Sok od cvekle – Crveni „super-napitak“ koji treba piti

Jedan od jedinstvenih i jednostavnih domaćih prirodnih napitaka koji se gotovo najčešće konzumira radi poboljšanja krvne slike i izdržljivosti, smanjenja holesterola i visokog krvnog pritiska, kao i pospešivanja opšteg zdravstvenog stanja je sok od cvekle.

Sok od cvekle, zapravo, ima brojnih zdravstvenih prednosti, zbog čega ga opravdano nazivaju i darom prirode ili kraljicom povrtnih sokova. Zbog svoje niskokaloričnosti, ali i bogatstva hranljivih materija i snažne koncentracije antioksidanasa koji mogu na brojne načine pospešiti zdravlje, sok od cvekle stekao je planetarnu popularnost u poslednjih nekoliko godina.

Zato i ne čudi zašto je sok od cvekle recept jedan od najtraženijih recepata za domaće, organske i prirodne sokove.

Na koji način sok od cvekle poboljšava zdravlje, zašto je dobar sok od cvekle i koliko dugo piti sok od cvekle, kako se ovaj, kao i sok od cvekle šargarepe i jabuke pravi, može li sok od cvekle i limuna za anemiju biti od pomoći kod malokrvnosti i slično – saznajte u našem daljem tekstu.

DA LI STE ZNALI OVO O SOKU OD CVEKLE?

– Sok od cvekle jedan je od najboljih domaćih napitaka koji se sa razlogom naziva „povrtnim darom prirode“ ili „super-sokom“;
– Sok od cvekle može značajno povećati nivoe energije, ali i smanjiti visok krvni pritisak i holesterol;
– Sok od cvekle i limuna dokazano pomaže u borbi protiv anemije;
– Ne postoje ograničenja prilikom konzumacije ovog napitka – možete ga piti svakog dana;
– Sok od cvekle poboljšava zdravlje mozga, jetre, kardiovaskularnog i digestivnog sistema;
– Jedna od najzdravijih verzija ovog napitka je sok od cvekle, šargarepe i jabuke.

Sok od cvekle – Cvekla je povrće koju morate imati u kući

Pre nego što vidimo zbog čega je dobro uvrstiti sok od cvekle u svakodnevnu rutinu, moramo da damo kratak osvrt na “majku” ovog soka – a to je cvekla ili koren cvekle.

Kada biste morali da birate pojedino, određeno povrće koje bi trebalo uvek da imate u svom domaćinstvu, jedno od njih bi nesumnjivo trebalo da bude cvekla.

Ova magična biljka sa intenzivnom crveno-ljubičastom bojom, predstavlja pravu antioksidativnu, antiinflamatornu i nutritivnu “bombu”, koja se sa razlogom naziva “superhranom”, kao i “funkcionalnom hranom”.

Cvekla je, zapravo, fantastičan izvor hranljivih materija, vlakana i drugih korisnih biljnih jedinjenja.

Cvekla (Beta vulgaris) je u sušitni korenasto povrće i kada govorimo o cvekli, kao povrću, tu se suštinski misli na koren cvekle.

Međutim, osim korena, takođe i lišće cvekle ima korisnih zdravstvenih i lekovitih svojstava, gde prednjače antioksidativne karakteristike koje neutrališu dejstvo slobodnih radikala u organizmu, preveniraju ili smanjuju oštećenja ćelija, smanjujući rizik od brojnih bolesti, naročito od kardiovaskularnih oboljenja.

Zato cvekla, ali i sok od cvekle, spadaju u domen antiinflamatorne hrane.

Sok od cvekle kao “nutritivna bomba”

Zapravo, cvekla je jedno od retkih povrća koje sadrži betalaine – moćnu grupu antioksidanata koji cvekli daju karakterističnu, živopisnu crvenu boju.

Betalaini iz cvekle imaju veoma snažna antiinflamatorna (protivupalna) svojstva koja mogu zaštiti od nastanka raka i drugih hroničnih bolesti.

Cvekla, kao i njen “proizvod” – sok od cvekle, obiluju esencijalnim hranljivim materijama i odličan su izvor vlakana, folata, odnosno folne kiseline (vitamin B9), mangana, kalijuma, gvožđa i vitamina C.

Upravo zato cvekla, ali i sok od cvekle, imaju brojne zdravstvene prednosti, uključujući “jačanje krvi”, odnosno poboljšanu cirklulaciju, regulisanje krvnog pritiska i povećanje fizičke izdržljivosti.

Visok sadržaj neorganskih nitrata jedan je od glavnih razloga za navedene zdravstvene prednosti cvekle,

Cvekla je veoma ukusna kada se jede sirova – izvanredan povrtni delikates i osvežavajući ukus sa notama slatkog, zbog čega se cvekla može se jesti u slatkim i slanim varijantama.

Jedna od najčešćih varijanti je salata od cvekle, šargarepe i jabuke, a shodno tome pravi se i sok od cvekle šargarepe i jabuke. Jedna od odličnih kombinacija je salata koju predstavlja mešavina cvekle, šargarepe i korena celera, zajedno sa prelivom od limunovog soka.

Često se konzumira i kuvana cvekla, kao i kuvani sok od cvekle, a može se praviti i zimnica od cvekle (fermentisana cvekla). I lišće cvekle, poznatije kao zelenilo cvekle, takođe je jestivo.

Kakav je nutritivni sastav cvekle?

sok od cvekle - Vaš Doktor 2

Dok lišće cvekle spada u neskrobno povrće i, u skladu sa tim, sadrži vrlo malo ugljenih hidrata, koren cvekle, odnosno sama cvekla ulazi u jednu “međuzonu” skrobnog povrća.

To je zato što cvekla ima veći procenat skroba u sebi u poređenju sa nekim drugim (neskrobnim) povrćem (spanaćem, paprikom, paradajzom, kupusom, brokolijem…) ali ne u toj meri kao što ga imaju, recimo, mahunarke ili žitarice.

Upravo zato, cvekla je povrće koje je relativno bogato vlaknima i ugljenim hidratima

Tačnije, cvekla se uglavnom sastoji od vode (87%), ugljenih hidrata (8%) i vlakana (2-3%). Oko 150 grama kuvane cvekle sadrži nešto manje od 60 kalorija, dok 100 grama sirove cvekle ima sledeći nutritivni sastav:

  • Kalorije: 43
  • Voda: 88%
  • Proteini: 1,6 grama
  • Ugljeni hidrati: 9,6 grama
  • Šećer: 6,8 grama
  • Vlakna: 2,8 grama
  • Masti: 0,2 grama

1) Ugljeni hidrati u cvekli

Sirova ili kuvana cvekla ima od 8 do 10 odsto ugljenih hidrata.

Jednostavni šećeri, kao što su glukoza i fruktoza, čine 70 i 80 odsto ugljenih hidrata u sirovoj i kuvanoj cvekli.

Ugljeni hidrati iz cvekle potiču iz prirodnih šećera u ovom povrću (oko 9 grama na 100 grama cvekle) i vlakana (oko 3 grama na 100 grama cvekle).

Cvekla je takođe izvor fruktana (polimera molekula fruktoze), tj. ugljenih hidrata kratkog lanca klasifikovanih kao FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols, odnosno fermentabilni oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi i polioli). Neki ljudi ne mogu da svare FODMAP, što može uzrokovati neprijatne probavne simptome.

Cvekla ima glikemijski indeks (GI) 61, što se smatra srednjom vrednošću.

Glikemijski indeks (GI) je mera kojom se određuje koliko brzo raste nivo šećera u krvi nakon obroka, odnosno mera koja određuje kojom brzinom naše telo pretvara ugljene hidrate iz hrane u šećere/glukozu.

S druge strane, glikemijsko opterećenje (GO) cvekle je samo 5, što je veoma malo.

Glikemijsko opterećenje (GO) je mera kojom se određuje porast šećera u krvi na osnovu broja ugljenih hidrata koje hrana sadrži u prosečnoj porciji.

Što je viši nivo glikemijskog opterećenja hrane, to je veći i dramatičniji porast glukoze, odnosno šećera u krvi.

Glikemijsko opterećenje se meri tako što se glikemijski indeks pomnoži sa brojem ugljenih hidrata po porciji (u gramima), a zatim se ovaj proizvod podeli sa 100 (GI x UH u gramima po porciji / 100 = GO).

To znači da cvekla nema veliki uticaj na nivo šećera u krvi, jer je ukupna količina ugljenih hidrata u svakoj porciji niska.

2) Vlakna u cvekli

Cvekla je bogata vlaknima i sadrži oko 2-3 grama vlakana na 100 grama sirove cvekle.

Dijetalna vlakna su važna kao deo zdrave ishrane i povezana su sa smanjenim rizikom od raznih bolesti. Više o tome značaju vlakana u ishrani možete pročitati OVDE, jer smo o tome pisali ranije.

3) Masti i proteini u cvekli

Cvekla gotovo da ne sadrži masti uopšte.

Čak i taj minimalni, zanemarljivi deo masti (0,2 grama na 100 grama) su, zapravo, polinezasićene masti koje se smatraju zdravim mastima. Ovde govorimo o sirovoj, neprerađenoj cvekli. To znači da način obrade i pripreme cvekle može uticati na dodatak masti (na primer, ako pržite ili pečete cveklu na ulju, unećete više masti).

Cvekla se ne smatra visoko-proteinskom hranom (1,6 grama na 100 grama), tako da se ne treba oslanjati na cveklu kao izvor proteina, već kao izvor vlakana, minerala, vitamina, antioksidanasa.

4) Vitamini i minerali u cvekli

Cvekla i, naravno, sok od cvekle, odlični su izvori mnogih esencijalnih vitamina i minerala.

  • Folna kiselina (vitamin B9). Jedan od vitamina B, folat ili folna kiselina1, važan je za normalan rast tkiva i funkciju ćelija. Posebno je neophodan za trudnice2.
  • Mangan. Ovaj mineral pomaže telu da izgradi vezivna tkiva, kosti, faktore za zgrušavanje krvi i polne hormone. Takođe, mangan smanjuje upalne procese u telu i rizik od hroničnih bolesti, pomaže da rane zarastaju brže, dobar je za zdravlje mozga i stimuliše metabolisanje hranljivih materija.
  • Kalijum. Ishrana bogata kalijumom može dovesti do smanjenja krvnog pritiska i pozitivnih efekata na zdravlje srca, pokazuju istraživanja3.
  • Gvožđe. Neophodan mineral koje moramo da unesemo iz hrane, zbog čega je jako bitno piti sok od cvekle. Gvožđe ima mnoge važne funkcije. Naše telo koristi gvožđe za proizvodnju hemoglobina – metaloproteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik iz pluća do svih ostalih delova tela.
  • Vitamin C. Ovaj dobro poznati vitamin je antioksidans koji je, između ostalog, važan za imunitet i zdravlje kože.

5) Ostala biljna jedinjenja u cvekli

Biljna jedinjenja su, zapravo, prirodne biljne supstance koje imaju lekovita svojstva i mogu pomoći opštem zdravlju.

Glavna biljna jedinjenja u cvekli su:

  • Betanin. U pitanju je najpoznatiji i glavni pigment u cvekli, odgovoran za njenu jaku crvenu boju. Zapravo, cvekla sadrži grupu pigmenata (snažnih antioksidanasa) koji u sebi sadrže azot, a to su pomenuti betalaini. Dve su grupe betalaina – betacijanini i betaksantini. Dok su betacijanini pigmenti crveno-ljubičaste boje, betaksantini imaju žućkastu boju. U jarko crvenoj cvekli dominiraju betacijanini, a njihov najizraženiji predstavnik je betanin. Betanin smanjuje upalne procese, neutrališe dejstvo slobodnih radikala, učestvuje u sintezi DNK, RNK, fosfolipida, regeneraciji tkiva i pomaže kod bolesti masne jetre.
  • Neorganski nitrat. Nalazi se u izdašnim količinama u lisnatom zelenom povrću, cvekli i soku od cvekle. Neorganski nitrat, o kojem ćemo uskoro više pričati, pretvara se u azot oksid u telu i ima brojne važne funkcije.
  • Vulgaksantin. Žuti ili narandžasti pigment, takođe moćan antioksidans, koji pripada grupi betaksantina i nalazi se u žućkastoj cvekli.

6) Neorganski nitrati u cvekli

Neorganski nitrati uključuju nitrate, nitrite i azot oksid.

Cvekla i sok od cvekle su izuzetno bogati nitratima.

Međutim, postoji debata koja se već dugo vremena vodi u vezi sa ovim jedinjenjima.

Neki ljudi veruju4 da su neorganski nitrati štetni i da izazivaju rak, dok drugi veruju da je rizik po zdravlje uglavnom povezan sa nitritima u prerađenom mesu5, odnosno suhomesnatim proizvodima.

Većina nitrata u ishrani (80 do 95 odsto) potiče iz voća i povrća.

S druge strane, dijetalni nitrit potiče iz aditiva za hranu, pečenih proizvoda, cerealija i prerađenog, odnosno suvog mesa (suhomesnati proizvodi).

Istraživanja6 pokazuju da ishrana bogata nitritima i nitratima može imati pozitivne efekte na zdravlje, uključujući sniženje visokog krvnog pritiska i smanjen rizik od mnogih bolesti.

Telo može da pretvori nitrate iz ishrane, kao što su oni iz cvekle, u azot oksid. Azot oksid je fiziološko jedinjenje koje širi krvne sudove, stimuliše oslobađanje hormona, reguliše neurotransmisiju i deluje kao signalni molekul – šalje signale mišićnim ćelijama oko arterija da se opuste.

Kada se ove mišićne ćelije opuste, krvni sudovi se šire (vazodilatacija) i krvni pritisak opada, pokazuju studije7.

Azot oksid poboljšava zdravlje srca i zarastanje rana, pospešuje performanse tokom vežbanja, smanjuje erektilnu disfunkciju, smanjuje visok krvni pritisak, naročito tokom trudnoće, i poboljšava respiratorni odgovor.

Za šta je dobar sok od cvekle?

Sok od cvekle, poput same biljke, sadrži bogatstvo antioksidanata, vitamina, minerala, elektrolita, enzima i drugih jedinjenja koja, između ostalih prednosti, mogu pospešiti zdravlje srca i mozga.

Hajmo sada da pogledamo zbog čega treba konzumirati sok od cvekle, odnosn za šta je sve ovaj napitak dobar.

1. Sok od cvekle može pomoći u snižavanju krvnog pritiska

Sirovi ili kuvani sok od cvekle može pomoći u snižavanju krvnog pritiska.

Jedna meta-analiza8 navodi da nitrati iz soka od cvekle snižavaju sistolni krvni pritisak kod odraslih sa hipertenzijom.

Nitrati su, videli smo, jedinjenja u soku cvekle koja se pretvaraju u azot oksid u krvi i pomažu u širenju i opuštanju krvnih sudova.

U nedavnoj studiji9, istraživači su učesnicima dali 70 ml ili soka od cvekle bogatog nitratima ili placebo soka osiromašenog nitratima. Krvni pritisak onih u test grupi smanjio se za 5,2 milimetra živinog stuba (mm Hg) više od onih u placebo grupi nakon samo 30 minuta.

Isto tako, još jedno istraživanje10 je pokazalo da konzumacija 250 ml soka od cvekle svakog dana tokom 4 nedelje snižava krvni pritisak kod ljudi sa hipertenzijom.

Međutim, ljudi koji već uzimaju lekove za snižavanje krvnog pritiska možda neće primetiti iste efekte.

Nalazi jedne studije, koja je uključivala ljude koji su uzimali lekove za krvni pritisak, otkrili su da sok od cvekle bogat nitratima nije snizio krvni pritisak nakon nedelju dana, u poređenju sa konzumacijom sokom od cvekle koji je bio osiromašen nitratima.

2. Sok od cvekle može povećati nivoe energije i poboljšati izdržljivost pri vežbanju

Sirovi ili kuvani sok od cvekle može povećati nivo nitrata u plazmi (u krvi) i poboljšati fizičke performanse.

Pregled istraživanja11 utvrdio je da dugotrajna konzumacija soka od cvekle (duže od 5 ili 6 dana) može imati sledeće prednosti:

  • Poboljšanje sportskih performansi i izdržljivosti (stamina);
  • Povećanje vremena za postizanje osećaja iscrpljenosti;
  • Pobokjšanje kardio-respiratornih performansi.

To je zahvaljujući tome što se konzumiranjem soka od cvekle povećava protok krvi i kiseonik u mišićima.

Pored nitrata, i betalaini u soku od cvekle mogu poboljšati sportske performanse.

Jedna studija12 proučavala je efekte betalaina na 28 obučenih muških biciklista. Biciklisti su primali 100 mg koncentrata cvekle ili placeba svaki dan nedelju dana.

U poređenju sa placebo grupom, grupa sa koncentratom cvekle imala je veću efikasnost pri vežbanja i povećan protok krvi.

3. Sok od cvekle može poboljšati mišićnu snagu kod ljudi sa srčanom insuficijencijom

Rezultati jedne studije13 sugerišu da konzumiranje 70 ml (jedna trećina šolje) soka od cvekle dnevno tokom jedne nedelje može poboljšati toleranciju na vežbanje kod starijih osoba sa srčanom insuficijencijom.

Srčana insuficijencija je stanje srčane slabosti kada srce, kao glavna i centralna mišićna “pumpa” u našem krvotoku, ne uspeva da “ispumpa”, odnosno istisne dovoljno krvi. To znači da krv ne dospeva do tkiva i organa kako bi bile zadovoljene potrebe za kiseonikom i nutrijentima.

Primećeno je da se konzumiranjem soka od cvekle izdržljivost učesnika u aerobnim vežbama poboljšala za čak 24 odsto.

4. Sok od cvekle može vam pomoći da održite zdravu težinu

Sok od cvekle je niskokaloričan i gotovo da ne sadrži masti.

U tom smislu, sirovi, ali i kuvani sok od cvekle vam može pomoći da održavate zdravu telesnu težinu, te nije loša ideja započeti dan sokom od cvekle koji će vam dati neophodnu energiju i hranljive materije.

Međutim, treba znati da sok od cvekle, iako čist i prirodan, ipak sadrži prirodne šećere, te ne treba preterivati sa njegovom konzumacijom ako vam je cilj mršavljenje i gubljenje suvišnih kilograma.

A, ukoliko se pitate kako smršati brzo, onda vam u tome može pomoći naš detaljan, opsežan i temeljan plan ishrane za mršavljenje.

5. Sok od cvekle može pomoći u smanjenju rizika od raka zbog snažnih antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava

Cvekla, videli smo, dobija svoju bogatu crvenu boju od moćnih antioksidanasa betalaina, koji su rastvorljivi u vodi.

Najpoznatiji pigment karakterističan za cveklu, koji pripada betalainima, jeste betanin.

Cvekla, ali i sok od cvekle, takođe sadrže druge flavonoide i polifenolna biljna jedinjenja, koja mogu imati antioksidativna i antiinflamatorna svojstva.

Betalaini i drugi antioksidansi iz soka od cvekle mogu pomoći u pronalaženju i uništavanju slobodnih radikala ili nestabilnih molekula u telu, koji u velikom broju mogu da podstaknu upalne procese i povećaju rizik od raka.

Zato sok od cvekle, što pokazuju istraživanja14, može pomoći u smanjenju rizika od raka.

6. Sok od cvekle može pomoći u održavanju zdravlja za ljude koji se nalaze na hemoterapiji

Istraživanja15 sugerišu da sok od cvekle ima potencijalna hemoprotektivna svojstva.

To znači da sok od cvekle može pomoći u smanjenju neželjenih efekata i oštećenja tela uzrokovanih hemoterapijom.

Međutim, potrebna su dodatna istraživanja da bi se videlo da li sok od cvekle može imati međureakcije sa hemoterapijom i drugim lekovima.

7. Sok od cvekle je dobar izvor kalijuma

Cvekla je, kao i sok od cvekle, dobar izvor kalijuma – minerala i elektrolita koji pomaže nervima i mišićima da pravilno funkcionišu. Umereno konzumiranje soka od cvekle može pomoći u optimizaciji nivoa kalijuma u organizmu.

Ako nivo kalijuma postane isuviše nizak, može doći do umora, slabosti i grčeva u mišićima.

Štaviše, veoma nizak nivo kalijuma može dovesti do abnormalnih srčanih ritmova opasnih po život.

S druge strane, previsok nivo kalijuma može takođe dovesti do sličnih simptoma, odnosno lošeg i iregularnog srčanog rada, što može dovesti do srčanog udara.

Ljudi sa hroničnom bolešću bubrega i bubrežnom bolešću u završnoj fazi možda će morati da se pridržavaju dijete sa niskim sadržajem kalijuma, zbog čega je neophodno da se oni konsultuju sa lekarom pre redovnog konzumiranja soka od cvekle.

8. Sok od cvekle je odličan izvor drugih minerala

Organizam ne može pravilno da funkcioniše bez esencijalnih minerala. Neki minerali, recimo, jačaju imuni sistem, dok drugi pospešuju zdravlje zuba i kostiju.

Pored kalijuma, sirovi i/ili kuvani sok od cvekle sadrži i druge minerale, kao što su gvožđe, magnezijum, mangan, natrijum, cink, fosfor, kalcijum, bakar i selen.

9. Sok od cvekle je dobar izvor folata (folne kiseline, vitamina B9)

Folat je vitamin B9 koji pomaže u sprečavanju defekata neuralne cevi, kao što su spina bifida (rascep kičemog stuba) i anencefalija (poremećaj koji se odlikuje odsustvom većeg dela mozga, lobanje i kože lobanje, i koji se razvija tokom embrionalnog razvića).

Takođe, vitamin B9 može smanjiti rizik od prevremenog porođaja.

Sok od cvekle, kao dobar izvor folata, zbog navedenih svosjtava, preporučuje se trudnicama.

10. Sok od cvekle može pomoći vašoj jetri

Antioksidant betain koji se nalazi u soku od cvekle može pomoći u sprečavanju ili smanjenju masnoća u jetri, pokazuju studije16.

Betain takođe može pomoći u detoksikaciji jetre, zbog čega se sok od cvekle često koristi u pospešivanju zdravlja jetre.

Masnoće u jetri mogu dovesti do stanja poznatog kao nealkoholna masna bolest jetre, između ostalog, zbog:

  • Pogrešne ishrane bogate šećerima, nezdravim mastima i ultra-rafinisanim namirnicama;
  • Prekomerne konzumacije alkohola;
  • Izlaganja toksinima;
  • Sedentarnog načina života.

Isto tako, sok od cvekle sadrži antioksidante, vitamin A, vitamin B-6 i gvožđe.

Ova jedinjenja pomažu u zaštiti jetre od upale i oksidativnog stresa, dok istovremeno povećavaju ili pospešuju njenu sposobnost da uklanja toksine iz tela, odnosno da vrši detoksikaciju organizma.

Istraživanja17 sugerišu da sok od cvekle snižava nivoe masti (lipida) u jetri vezivanjem za žučne kiseline.

Jetra formira žučne kiseline iz holesterola, a žuč je neophodna za varenje, odnosno razgradnju masti.

Komponente cvekle se vezuju za žučne kiseline, sprečavajući ih da se reapsorbuju u krvotoku. Umesto toga, ove žučne kiseline se uklanjaju iz tela. Kada jetra treba da proizvodi više žuči, ona povlači holesterol iz krvotoka, smanjujući količinu LDL-a u cirkulatornom sistemu.

Međutim, treba istaći da postoje ograničeni naučni dokazi o sposobnosti soka od cvekle, a ne cele cvekle, da vezuje žučne kiseline.

11. Sok od cvekle može pomoći u smanjenju holesterola

Ako imate visok holesterol, sirovi ili kuvani sok od cvekle vam može pomoći u smanjenju njegovog nivoa.

Betanin u soku od cvekle može pomoći u smanjenju LDL ili tzv. „lošeg“ holesterola.

Jedan naučni pregled18 napominje da sok od cvekle može imati povoljan efekat i na LDL i na HDL, ili tzv. „dobar“ holesterol.

Veruje se da je potencijal cvekle za snižavanje holesterola posledica njenih fitonutrijenata, kao što su flavonoidi.

12. Sok od cvekle ima antiinflamatorna svojstva

Sok od cvekle sadrži antiinflamatorna jedinjenja, odnosno pomenute betalaine.

Prema jednom naučnim pregledu19, betalaini inhibiraju specifične signalne puteve koji igraju ulogu u inflamatornim, tj. zapaljenskim bolestima.

Isto tako, jedna studija20 je pokazala da betalain, nazvan fenetilamin-betaksantin, smanjuje aktivnost inflamatornog enzima za čak 32 odsto.

13. Sok od cvekle može sprečiti rizik od nastanka anemije (malokrvnosti)

Cvekla je bogata gvožđem, suštinskom komponentom crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Bez gvožđa, hemoglobin koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima ne može da prenosi kiseonik po telu.

Ljudi koji imaju nizak nivo gvožđa mogu razviti anemiju ili malokrvnost zbog nedostatka gvožđa.

Zato se ljudima koji imaju ovo stanje preporučuje sok od cvekle i limuna za anemiju, o kojem ćemo kasnije detaljnije govoriti.

Simptomi anemije usled nedostatka gvožđa, između ostalog, uključuju umor, kratak dah, opštu slabost, bledolikost, glavobolje, ubrzan rad srca, vrtoglavicu i slično.

14. Sok od cvekle za dobro varenje

Sirovi ili kuvani sok od cvekle sa pulpom može pomoći vašem digestivnim sistemu u boljem varenju hrane.

Već smo napomenuli u jednom od naših prethodnih blogova na koji način hrana bogata vlaknima poboljšava probavu i kakav je njen (pozitivni) uticaj na crevnu floru.

Sok od cvekle vam može ublažiti simptome konstipacije, odnosno zatvora.

Sve u svemu, ako imate probleme sa probavom, pokušajte da pijete sok cvekle, zajedno sa pulpom, što vam može značajno olakšati digestivne tegobe.

15. Sok od cvekle za zdravlje mozga

sok od cvekle - Vaš Doktor 3

Nitrati iz soka od cvekle, koji imaju ulogu prekursora azot oksida, mogu pomoći kardiovaskularnom, cerebrovaskularnom i nervnom sistemu.

Povećani unos nitrata iz soka od cvekle može poboljšati kardiovaskularno zdravlje i zaštititi od nastanka demencije, odnosno usporiti napredovanje ove bolesti, pokazuju istraživanja21.

To je zato što nitrati, kao što smo rekli, pospešuju cirkulaciju, a samim tim mogu povećati dotok krvi u mozak, smanjujući stopu opadanja kognitivnih funckija kod starijih osoba.

Sok od cvekle utiče na kognitivne funkcije i performanse, posebno na moždane aktivnosti koje koriste prefrontalni korteks.

Prefrontalni korteks je odgovoran za govor, pamćenje i izvršnu funkciju (grupa mentalnih veština visokog nivoa koje kontrolišu i koordiniraju druge kognitivne sposobnosti i ponašanja).

U jednoj studiji22, učesnicima je dato 450 mililitara (ili skoro 2 šolje) soka od cvekle koji sadrži 5,5 milimola nitrata. Otkrivena su znatna poboljšanja u cerebralnom protoku krvi koja su u korelaciji sa boljim kognitivnim performansama.

Azot oksid iz nitrata u soku cvekle podržava cerebralni protok krvi (protok krvi u mozgu), vazodilataciju (širenje krvnih sudova) i aktivnost nervnih ćelija (neurona).

Kako napraviti sok od cvekle? (Sok od cvekle recept)

Ako postoji jednostavan recept za pravljenje pravog prirodnog, domaćeg, organskog i nutritivnog bogatog soka, onda je to svakako sok od cvekle recept.

To je jedan od razloga zašto preporučujemo da sok od cvekle uvek pravite kod kuće, umesto da kupujete ovaj sok.

Sok od cvekle recept pravi se u svega nekoliko jednostavnih koraka.

  • Uzmite koren cvekle i isecite listove i vrh;
  • Operite cveklu temeljno čistom vodom;
  • Oljuštite i iseckajte cveklu na komade ili komadiće;
  • Stavite isečene komade cvekle u blender, sipajte litar vode i dobro izblendajte;
  • Nakon toga, dobijenu smesu procedite kroz sito i gazu da biste izdvojili sok od pulpe, ali radi većeg osećaja sitosti i poboljšanja crevne flore, možete piti i sok sa pulpom;
  • Još je bolja opcija ako imate sokovnik, gde neće biti potrebe za proceđivanjem.

I to je to, vrlo jednostavan i praktičan sok od cvekle recept.

Preporučujemo da nosite kuhinjske rukavice prilikom ljušćenja i seckanja cvekle, odnosno tokom pripreme ovog soka, budući da cvekla može ponekad ostaviti jaku crvenu boju na koži koja se teže skida.

Ovo, naravno, nije uvek slučaj, ali može se dogoditi.

Kolika je sok od cvekle cena?

Ako, ipak, odlučite da kupite sok od cvekle (što je u vrlo retkim slučajevima preporučljivo), sok od cvekle cena zavisiće i razlikovaće se od proizvođača do proizvođača.

Načelno posmatrano, uvek nastojite da kupujete organski, 100% prirodni sok od cvekle ili sveže ceđeni sok od cvekle od pouzdanog (lokalnog) prodavca ili proizvođača za koji (sok) možete biti sigurni da ne sadrži druge sastojke (aditive, šećere i konzervanse) osim cvekle.

Isto tako, kada kupujete sok od cvekle, uvek obratite pažnju na njen sadržaj, odnosno na sastojke u tom soku.

Naime, u kupovnom soku od cvekle (bio on kuvan, ceđeni ili ne) mogu se naći i dodati sastojci, sa ciljem poboljšanja ukusa i produženja životnog veka (šećeri, pojačivači ukusa, razne hemikalije, aditivi, konzervansi, veštačke boje…).

Što više dodatih sastojaka, a naročito šećera, ima u kupovnom soku od cvekle, to je “crveni alarm” ili “crvena zastavica”, te preporučujemo da takve sokove ne kupujete.

Često se u prodaji može naći sok od cvekle sa drugim namirnicama, kao što su sok od cvekle šargarepe i jabuke, sok od cvekle i limuna, sok od cvekle, šargarepe, grejpfruta i đumbira, i slično.

Ukoliko su u pitanju prirodni, sveže ceđeni sokovi, bez dodatih šećera i drugih aditiva, onda, načelno, nije problem da kupite i ovakav tip soka, iako ga možete vrlo lako i brzo napraviti kod kuće.

Koliko dugo piti sok od cvekle?

Jedno od čestih pitanja u vezi sa ovim napitkom glasi – koliko dugo piti sok cvekle?

Dakle, da li postoji neki vremenski okvir unutar koga se sok od cvekle može piti, pa se potom treba napraviti pauza ili se sok od cvekle može piti svakodnevno?

Kratak odgovor je da je za većinu ljudi potpuno bezbedno da piju sok od cvekle svakog dana, bez nekog posebnog vremenskog limita, ograničenja ili pauze.

Ali, ovaj kratak odgovor zahteva malo podrobnije razjašnjenje.

Naime, mnogo važnije od pitanja “koliko dugo piti sok od cvekle” je pitanje “koliko soka od cvekle je bezbedno piti tokom jednog dana”, kao i pitanje “da li svako može da pije sok od cvekle”, odnosno “za koga (ni)je preporučljivo da pije sok od cvekle”.

Kao i u svemu u životu, ni sa sokom od cvekle ne treba preterivati.

Dovoljno je dnevno piti jednu čašu, odnosno 250 mililitara soka od cvekle. Ovo je doza za koju je dokazano23 da može smanjiti visok krvni pritisak.

Sok od cvekle generalno i ne izaziva neželjene efekte, ali možete primetiti promenu boje urina u crvenkastu – što za mnoge ljude može biti zastrašujuće iskustvo, ali ovo uopšte nije razlog za zabrinutost.

Naprotiv, ovo je sasvim normalno i privremeno iskustvo, budući da crvena ili ljubičasta boja urina ne potiče od krvi, već od prirodnih pigemanta u cvekli.

Razlog za brigu bi bio taj kada bi došlo do promene u boji urina (ili stolice), a da prethodnih 24 do 48 sati niste konzumirali sok od cvekle.

Sposobnost soka od cvekle da snizi krvni pritisak zavisi od koncentracije nitrata, koja može da varira među različitim sokovima od cvekle.

Da li je sok od cvekle bezbedan, odnosno preporučljiv za svakoga?

Dakle, u većini slučajeva, ljudi mogu bezbedno da piju sok od cvekle bez ikakvih negativnih neželjenih efekata.

Nitrati u soku od cvekle utiču na krvni pritisak.

Svako ko ima nizak krvni pritisak ili trenutno uzima lekove za krvni pritisak treba da se konsultuje sa svojim lekarom pre konzumiranja soka od cvekle.

Treba istaći i to da cvekla sadrži visok nivo oksalata, koji mogu izazvati kamen u bubregu kod ljudi sa visokim rizikom od ovog stanja.

Ljudi koji imaju kamen u bubregu ili se nalaze u riziku od nastanka ovog oboljenja, ili imaju oboljenja karakteristična po tome da se metali akumuliraju, treba da izbegavaju sok od cvekle i cveklu kao takvu.

Takođe, izbegavajte sok od cvekle ako ste alergični na bilo koji njen sastojak, odnosno nutrijent.

Postojalo je rašireno verovanje da bi previše nitrata proizvelo kancerogene molekule koji izazivaju rak. Ovo verovanje je bilo utemeljeno na nitratima koji se nalaze u prerađenom mesu, odnosno suhomesnatim proizvodima.

Međutim, ne postoje bilo kakvi dokazi, niti naučna istraživanja koja povezuju sok od cvekle sa proizvodnjom kancerogena.

Štaviše, pojedine studije24 pokazuju da postoji smanjeni rizik od raka uz unos nitrata, s obzirom na to da nuitrati uglavnom potiču iz povrća.

Šta je bolje (i zdravije) piti – sirovi ili kuvani sok od cvekle?

Često se među ljudi vodi debata o tome koji sok je bolje konzumirati – sirovi ili kuvani sok od cvekle?

Odmah ćemo napomenuti da su i sirovi i kuvani sok od cvekle izuzetno zdravi i da ih, shodno potrebama i preferencijama, treba konzumirati.

Ipak, postoje razlike, jer hranljive materije iz soka od cvekle mogu varirati u zavisnosti od toga kako se priprema cvekla koju koristite za pravljenje soka.

Prema tome, u skladu sa vašim izborom – možete napraviti sirovi ili kuvani sok od cvekle.

Ako pravite sirovi sok od cvekle, prethodno treba da dobro da operete i očistite cveklu.

Sirovi sok od cvekle pravi se od termički neprerađenog korena cvekle. On sadrži sve hranljive materije – vitamine, minerale, enzime, nitrate, polifenole i druga jedinjenja koja sadrži i cvekla kao takva.

S druge strane, kuvanje cvekle može umanjiti donekle hranljivu vrednost kuvanog soka od cvekle.

Jedna studija25 je otkrila da zagrevanje betacijanina (pigmenata crveno-ljubičaste boje) može smanjiti njen antioksidativni kapacitet za oko 7 procenata.

Iako ova količina nije značajna, uzmite u obzir da kuvanje takođe smanjuje dobru količinu vitamina i minerala u cvekli.

Zato, ako želite da iskoristite maksimalne prednosti soka od cvekle, bolja je da izaberete sirovi sok od cvekle.

Neke od razlika u sadržaju važnih hranljivih materija između sirovog i kuvanog soka od cvekle su sledeće:

  • Kalcijum. Sirovi sok od cvekle: 26,2 mg; Kuvani sok od cvekle: 16 mg
  • Mangan. Sirovi sok od cvekle: 0,5 mg; Kuvani sok od cvekle: 0,3 mg
  • Gvožđe. Sirovi sok od cvekle: 1,3 mg; Kuvani sok od cvekle: 0,8 mg
  • Kalijum. Sirovi sok od cvekle: 533 mg; Kuvani sok od cvekle: 305 mg
  • Vitamin C. Sirovi sok od cvekle: 8 mg; Kuvani sok od cvekle: 3,6 mg

Interesantno je da kiseljenje cvekle (turšija) takođe može smanjiti neke od njenih hranljivih materija. Jedna studija26 je pokazala da cvekla obično gubi hranljive materije kada se kiseli – sa izuzetkom vitamina C.

Bez obzira na to da li pravite sirovi ili kuvani sok od cvekle, sadržaj vlakana iz cvekle se gubi.

Kao što smo već istakli, vlakna u ishrani su neophodna za dobro funkcionisanje digestivnog trakta.

Razmislite o dodavanju vlakana u oceđeni sok od cvekle

Nakon što napravite sok od cvekle, možete deo pulpe vratiti u ovaj napitak kako biste nadoknadili izgubljena vlakna. Isto tako, pulpu možete iskoristiti tako što ćete je dodati drugim jelima, kao što su salate ili supe.

Dijetalna vlakna poboljšavaju varenje, čineći da se duže osećate sitima. Ovo može pomoći da izbegnete prejedanje, što je od velike koristi za kontrolu telesne težine.

Osim toga, vlakna iz cvekle (kao i drugih namirnica bogatih vlaknima) mogu pomoći u snižavanju nivoa holesterola u krvi i smanjenju rizika od srčanih oboljenja, moždanog udara i dijabetesa tipa 2.

Sve o prednostima ishrane bogate vlaknima možete pročitati OVDE.

Da biste imali kardiovaskularne zdravstvene prednosti konzumiranja dijetalnih nitrata, možete piti sirovi ili kuvani sok od cvekle, ali možete unositi nitrate iz drugog zelenog, lisnatog povrća kao što su spanać, kelj i zelena salata.

Kuvanje cvekle smanjuje bioraspoloživost dijetalnih nitrata, što znači da sirova cvekla, kao i sirovi sok od cvekle, sadrže više ntirata.

Da biste potencijalno iskusili ergogeni efekat dijetalnih nitrata (poboljšanje ili pospešivanje fizičkih performansi, uz smanjenje umora), morate da konzumirate oko 5-7 milimola dijetalnih nitrata, što je količina koja se nalazi u oko 500 ml sirovog soka od cvekle.

Inače, kuvani sok od cvekle se pravi na isti način kao i sirovi sok od cvekle, samo što je potrebno da prethodno opranu, oljuštenu i iseckanu cveklu kuvate u vodi 10 do 15 minuta.

Nakon toga, ove komade cvekle, koji će omekšati, stavite u blender, zajedno sa vodom u kojoj ste kuvali cveklu (po potrebi dodati još vode), izblendajte, procedite i dobićete kuvani sok od cvekle.

Ako imate sokovnik, onda vam voda nije potrebna.

Sok od cvekle šargarepe i jabuke – Prednosti i nutritivne vrednosti

Sok od cvekle šargarepe i jabuke je jedna vrlo interesantna i nutritivno bogatija verzija u poređenju sa samo sokom od cvekle.

Ovaj sok može biti odličan način da pojačate imunitet tokom zimskih meseci, ali i vrlo osvežavajući napitak tokom toplijih, letnjih meseci.

To i pokazuju brojna sok od cvekle sargarepe i jabuke iskustva,

Upravo zato je sok od cvekle šargarepe i jabuke postao izuzetno popularan širom sveta i vrlo često se koristi kao deo dijeta za mršavljenje, s obzirom na to da sadrži malo kalorija.

Naravno, sa ovim sokom ne treba preterivati, zbog prirodno prisutnih šećera u cvekli, šargarepi i jabuci koji, zbog odsustva vlakana u ovom napitku, mogu vrlo brzo podići nivo glukoze u krvi.

U tom smislu, sok od cvekle sargarepe i jabuke iskustva su veoma pozitivna i sasvim je dovoljno popiti oko 100 ml ovog napitka čija je nutritivna vrednost sledeća:

  • Kalorije: 45-50
  • Ugljeni hidrati: 10-12 g
  • Šećero: 8-9 g
  • Diejtalna vlakna: 0.5-1 g
  • Proteini: 0.5 g
  • Masti: 0.1 g
  • Vitamin A: 300-500 IU (iz beta karotena)
  • Vitamin C: 5-10 mg
  • Vitamin K: 2-5 mikrograma
  • Folat (vitamin B9): 10-20 mikrograma
  • Kalijum: 150-200 mg
  • Magnezijum: 10-15 mg
  • Gvožđe: 0.3-0.5 mg
  • Kalcijum: 10-15 mg
  • Mangan: 0.1 mg

Sok od cvekle šargarepe i jabuke pruža zadovoljavajuću količinu hranljivih materija i konzumacija ovog soka u dužem vremenskom periodu može imati značajnih zdravstvenih prednosti.

Zašto je dobro piti sok od cvekle šargarepe i jabuke?

Između ostalog, sok od cvekle šargarepe i jabuke, zbog bogatstva nutrijenata i snažnih antioksidativnih karakteristika, pruža sledeće prednosti po zdravlje:

  • Poboljšanje i jačenje imunog sistema;
  • Regulisanje telesne težine;
  • Revitalizacija kože, zbog obilja vitamina A, B, C, E i K;
  • Poboljšano zdravlje kose, zbog visokog sadržaja gvožđa i kalijuma;
  • Pospešivanje rada digestivnog sistema (sa dodatkom puple iz jabuke, cvekle i šargarepe, zbog sadržaja vlakana);
  • Pospešivanje izbacivanja toksina iz tela, odnosno ovaj sok pomaže organizmu da obavlja proces detoksikacije na optimalnom nivou, kroz rad jetre i eliminisanje štetnih jedinjenja putem bubrega i creva;
  • Poboljšanje zdravlja očiju i vida, zbog visokog sadržaja vitamina A i C, kao i drugih antioksidanasa;
  • Poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja i smanjenje rizika od nastanka srčanih bolesti;
  • Pospešivanje detoksikacionih kapaciteta jetre;

Kako se pravi sok od cvekle šaragrepe i jabuke?

Sok od cvekle šargarepe i jabuke se, zapravo, pravi vrlo jednostavno i na identičan način kao i običan sok od cvekle.

Evo i kako da ga napravite:

  • Cveklu, jabuku i šargarepu prvo dobro operite;
  • Zatim ih oljuštite (ukoliko su jabuke i šargarepe, pa i cvekle, organskog porekla, onda ne morate da ljuštite, ali svakako prethodno morate dobro da ih operete);
  • Isecite cveklu, jabuku i šargarepu na komadiće;
  • Ubacite ih u blender ili sokovnik;
  • Ako cveklu, šargarepu i jabuku stavljate u blender, onda dosipajte dovoljno vode da prekrijete postojeću zapreminu od ovog voća i povrća;
  • Ukoliko imate sokovnik, onda ne morate dodavati vodu;
  • Izblendajte, nakon čega treba da procedite sadržaj i dobićete sok od cvekle šargarepe i jabuke;

Nema potrebe da dodajete med ili bilo šta drugo za zaslađivanje, zato što je ovaj sok prirodno sladak (naročito ako koristite slatke jabuke).

Zašto treba piti sok od cvekle i limuna?

sok od cvekle - Vaš Doktor 4

Sok od cvekle se može praviti u najrazličitijim kombinacijama. Već smo naveli popularnu verziju, sa dodatkom šargarepe i jabuke. Soku od cvekle se može pridodati đumbir, kurkuma, zeleno-lisnato povrće, nar, kao i limun. Štaviše, sok od cvekle i limuna jedna je od interesantnih kombinacija, zato što je izuzetno ukusna, a i blagotvorno deluje na ljudsko zdravlje.

S jedne strane, sok od cvekle i limuna može biti i jeste odlično sredstvo u borbi protiv visokog holesterola.

Cvekla sadrži, videli smo, nitrate koji pomažu u smanjenju krvnog pritiska, zbog sposobnosti vazodilatacije (proširenja krvnih sudova). Poznato je da je limun bogat vitaminom C i saponinom, što doprinosi jačanju krvnih sudova i vezivanju holesterola, smanjujući njegovu koncentraciju u krvi.

S druge strane, što je još interesantnije, može se piti sok od cvekle i limuna za anemiju, odnosno malokrvnost.

Kao što smo i ranije rekli, sok od cvekle sadrži obilje gvožđa i zato je preporučljivo piti ovaj sok radi popravljanja i jačanja krvne slike.

Međutim, ovaj efekat će biti još izraženiji ukoliko se soku od cvekle doda limunov sok, zato što limun, odnosno vitamin C iz limuna ubrzava i poboljšava apsorpciju gvožđa iz cvekle.

Prema tome, sok od cvekle i limuna za anemiju jedan je od najboljih napitaka koje možete podariti sebi, ukoliko imate problem sa malokrvnošću.

Osim toga, sok od cvekle i limuna bogat je hranljivim materijama i antioksidansima, povoljno deluje na crevnu floru i na procese detoksikacije u organizmu, ima alkalizujuća svojstva, jača imuni sistem, a i odličan je napitak za kontrolisanje i regulisanje telesne težine.

Kako se pravi sok od cvekle i limuna?

Sve što vam je potrebno da biste napravili sok od cvekle i limuna su, logično – cvekla i limun.

Postoje dve verzije ovog soka, ali sa gotovo istim nutritivnim vrednostima i prednostima po zdravlje.

U jednoj verziji koristite cveklu i limunov sok, a u drugoj koristite cveklu i ceo limun (zajedno sa pulpom, semenkama i koricom).

Evo kako da napravite sok od cvekle i limuna

  • Operite, oljuštite i iseckajte koren cvekle;
  • Procedite limun, ako koristite samo sok od limuna, odnosno limun operite dobro i iseckajte ga na komadiće, ako koristite ceo limun;
  • Zatim u blender stavite iseckanu cveklu, zajedno sa sokom od limuna i vodom, odnosno zajedno sa iseckanim komadima limuna i vodom;
  • Izblendajte, procedite smesu i dobićete sok od cvekle i limuna;
  • Ako koristite sokovnik, onda ubacite u ovaj uređaj limun iseckan na komade (oljušten ili ne, to zavisi od vas), zajedno sa komadima iseckane cvekle.

Dovoljno je popiti jednu čašu ovog soka dnevno, svakog jutra na prazan stomak, radi bolje apsorpcije. Nakon pola sata, možete uzeti prvi obrok.

Kakva su sok od cvekle iskustva?

Sok od cvekle iskustva su u najvećem broju slučajeva veoma pozitivna, sa blagotvornim efektima po zdravlje, zbog čega i ne čudi zbog čega je ovaj napitak popularan širom sveta.

Evo šta pokazuju brojna sok od cvekle iskustva.

  • Mnogi sportisti, profesionalci ili rekreativci, prijavili su poboljšane atletske performanse, veći nivo energije, veću izdržljivost tokom treninga, kao i manji zamor;
  • Čak i ljudi koji nisu sportisti prijavili su povećane nivoe energije usled svakodnevne umerene konzumacije soka od cvekle;
  • Ljudi koji u relativno dužem vremenskom periodu piju sok od cvekle iskusili su smanjenje krvnog pritsika (uz usvajanja drugih zdravih životnih navika);
  • Redovno konzumiranje soka od cvekle popravilo je krvnu sliku i smanjilo simptome anemije kod ljudi sa malokrvnošću;
  • Ljudi koji imaju problem sa masnom jetrom primetili su smanjenje, odnosno ublažavanje tegoba izazvanih ovim stanjem;
  • Sok od cvekle pozitivno je uticao na ljude sa visokim holesterolom, smanjujući nivoe LDL holesterola i povećavajući nivoe HDL holesterola;
  • U nemalom broju slučajeva dešavalo se da redovno konzumiranje soka od cvekle smanjuje simptome stresa, kao i simptome anksioznosti, s obzirom na to da ovaj sok sadrži uridin, supstancu koja pospešuje proizvodnju dopamina (“hormona zadovoljstva”).
  • Kada nisu izbacivali pulpu iz soka od cvekle, veliki broj ljudi je primetio poboljšanja u radu digestivnog trakta, odnosno probavnog sistema, kao i duži osećaj sitosti.

S druge strane, sok od cvekle iskustva pokazala su i jedan česti “neželjeni” efekat, uslovno rečeno, a to je crveno-ljubičasta boja urina. Objasnili smo ranije u tekstu zbog čega do toga dolazi.

Iako, videli smo, sok od cvekle nije preporučljiv za neke ljude (recimo, za ljude koji su alergični na njegove sastojke ili koji se nalaze u riziku od stvaranja kamena u bubregu), za sada ne postoje dokumentovana negativna sok od cvekle iskustva, a čak su i istraživanja o neželjenim efektima soka od cvekle jako limitirana.


IZVORI:

  1. Šta su folati? https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/ ↩︎
  2. Uticaj unosa folata na zdravstvene ishode u trudnoći: Sistematski pregled i meta-analiza o porođajnoj težini, težini placente i dužini gestacije https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22992251/ ↩︎
  3. Unos kalijuma, moždani udar i kardiovaskularne bolesti: Meta-analiza prospektivnih studija https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21371638/ ↩︎
  4. Epidemiologija ishrane u kontekstu biologije azot-oksida: Procena rizika i koristi nitrita i nitrata u ishrani https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19748594/ ↩︎
  5. Konzumacija prerađenog mesa, dijetalni nitrozamini i rizik od raka želuca u grupi Šveđanki https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16550597/ ↩︎
  6. Nitriti i nitrati: Kardiovaskularni rizik-korist i metabolički efekat https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21102328/ ↩︎
  7. Neorganski nitrat je mogući izvor za sistemsko stvaranje azot oksida https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15223073/ ↩︎
  8. Nitrati dobijeni iz soka od cvekle snižavaju krvni pritisak kod pacijenata sa arterijskom hipertenzijom: Sistematski pregled i meta-analiza https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8965354/ ↩︎
  9. Dvostruko slepa placebo kontrolisana unakrsna studija o uticaju soka od cvekle koji sadrži dijetalne nitrate na aortni i brahijalni krvni pritisak tokom 24 sata https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6369216/ ↩︎
  10. Nitrati u ishrani obezbeđuju trajno snižavanje krvnog pritiska kod pacijenata sa hipertenzijom: Randomizovana, faza 2, dvostruko slepa, placebo kontrolisana studija https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4288952/ ↩︎
  11. Efekti suplementacije sokom od cvekle na kardiorespiratornu izdržljivost kod sportista. Sistematski pregled https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5295087/ ↩︎
  12. Uticaj jednonedeljne suplementacije koncentratom cvekle bogatog betalainom na performanse u biciklizmu i odabrane fiziološke parametre https://link.springer.com/article/10.1007/s00421-018-3973-1 ↩︎
  13. Jedna nedelja dnevnog doziranja soka od cvekle poboljšava submaksimalnu izdržljivost i krvni pritisak kod starijih pacijenata sa srčanom insuficijencijom i očuvanom ejekcijskom frakcijom https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4892939/ ↩︎
  14. Crvena cvekla i betalaini kao hemopreventivni agensi protiv raka https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6515411/ ↩︎
  15. Cvekla kao potencijalna funkcionalna hrana za hemoprevenciju raka, narativni pregled https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8020175/ ↩︎
  16. Suplementacija betainom izaziva povećanje oksidacije masnih kiselina i metabolizma ugljenih hidrata u jetri miševa koji su bili na visoko-masnoj ishrani: Proteomska analiza https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8949908/ ↩︎
  17. Kuvanje na pari značajno poboljšava in vitro vezivanje žučne kiseline zelja, kelja, senfa, brokolija, zelene paprike i kupusa☆ https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S027153170800064X?via%3Dihub ↩︎
  18. Funkcionalna svojstva cvekle (Beta vulgaris) u lečenju kardiometaboličkih bolesti https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6947971/ ↩︎
  19. Potencijalne prednosti dodatka crvene cvekle u zdravlju i bolesti https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4425174/ ↩︎
  20. Inaktivacija lipoksigenaze i ciklooksigenaze prirodnim betalainima i polusintetičkim analozima https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S030881461400020X ↩︎
  21. Unos nitrata u ishrani u odnosu na rizik od demencije i markeri vaskularnog zdravlja mozga: Studija zasnovana na populaciji https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37536866/ ↩︎
  22. Nitrati u ishrani moduliraju parametre cerebralnog krvotoka i kognitivne performanse kod ljudi: Dvostruko slepo, placebo kontrolisano, unakrsno ispitivanje☆,☆☆ https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938415003297?via%3Dihub ↩︎
  23. Nitrati u ishrani obezbeđuju trajno snižavanje krvnog pritiska kod pacijenata sa hipertenzijom: Randomizovana, faza 2, dvostruko slepa, placebo kontrolisana studija https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4288952/ ↩︎
  24. Nitrati i nitriti u zdravlju i bolesti https://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2017.1207 ↩︎
  25. Uticaj termičke obrade na antioksidativni kapacitet i sadržaj pigmenta u izdvojenim frakcijama betalaina https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28071025/ ↩︎
  26. Promene se dešavaju u nutritivnoj vrednosti cvekle (Beta Vulgaris) nakon kiseljenja https://www.proquest.com/openview/3d7c06bef2d61c1fed78745eb524542a/1?pq-origsite=gscholar&cbl=2035005 ↩︎

Redakcija VasDoktor

Dobro došli na Vasdoktor.com. Mi smo tim posvećen deljenju korisnih informacija i saveta o zdravlju. Naši članci su inspirisani najnovijim medicinskim istraživanjima i namenjeni su da vam pomognu da bolje razumete zdravstvene teme. Želimo da vam pružimo znanje koje će vam pomoći da vodite zdraviji život.

Slični Članci

  • detoksikacija jetre
  • detoksikacija organizma
  • ishrana
  • kardiovaskularni problemi
  • poremećaj ishrane
  • poremećaj raspoloženja

Newsletter

Postanite deo naše zajednice! Prijavom na naš newsletter osiguravate da ne propustite ni jednu važnu informaciju ili savet koji vam može pomoći da poboljšate zdravlje.

Uspešno ste se subscribovali Pokušajte ponovo

Dobrodošli na portal VasDoktor koji je nastao iz jedinstvene i duboko psihički ukorenjene
potrebe ljudi da dođu do saznanja i istina o zdravlju.

Najnovije objave

Copyright © 2024 Vaš Doktor | Sva prava zadržana