Kurkuma, biljka ili začin koji je dugo vremena poznat po svojim lekovitim svojstvima, izaziva sve veće interesovanje ne samo kulinarskih entuzijasta, već i medicinsko-naučnog sveta. U tom smislu, sve češće se koristi kurkuma kao lek, zahvaljujući njenom aktivnom jedinjenju – polifenolu kurkuminu.
Kurkuma kao lek pomaže u lečenju oksidativnih i zapaljenskih stanja, metaboličkog sindroma, artritisa, anksioznosti, hiperlipidemije (višak lipida u krvi). Osim toga, kurkuma kao lek može pomoći u kontrolisanju fizičkog stresa i upala izazvanim vežbanjem ili bolovima u mišićima, čime se pospešuju oporavak i performanse kod aktivnih ljudi.
Pored toga, čak i mala doza kurkume može pružiti brojne zdravstvene prednosti za ljude koji nisu bolesni, odnosno koji nemaju neko zdravstveno oboljenje. Većina ovih prednosti može se pripisati, kurkuminu, koji ima snažne antioksidativne i antiinflamatorne efekte.
Sta leci kurkuma? Kako se koriste med i kurkuma i koji su zdravstveni efekti ove kombinacije? Ko treba da izbegava kurkumu? Kako se koristi kurkuma u prahu?
Kurkuma kao lek – Uvod u lekovita svojstva ove biljke
Pre nego što vidimo koja su lekovita svojstva kurkume i zašto se sa razlogom može koristiti kurkuma kao lek, neophodno je napraviti nekoliko koraka unazad.
Naime, prirodni biljni proizvodi ili preparati su se tokom ljudske istorije koristili u različite svrhe. Mnoge biljke, među kojima je, recimo, i celer kao lek, i od kojih se dobijaju ovi prirodni proizvodi stare su milijarde godina. Desetine hiljada ovih biljnih preparata rezultat su biljnih sekundarnih metabolita, kao prirodnih odbrambenih mehanizama protiv bolesti i infekcija.
Lekovi dobijeni od biljaka igrali su ključnu ulogu u zdravstvenoj zaštiti mnogih kultura, i drevnih i modernih. Indijski sistem holističke medicine poznat kao „ajurveda“ koristi uglavnom lekove, preparate ili formulacije na biljnoj bazi za lečenje različitih bolesti, uključujući rak. Iako se mnogi sintetički lekovi proizvode tzv. kombinatornom hemijom, lekovi na biljnoj bazi su pogodniji, barem u biohemijskom smislu, za ljudsku upotrebu. Bez obzira na to, nažalost, savremena medicina nema mnogo poštovanja, niti podstiče upotrebu prirodnih proizvoda na biljnoj bazi kao lekove.
Kurkuma je biljka koja ima veoma dugu istoriju medicinske upotrebe, koja datira skoro 4.000 godina. U jugoistočnoj Aziji, kurkuma se koristi ne samo kao glavni začin, već i kao komponenta u verskim obredima. Zbog svoje upečatljive i briljantne žuto-narandžaste boje, kurkuma je poznata i kao „indijski šafran“ ili “zlatni začin”.
Savremena medicina je počela da prepoznaje njen značaj, na šta ukazuje više od 3.000 publikacija koje se bave kurkumom i koje su izašle u poslednjih 25 godina.
Kurkumin – Jedinjenje odgovorno za lekovite efekte kurkume
Kurkuma je rizomska zeljasta višegodišnja biljka (Curcuma longa) iz porodice đumbira. Lekovita svojstva kurkume, koja je izvor pomenutog kurkumina, poznata su hiljadama godina unazad. Dakle, kurkuma kao lek se koristi već dugo vremena, međutim, sposobnost da se odredi tačan mehanizam delovanja kurkume, odnosno kurkumina i da se odrede bioaktivne komponente kurkume tek nedavno su postale predmet istraživanja. [1]
Kurkumin [2] (1,7-bis(4-hidroksi-3-metoksifenil)-1,6-heptadien-3,5-dion), koji se takođe naziva diferuloilmetan, glavni je prirodni polifenol koji se nalazi u kurkumi. Curcuma longa, odnosno kurkuma kao lek tradicionalno se koristi u azijskim zemljama kao lekovita biljka zbog svojih antioksidativnih, antiupalnih, antimutagenih, antimikrobnih[3] i antikancerogenih svojstava[4].
Pokazalo se da kurkumin, polifenol, pogađa više signalnih molekula, dok istovremeno pokazuje aktivnost na ćelijskom nivou, što je pomoglo promociji njegovih višestrukih zdravstvenih prednosti. Kurkuma kao lek, odnosno kurkumin pomaže kod inflamatornih stanja[5],metaboličkog sindroma[6], bola[7] i da pomaže u lečenju inflamatornih i degenerativnih stanja oka[8].
Pored toga, kurkuma kao lek i njen aktivan sastojak kurkumin imaju pozitivan efekat na zdravlje bubrega. [9]. Iako se čini da postoji bezbroj terapeutskih koristi od suplementacije kurkumina, većina pozitivnih zdravstvenih efekata kurkume rezultat je njenih antioksidativnih i antiinflamatornih efekata.
Kurkuma kao lek je za 2000 odsto efektnija uz biber
Međutim, jedan od glavnih problema sa samim unosom kurkumina je njegova slaba bioraspoloživost, prvenstveno zbog loše apsorpcije, brzog metabolizma i brze eliminacije iz organizma. Nekoliko agenasa je testirano u cilju poboljšanja bioraspoloživosti kurkumina. Na primer, piperin, poznati pojačivač bioraspoloživosti kurkumina, glavna je aktivna komponenta crnog bibera i povezan je sa povećanjem bioraspoloživosti kurkumina od 2000%[10].
Drugim rečima, kada koristite kurkumu, uvek je neophodno dodati i crni biber, jer on poboljšava i pojačava apsorpciju kurkumina iz kurkume za čak 2000 odsto! Na taj način se veoma lako i prirodno rešava problem slabe biodostupnosti kurkumina.
Kurkumin je prepoznato jedinjenje kurkume i koristi se širom sveta u mnogo različitih oblika za više potencijalnih zdravstvenih koristi. Na primer, u Indiji se kurkuma — koja sadrži kurkumin — koristi u kariju. U Japanu se služi u čaju. Na Tajlandu se koristi u kozmetici. U Kini se koristi kao boja. U Koreji se služi u pićima. U Maleziji se kurkuma kao lek koristi kao antiseptik. U Pakistanu se koristi kurkuma kao lek, odnosno kao sredstvo za smanjenje upalnih procesa.
Kurkuminoidi (prirodna polifenolna jedinjenja iz kurkume) odobreni su od američke Uprave za hranu i lekove (FDA), a klinička ispitivanja su pokazala da je kurkuma kao lek, odnosno kurkumin bezbedan za konzumaciju, čak i pri dozama između 4.000 i 8.000 mg na dan[11] i dozama do 12.000 mg na dan [12] u 95-procentnoj koncentraciji tri kurkuminoida: kurkumina, bisdemetoksikurkumina i demetoksikurkumina.
Šta je kurkuma?
Kao što smo videli, upotreba kurkume datira još 4.000 godina unazad u ajurvedskoj kulturi u Indiji, gde je korišćena kao kulinarski začin i imala je izvestan verski značaj. Kurkuma je stigla u Kinu oko 700. godine nove ere, u istočnu Afriku 800. godine nove ere, u Zapadnu Afriku do 1200. godine nove ere, i na Jamajku u osamnaestom veku.
Prema sanskritskim medicinskim raspravama i ajurvedskim i unani sistemima, kurkuma kao lek ima dugu istoriju medicinske upotrebe u južnoj Aziji. Ajurvedski kompendijum, koji datira iz 250. godine pre nove ere, preporučuje mast koja sadrži kurkumu za ublažavanje efekata od zatrovane hrane.
Danas se kurkuma široko uzgaja u tropima i nosi različita imena u različitim kulturama i zemljama Naziv “kurkuma” potiče od latinske reči terra merita (meritorna zemlja), koja se odnosi na boju mlevene kurkume, koja podseća na mineralni pigment.
Kurkuma (Curcuma longa) poreklom je iz tropske Južne Azije i potiče, kao što smo istakli, iz porodice đumbira. U svetu su identifikovane čak 133 vrste kurkume. Većina njih ima uobičajena lokalna imena i koriste se za različite medicinske formulacije. Biljci kurkumi su potrebne temperature između 20°C i 30°C i znatna količina godišnjih padavina da bi uspela. Pojedinačne biljke rastu do visine od 1 m, imaju dugačke, duguljaste listove. Biljke se sakupljaju svake godine za svoje rizome. Rizom, od kojeg se dobija kurkuma, sazreva u zemlji, žućkasto-braon je boje sa tamno-narandžastom bojom iznutra. Glavni rizom je šiljast ili sužen na kraju, sa manjim krtolama koji se granaju.
Kada se rizom kurkume osuši, može se samleti u žuti prah blago gorkog, ali slatkog ukusa. Indija proizvodi skoro sve svetske useve kurkume i troši oko 80 odsto. Sa svojim inherentnim kvalitetima i visokim sadržajem važnog bioaktivnog jedinjenja kurkumina, indijska kurkuma se smatra najboljom na svetu. Erode[13], grad u južnoj indijskoj državi Tamil Nadu, najveći je svetski proizvođač i najvažniji trgovački centar kurkume. Poznat je i kao „Žuti grad“, „Grad kurkume“ ili „Grad tekstila“.
Kako se prerađuje kurkuma da bi se dobila kurkuma u prahu?
Pre nego što se kurkuma kao lek može koristiti, rizomi kurkume moraju biti obrađeni. Rizomi se kuvaju ili pare da bi se uklonio sirovi miris, želatinizirao skrob i dobio proizvod ujednačenije boje. U tradicionalnom indijskom procesu, rizomi su se stavljali u tepsije ili zemljane posude napunjene vodom, a zatim su se prekrivali lišćem i slojem kravlje balege. Amonijak u kravljoj balegi je reagovao sa kurkumom kako bi se dobio konačni proizvod. Iz higijenskih razloga, ova metoda je danas zapuštena i ne koristi se više.
U današnjoj preradi, rizomi kurkume se stavljaju u plitke posude velikih gvozdenih kaca koje sadrže 0,05–0,1% alkalne vode (npr. rastvor natrijum bikarbonata). Rizomi se zatim kuvaju između 40-45 minuta (u Indiji) ili 6 sati (u Hazare, Pakistan), u zavisnosti od sorte. Rizomi se vade iz vode i odmah suše na suncu kako bi se sprečilo prekuvavanje. Konačni sadržaj vlage treba da bude između 8% i 10% (vlažna osnova). Kada tapkanje prstima po rizomu proizvodi metalni zvuk, to je znak da je kurkuma dovoljna suva. Osušeni rizomi se poliraju kako bi se uklonila gruba površina.
Dobijena kurkuma u prahu je začin i zadržava svojstva bojenja neograničeno, iako se ukus može smanjiti tokom vremena. Zaštita kurkume u prahu od sunčeve svetlosti usporava brzinu propadanja.
Kurkuma kao lek, hemijski i nutrtivni sastav kurkume
Već smo napomenuli da se kurkuma kao lek koristi zahvaljujući njenom aktivnom sastojku – kurkuminu. Ali, kurkumin nije jedino hemijsko jedinjenje kurkume. Iz kurkume je izolovano više od 100 hemijskih komponenti.
Glavna komponenta korena kurkume (rizom) je isparljivo ulje koje sadrži turmeron, a u kurkumi postoje i druga jedinjenja koja se nazivaju kurkuminoidi. Kurkuminoidi se sastoje od kurkumina demetoksikurkumina, 5-metoksikurkumina i dihidrokurkumina, za koje je utvrđeno da su prirodni antioksidansi. U standardnom obliku, kurkuma sadrži vlagu, kurkumin i isparljiva ulja.
Isparljiva ulja uključuju d-a-felandren, d-sabinen, cinol, borneol, zingiberen i seskviterpene. Komponente odgovorne za aromu kurkume su turmeron, arturmeron i zingiberen.
Nutritivna analiza je pokazala da 100 g kurkume sadrži 390 kalorija,10 grama ukupne masti, 3 grama zasićenih masti, 0 mg holesterola, 0,2 g kalcijuma, 0,26 g fosfora, 10 mg natrijuma, 2.500 mg kalijuma, 47,5 mg gvožđa, 0,19 mg riboflavina (vitamin B2), 4,8 mg niacina (vitamin B3), 50 mg askorbinske kiseline (vitamin C), 69,9 g ukupnih ugljenih hidrata, 21 g dijetetskih vlakana, 3 g šećera i 8 g proteina.
Kurkuma je takođe dobar izvor omega 3 masnih kiselina i alfa-linolenske kiseline.
Jedna supena kašika kurkume u prahu sadrži:
29 kalorija;
0,91 grama (g) proteina;
0,31 g masti;
6,31 g ugljenih hidrata;
2,1 g vlakana;
0,3 g šećera.
Ta ista porcija od 1 kašike obezbeđuje:
26 odsto dnevnih potreba za manganom;
16 procenata dnevnog unosa gvožđa;
5 procenata dnevnog unosa kalijuma;
3 procenta dnevnog unosa vitamina C.
Upotreba i značaj kurkume
Kurkuma se upotrebljava kao hrana (začin), deo kozmetičkih proizvoda, ali se koristi i kurkuma kao lek. Kurkuma se, zapravo, obilato koristi kao začin u južnoazijskoj i bliskoistočnoj kuhinji. Indijskom kariju kurkuma daje karakterističnu žutu boju i ukus. Koristi se kao boja za sir, puter i drugu hranu.
Kao rezultat indijskog uticaja, kurkuma je ušla u etiopsku kuhinju. U Južnoj Africi, kurkuma se tradicionalno koristi da kuvani beli pirinač dobije zlatnu boju.
Kurkuma se takođe koristi u industrijskim prehrambenim proizvodima kao što su konzervirana pića, mlečni proizvodi, pečeni proizvodi, sladoled, žuti kolači, jogurt, sok od pomorandže, keksi, kokice, slatkiši, glazura za torte, žitarice, sosovi i želatini. Značajan je sastojak većine komercijalnih kari prahova. Kurkuma ima brojne upotrebe u azijskoj kuhinji. Koristi se u slanim i slatkim jelima, a široko se koristi u istočnjačkim specijalitetima.
Pored upotrebe u kulinarske svrhe, kurkuma kao lek sve više dobija na značaju. Prema nekim procenama, čak 10 milijardi dolara godišnje se potroši na alternativne medicinske tretmane. Više od 650 miliona dolara godišnje troši se na botaničke, odnosno biljne suplemente koji se koriste za hronične zapaljenske bolesti, kao što su hronična opstruktivna bolest disajnih puteva (HOBP), astma i reumatoidni artritis.
Biljni lekovi i suplementacija vekovima su korišćeni u tradicionalnoj medicini, uključujući ajurvedsku i kinesku medicinu, Kampo (japansku) medicinu i egipatsku medicinu. Nekoliko takvih lekova koji se tradicionalno koriste pokazuju značajne antiinflamatorne efekte. Kurkuma kao lek je jedna takva biljka.
Sta leci kurkuma – Opšti pregled
Pokušaćemo da damo jedan generalni osvrt na to sta leci kurkuma. Naime, kurkuma kao lek koristi se, između ostalog, za reumatoidni artritis, hronični prednji uveitis (zapaljenje oka), konjuktivitis, rak kože, male boginje, zarastanje rana, infekcije urinarnog trakta i oboljenja jetre.
Takođe se kurkuma kao lek koristi za digestivne poremećaje, za smanjenje nadimanja, protiv žutice, menstrualnih poteškoća i grčeva, kao i za bolove u stomaku, ali i za dispeptična stanja uključujući gubitak apetita, osećaj sitosti nakon obroka, tegobe jetre i žučne kese.
Kurkuma kao lek ima značajno protivzapaljensko, antioksidativno, holeretičko (poboljšava lučenje žuči), antimikrobno i karminativno (smanjuje nadimanje) dejstvo. Glavne kliničke “mete” kurkume su organi za varenje: u crevima, za lečenje bolesti kao što je porodična adenomatozna polipoza, za lečenje inflamatorne bolesti creva, za lečenje raka debelog creva.
Za artritis, preporučene su doze od 8-60 grama svežeg korena kurkume tri puta dnevno. Za dispepsiju (otežano varenje) preporučuje 1,3–3,0 grama korena kurkume.
1) Antioksidativna svojstva kurkume
Antioksidativna i antiinflamatorna svojstva su dva primarna mehanizma koji objašnjavaju većinu pozitivnih zdravstvenih efekata kurkumina.
Pokazalo se da kurkumin poboljšava sistemske markere oksidativnog stresa. To znači da postoje dokazi[14] da kurkuma kao lek, odnsono kurkumin može povećati serumsku aktivnost antioksidanata kao što je superoksid dismutaza (SOD). Nedavni sistematski pregled i meta-analiza randomizovanih kontrolnih podataka [15], koji se odnose na efikasnost suplementacije prečišćenim kurkuminoidima, odnosno kurkuminom na parametre oksidativnog stresa, ukazali su na značajan efekat suplementacije kurkuminoidima na sve ispitivane parametre oksidativnog stresa, uključujući aktivnosti SOD i katalaze u plazmi, kao i serumske koncentracije glutation peroksidaze (GSH) i lipidnih peroksida.
Kurkuma kao lek ima značano antioksidativno dejstvo i suzbija efekte slobodnih radikala. Pored toga, kurkumin je lipofilno jedinjenje, što ga čini efikasnim čistačem peroksil radikala, pa se, kao i vitamin E, kurkumin takođe smatra antioksidansom koji prekida lanac slobodnih radikala.
2) Antizapaljenska (protivupalna) dejstva kurkume
Oksidativni stres uzročnik je mnogih hroničnih bolesti, a njegovi patološki procesi su usko povezani sa zapaljenskim procesima, tako da se jedan proces vrlo lako može indukovati drugim. Zapravo, poznato je da inflamatorne ćelije oslobađaju brojne reaktivne vrste na mestu upale što dovodi do oksidativnog stresa, a to pokazuje vezu između oksidativnog stresa i upalnog procesa.
Zapaljenski ili upalni procesi učestvuju u razvoju mnogih hroničnih bolesti i stanja. Između ostalih, ove bolesti uključuju Alchajmerovu bolest, Parkinsonovu bolest, multiplu sklerozu, epilepsiju, cerebralne povrede, kardiovaskularne bolesti, metabolički sindrom, rak, alergiju, astmu, bronhitis, kolitis, artritis, ishemiju bubrega, psorijazu, dijabetes, gojaznost, depresiju i sindrom stečene imunodeficijencije (sida, AIDS).
Faktor nekroze tumora α (TNF-α) glavni je posrednik upale kod većine bolesti, a ovaj efekat se reguliše aktivacijom transkripcionog faktora, nuklearnog faktora (NF)-kB. Pored TNF- α, NF-kB se aktivira većinom inflamatornih citokina, gram-negativnim bakterijama, raznim virusima koji izazivaju bolesti, zagađivačima životne sredine, hemijskim, fizičkim, mehaničkim i psihološkim stresom, visokim nivoima glukoze, masnim kiselinama, ultraljubičastim zračenjem, dimom cigarete i drugim faktorima koji izazivaju bolest.
Stoga, agensi koji smanjuju NF-kB i NF-kB-regulisane genske proizvode imaju potencijalnu efikasnost protiv nekoliko ovih bolesti. Pokazalo se [16] da kurkuma kao lek, odnosno kurkumin blokira aktivaciju NF-kB pojačanu od nekoliko različitih inflamatornih stimulusa.
Sve u svemu, da bi vam bilo lakše da razumete – kurkumin ima snažno antiupalno, odnosno antizapaljensko dejstvo, a upalni procesi leže u osnovi svake akutne i hronične bolesti.
Sta leci kurkuma – Detaljniji osvrt i kurkuma kao lek za mnoga stanja
Mogli smo da vidimo sta leci kurkuma u jednom opštem osvrtu na lekovita svojstva ove biljke. Takođe, mogli smo da vidimo da kurkuma sadrži značajna bioaktivna jedinjenja sa lekovitim efektima, pri čemu se najviše ističe kurkumin (1 do 6 odsto težine kurkume).
Najbolja bioraspoloživost (brzina kojom telo apsorbuje supstancu kurkumina) je u slučaju kada se kurkuma kao lek koristi zajedno sa crnim biberom. Piperin iz crnog bibera je prirodna supstanca koja poboljšava apsorpciju kurkumina za 2000 odsto.
Kurkumin je takođe rastvorljiv u mastima, što znači da se razgrađuje i rastvara u mastima ili ulju. Zbog toga bi možda bilo dobro uzimati suplemente kurkumina sa obrokom koji ima mnogo masti.
Pored toga, naučno je dokazano, videli smo, da je kurkumin bioaktivna supstanca kurkume koja ima značajna antizapaljenska svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv hronične upale. Oksidativni stres, kao jedan je od mehanizama i procesa koji ubrzava starenje i podstiče razvoj mnogih bolesti, uključuje slobodne radikale, visoko reaktivne molekule sa nesparenim elektronima, koji imaju tendenciju da reaguju sa važnim organskim supstancama, kao što su masne kiseline, proteini ili DNK.
Kurkumin je moćan antioksidans koji može neutralisati slobodne radikale[17] zbog svoje hemijske strukture. Pored toga, studije pokazuju[18] da kurkumin može da blokira delovanje slobodnih radikala kao i da stimuliše delovanje drugih antioksidanata.
Hajmo sada da pogledamo konkretnije sta leci kurkuma, odnosno kako kurkuma može pomoći kod određenih zdravstvenih stanja.
1) Kurkuma kao lek može pojačati neurotrofni moždani faktor (BDNF)
Čak i u odraslom dobu, moždani neuroni su sposobni da formiraju nove veze, a u određenim delovima mozga mogu da se umnožavaju, i time povećaju svoj broj. Jedan od glavnih pokretača ovog procesa je neurotrofni moždani faktor (BDNF), koji igra ulogu u pamćenju i učenju, a može se naći u delovima mozga odgovornim za jelo, piće i telesnu težinu.
Mnogi uobičajeni poremećaji mozga su povezani sa smanjenim nivoima BDNF proteina, uključujući depresiju i Alchajmerovu bolest.
Studije[19] su otkrile da kurkumin može povećati nivo BDNF-a u mozgu. Na taj način, kurkuma kao lek može biti efikasna u odlaganju ili čak reverzibilnosti mnogih moždanih bolesti i smanjenja funkcije mozga vezanih za uzrast.
Takođe, ako se pitate “sta leci kurkuma”, treba znati da kurkumin može pomoći u poboljšanju pamćenja i pažnje, što izgleda logično imajući u vidu efekte kurkumina na nivoe BDNF-a. Međutim, potrebno je više studija da bi se ovo potvrdilo.
2) Kurkuma kao lek može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti
Bolesti srca i kardiovaskularne bolesti predstavljaju uzrok smrti broj jedan u svetu. Istraživanja [20] sugerišu da kurkumin može pomoći u zaštiti od brojnih srčanih bolesti. Konkretno, kurkuma kao lek pomaže u poboljšanju funkcije endotela ili srčanih zalistaka.
Endotelna disfunkcija je glavni pokretač srčanih bolesti. Ovo je stanje kada endotel nije u stanju da reguliše krvni pritisak, zgrušavanje krvi i razne druge faktore. Nekoliko drugih studija[21] takođe sugerišu da kurkumin može dovesti do poboljšanja zdravlja srca. Pored toga, kurkumin može pomoći u smanjenju upale i oksidacije (kao što smo više puta naglasili), što može igrati ulogu u smanjenju simptoma srčanih oboljenja.
3) Kurkuma kao lek može smanjiti rizik od raka
Kurkuma kao lek i suplementi kurkumina utiču na mnoge različite oblike raka, pokazuju istraživanja [22]. U stvari, kurkumin je proučavan[23] kao korisna biljka u lečenju raka i utvrđeno je da ima uticaja na rast i razvoj raka.
Smanjiti angiogenezu (rast novih krvnih sudova u tumorima);
Smanjiti metastaze (širenje raka).
Takođe postoje dokazi da kurkumin može sprečiti pojavu raka na prvom mestu, posebno kancera probavnog sistema, poput kolorektalnog karcinoma.
4) Sta leci kurkuma? Kurkumin može biti koristan u lečenju Alchajmerove bolesti
Alchajmerova bolest je najčešći oblik demencije i može doprineti i do 70% slučajeva demencije. Poznato je da zapaljenski procesi i oksidativna oštećenja igraju ulogu u nastanku i razvoju Alchajmerove bolesti, a utvrđeno je[25] da kurkumin ima blagotvorne efekte na oba.
Pored toga, ako želite da znate sta leci kurkuma, istraživanja [26] sugerišu da kurkumin može pomoći u uklanjanju nagomilavanja proteina – amiloidnih (senilnih) plakova – koji su uzrokovani ovom bolešću.
Međutim, da li kurkumin može da uspori ili čak preokrene napredovanje Alchajmerove bolesti, trenutno je nepoznato i treba ga proučavati.
Jedno kliničko ispitivanje[27] je pokazalo da je 90 miligrama kurkumina uzetih dva puta dnevno tokom 18 meseci pomoglo u poboljšanju performansi pamćenja kod odraslih bez demencije.
5) Kurkuma kao lek za artritis
Postoji nekoliko različitih tipova artritisa, od kojih većina uključuje upalu, odnosno zapaljenske procese u zglobovima. Smatra se artritis (ili osteoartritis) pogađa oko 250 miliona ljudi širom sveta.
Iako se artritis nekada smatrao prvenstveno degenerativnim i neinflamatornim stanjem, sada je prepoznato da ima zapaljenske aspekte, uključujući povišene nivoe citokina, kao i da je potencijalno povezan sa sistemskom upalom. Iako za sada ne postoji lek za artritis, postoji nekoliko farmaceutskih opcija za lečenje ovog stanja. Međutim, mnogi od ovih tretmana su skupi i imaju brojne neželjene efekte.
Zbog toga postoji povećan interes za alternativne tretmane za artritis, uključujući dijetetske suplemente i lekove na biljnoj bazi. Više studija[28] je pokazalo anti-artritično dejstvo kurkumina kod ljudi sa osteoartritisom i reumatoidnim artritisom. U jednoj studiji[29] na ljudima sa osteoartritisom, kurkumin se pokazao kao efikasniji u ublažavanju bolova od placeba, a drugo istraživanje[30] je takođe otkrilo da je njegov efekat sličan onom kod nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID).
U drugoj studiji[31] u vezi sa reumatoidnim artritisom, kurkuma kao lek je pomogla u smanjenju upale povezane sa ovim oboljenjem. Ali, potrebno je više studija da bi se razumelo da li kurkumin zaista može da zameni klasične lekove kao tretman za bol kod upale artritisa.
Bez obzira na to koji je mehanizam kojim kurkumin izaziva svoje efekte, čini se da je kurkuma kao lek korisna u nekoliko aspekata, kada je u pitanju artritis. Sistematski pregled i meta-analiza pružili su naučne dokaze da 8 –12 nedelja tretmana standardizovanih ekstrakata kurkume (obično 1.000 mg/dan kurkumina) može smanjiti simptome artritisa (uglavnom simptome povezane sa bolom i upalom) i imati iste efekte, u smislu suzbijanja i smanjenja simptoma, kao i efekti ibuuprofena ili diklofenaka.
Zbog toga se ekstrakti kurkume i kurkumin mogu preporučiti[32] za ublažavanje simptoma artritisa.
6) Sta leci kurkuma? Kurkumin ima ulogu u borbi protiv depresije
Kurkumin je pokazao izvestan potencijal u lečenju poremećaja raspoloženja. Dakle, ako se pitate sta leci kurkuma, ona može imati pozitivnog uticaja ne samo kod fizičkih, već i kod psihičkih oboljenja.
Pozitivni efekti kurkume na mozak uključuju povećanje moždanih neurotransmitera serotonina i dopamina (hormona dobrog raspooženja, sreće i blagostanja), smanjenje upale i podsticanje neuroplastičnosti mozga (sposobnosti mozga da se oporavi i da se ponovo izgradi nakon poremećaja i/ili povreda). Ovo sugeriše da bi kurkuma kao lek mogla biti efikasan antidepresiv.
Depresija je takođe povezana sa smanjenim nivoom pomenutog BDNF-a i smanjenjem hipokampusa, oblasti mozga koja ima ulogu u učenju i pamćenju. Kurkumin može pomoći u povećanju nivoa BDNF-a (neurotrofni moždani faktor), potencijalno poništavajući neke od ovih promena.
7) Usporavanje procesa starenja i borba protiv hroničnih bolesti povezanih sa starenjem
Videli smo sta leci kurkuma, odnosno da kurkumin može pomoći u prevenciji srčanih bolesti, raka i Alchajmerove bolesti, što posledično znači da kurkuma kao lek može imati pozitivnih efekata i kada je u pitanju dugovečnost i produženje životnog veka.
Ovo sugeriše da kurkumin može imati potencijal kao anti-ageing suplement. S obzirom na to da oksidativni stres i upalni procesi ubrzavaju proces starenja, kurkumin može imati efekte koji prevazilaze samo sprečavanje i prevenciju bolesti.
8) Kurkuma kao lek za bol
Kurkuma kao lek se smatra sredstvom za ublažavanje bolova. Smatra se da kurkumin ublažava i bolove kod artritisa, kao što smo već opisali. Postoji studija [34] koja sugeriše da kurkumin ima isto dejstvo, u smislu smanjenja bola, kao i ibuprofen, kod ljudi sa artritisom u kolenima.
Iako se čini da se preporuke za doziranje kurkume razlikuju, oni koji su učestvovali u studiji uzimali su 800 mg kurkume u obliku kapsula svaki dan.
Isto tako, pojedine studije sugerišu da je kurkuma kao lek efektnija od ibuprofena za bol nakon operacije, otoke ili upale mišića, kada su se uzimale doze kurkume od 1.500 do 5.000 miligrama na dan.
9) Kurkumin u borbi protiv metaboličkog sindroma
Metabolički sindrom predstavlja grupu stanja koja skupno povećavaju rizik od moždanog udara, srčanog udara, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Metabolički sindrom se drugačije naziva sindrom insulinske rezistencije.
Ukoliko osoba ima tri ili više sledećih zdravstvenih stanja, onda je sasvim moguće da osoba ima i metabolički sindrom:
Veliki struk, odnosno obim struka (abdominalna gojaznost, kada osoba ima oblik jabuke u abdominalnom delu tela, što predstavlja veliki rizik od srčanih bolesti);
Visok krvni pritisak;
Visoki nivoi šećera u krvi;
Visok nivo triglicerida u krvi, koji može podići nivo LDL holesterola;
Nizak HDL holesterol.
Ideja da kurkumin može ublažiti sistemsku upalu ima implikacije izvan artritisa, jer je sistemska upala povezana sa mnogim stanjima koja utiču na mnoge sisteme u organizmu. Jedno takvo stanje je, dakle, metabolički sindrom, koji uključuje insulinsku rezistenciju, hiperglikemiju, hipertenziju, nizak nivo HDL holesterola, visok nivoLDL holesterola, povišene nivoe triglicerida i gojaznost, posebno visceralnu gojaznost.
Pored toga, postoje dokazi[40] da kurkuminoidi moduliraju ekspresiju gena i aktivnost enzima uključenih u metabolizam lipoproteina koji dovode do smanjenja triglicerida i LDL holesterola u krvi, a takođe podižu koncentraciju HDL (dobrog) holesterola[41].
Kurkuma kao lek za gojaznost?
I prekomerna težina i gojaznost su povezani sa hroničnom inflamacijom niskog stepena. Iako tačni mehanizmi nisu jasni, poznato je da se kod gojaznosti oslobađaju proinflamatorni citokini. Smatra se da su ovi citokini u osnovi komplikacija povezanih sa dijabetesom i kardiovaskularnim oboljenjima. Zbog toga je važno rešavanje upale, odnosno upalnih procesa, a već smo istakli da kurkuma kao lek ima snažne antiinflamatorne efekte.
Studije[42] sugerišu da suplementacija kurkumina značajno smanjuje serumske koncentracije proinflamatornih citokina kod ispitanika sa metaboličkim sindromom. Čak i kratkotrajna suplementacija kombinacije kurkuminoida-piperina (kurkumin – crni biber) značajno poboljšava oksidativni i inflamatorni status kod pacijenata sa metaboličkim sindromom.
Kurkuminoidi, a naročito kurkumin, mogu se, stoga, smatrati prirodnim, sigurnim i efikasnim agensima za snižavanje CRP-a (C reaktivnog proteina – protein koji se stvara u jetri u prisustvu nekog zapaljenskog procesa u organizmu, nakon čega ga ćelije jetre šalju u krvotok.).
10) Kurkuma može poboljšati funkcije jetre
Ponovimo da je kurkuma privukla veliku pažnju zbog svojih antioksidativnih, ali i antiinflamatornih sposobnosti.
Čini se da je antioksidativni efekat kurkume toliko moćan da može sprečiti da jetra bude oštećena toksinima. Ovo bi mogla biti dobra vest[43] za ljude koji uzimaju jake lekove za dijabetes ili druga zdravstvena stanja koja bi im dugotrajnom upotrebom mogla oštetiti jetru.
11) Sta leci kurkuma? Kurkuma kao lek za stomačne probleme
Kurkuma daje specifičan ukus hrani, što objašnjava njeno prisustvo u kariju. Međutim, kurkuma kao lek takođe može igrati važnu ulogu u varenju te hrane.
Naime, kurkuma može doprineti zdravom varenju, što je posledica njenih antioksidativnih i antiinflamatornih svojstava. Kurkuma se koristi u ajurvedskoj medicini kao sredstvo za lečenje problema sa varenjem. Zapadna, moderna medicina je tek nedavno[44] počela da proučava kako kurkuma može pomoći kod upale creva i propusnosti creva, dve mere efikasnosti varenja.
Štaviše, kurkuma kao lek se čak istražuje kao tretman za lečenje sindroma iritabilnog creva, Osim toga, postoje studije[45] da kurkumin, koji je glavni sastojak kurkume, može pomoći u mršavljenju i gubitku masnih naslaga sa stomaka, zbog čega se kurkuma često preporučuje u dijetama za mršavljenje.
12) Kurkuma kao lek može pomoći kod dijabetesa tipa 2
Pošto kurkumin može pomoći u borbi protiv upalnih procesa i održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi, kurkuma može biti korisna za prevenciju ili lečenje dijabetesa tipa 2.
Jedna studija pratila je 240 odraslih osoba sa predijabetesom i otkrila da je uzimanje suplementa kurkumina tokom 9 meseci smanjilo njihove šanse za razvoj dijabetesa. Naravno, istraživanja o ovoj tematici su u toku.
Ukoliko osoba ima dijabetes, ipak, treba biti oprezna sa uzimanjem suplemenata kurkume, odnosno da se konsultuje sa svojim lekarom oko konzumacije kurkume kao vidom rešavanja svog zdravstvenog stanja.
13) Virusne infekcije i predmenstrualni sindrom
Ako se pitate kako se koristi kurkuma u prahu, jedan od odličnih načina je spremanje čaja od kurkume. Kurkumin može pomoći u borbi protiv raznih virusa, uključujući herpes i grip. Međutim, treba imati na umu da kurkuma ima od 3 do 8 odsto kurkumina (3 grama kurkume u prahu ima od 30 do 90 miligrama kurkumina), tako da povremena šolja čaja od kurkume nije magični lek za virusne infekcije.
Svakako, to ne umanjuje činjenicu da kurkuma, zbog jakih antioksidativnih i antinflamatornih svojstava, može pojačati imunitet.
Pored toga, kurkuma može biti efikasna i kada je u pitanju predmensutralni sindrom (PMS). Nedavna studija koja je pratila žene u tri menstrualna ciklusa zaredom pokazala je da suplementi kurkumina pomažu u ublažavanju simptoma PMS-a. Studija sugeriše da bi kurkuma mogla doneti i olakšanje od menstrualnih grčeva.
14) Kurkuma kao lek protiv glavobolje i akni
Đumbir, kao “rođak” kurkume (jer potiču iz iste porodice biljaka) poznat je kao prirodni lek za glavobolju. Zato i nije iznenađenje što se neretko preporučuje i kurkuma lek protiv glavobolje – posebno za migrene.
Mada, treba istaći da nema dovoljno naučnih dokaza koji pokazuju da kurkuma može da leči ili spreči glavobolje, iako neka istraživanja sugerišu da bi kurkuma mogla biti deo novog pristupa u lečenju glavobolje.
Neki ljudi tvrde da će stavljanje maske od kurkume na kožu (lica) ili konzumacija kurkume pomoći u borbi protiv tvrdoglavih bubuljica – možda zbog antibakterijskih i antiinflamatornih svojstava kurkume.
Nažalost, ne postoje čvrsti naučni dokazi koji bi potkrepili ove tvrdnje.
15) Kurkuma kao prirodno sredstvo za razređivanje krvi
Kada se trombociti – delovi ćelija u krvi koji sprečavaju i zaustavljaju krvarenje – “prilepe” na određenim mestima u krvnim sudovima, tada dolazi do krvnih ugrušaka. Ovo je prirodan mehanizam našeg organizma, jer u suprotnom, kada ne bi došlo do zgrušavanja krvi (u slučaju posekotina, otvorenih rana…), onda bi došlo do prekomernog izliva i gubitka krvi iz organizma.
Međutim, postoje određena zdravstvena stanja koja iziskuju da se krv jače zgrušnjava, odnosno razređuje.
U tom smislu, kurkumin je pokazao potencijal da bude prirodni antikoagulant, odnosno sredstvo za razređivanje krvi. Kurkumin ekstrakt može uticati na nekoliko etapa u toku procesa koagulacije (zgrušnjavanja krvi) – trombozu, kao lokalno zgrušnjavanje krvi i hemostazu, kao proces zaustavljanja krvarenja,
Potrebno je još istraživanja da bi se ovakve tvrdnje naučno potkrepile.
Med i kurkuma – Koje su prednosti ove kombinacije?
Ne samo da med i kurkuma, u kombinaciji, predstavljaju ukusnu poslasticu, već se med i kurkuma mogu koristiti i kao lekovito sredstvo. Zapravo, med i kurkuma se u ajurvedskoj medicini upotrebljavaju kao lek od davnina.
I med i kurkuma imaju antivirusna, antioksidativna, antiseptička i antiinflamatorna svojstva. Drugim rečima, med i kurkuma imaju uporediva zajednička medicinska svojstva, a u kombinaciji mogu pojačati zdravstvene efekte jedno drugome.
Ono što je najvažnije reći je da i med i kurkuma imaju izražena antioksidativna i antiinflamatorna dejstva. U tom smislu, navešćemo vam neke zdravstvene prednosti kombinacije ove dve namirnice:
Med i kurkuma mogu poslužiti kao lek za grip, prehladu ili glavobolju;
Med i kurkuma imaju svojstva zaceljivanja rana, tako da se mogu koristiti u kombinaciji za lečenje rana ili opekotina;
Konzumiranje meda i kurkume obezbeđuje veliku dozu energije, što je značajno kod sportista i ljudi koji se bave fizičkim poslovima;
Med i kurkuma mogu pomoći u poboljšanju zdravlja i funkcije probavnog sistema;
Svakodnevna konzumacija meda i kurkume može pomoći u borbi protiv starenja;
Kurkuma kao lek može imati preventivne efekte po pitanju bolesti mozga, a med može poboljšati kognitivne funkcije, što znači da med i kurkuma u kombinaciji mogu poboljšati opšte zdravlje mozga;
Med i kurkuma poboljšavaju zdravlje kardiovaskularnog sistema;
Med i kurkuma mogu imati potencijalni antikancerogeni efekat, kao i prevenirati nastanak raka;
Kurkuma u prahu i med se mogu koristiti da se poboljša kvalitet kože ili da se tretiraju akne, ali za ovo je potrebno još naučnih istraživanja.
Med i kurkuma – Kako se koristi kurkuma u prahu?
Postoji mnogo načina na koje se med i kurkuma mogu pomešati da biste dobili poboljšane i kombinovane prednosti obe ove namirnice. Iako se med može kombinovati sa rizomom kurkume (svežom kurkumom), najčešće se kombinuju med i kurkuma u prahu.
Stoga ćemo vam navesti nekoliko načia na koji se med i kurkuma mogu pomešati i konzumirati, a samim tim i objasniti kako se koristi kurkuma u prahu.
Svakako, želimo da istaknemo da zaista postoji mnogo načina kako se koristi kurkuma u prahu, ali mi ćemo se osvrnuti na osnovnu i svakodnevnu upotrebu kurkume.
1) Kako se koristi kurkuma u prahu u slučaju prehlade?
Evo jednostavnog tradicionalnog recepta za ublažavanje simptoma prehlade, kao što su upala grla, curenje iz nosa ili kašalj. Potrebno vam je:
1 kašika čistog organskog meda;
½ kašičice organskog praha kurkume;
½ kašičice mlevenog đumbira;
½ kašičice crnog bibera, radi bolje apsorpcije kurkume;
Limunov sok (poželjno, ali opciono).
Pomešajte sve sastojke i uzimajte u obliku pastile u redovnim intervalima. Mešavina izbalansiranih ukusa slatkoće u medu, ljutkastog začina đumbira i zemljanog, oštrog i prefinjeno-slatkastog ukusa kurkume čini ga efikasnim lekom koji daje sitost, energiju, ali i koji leči.
Pogledajte još jedan način kako se koristi kurkuma u prahu, kako biste napravili sjajan imuno-detoksikacioni tonik:
Ako se pitate kako se koristi kurkuma u prahu, znajte da možete napraviti izvrstan, ukusan, ali izuzetno zdrav med sa kurkumom. Naravno, pored kurkume u prahu, možete koristiti i svežu kurkumu da biste napravili aromatičan, antioksidativni i antiinflamatorni med sa kurkumom koji ujedno predstavlja prirodan lek protiv kašlja.
Sastojci:
Med, poželjno je da bude lokani, organski, nepasterizovani med;
Svež koren kurkume (rizom) ili mlevena kurkuma (kurkuma u prahu);
Prstohvat crnog bibera.
Priprema:
Ako koristite svežu kurkumu (rizom, odnosno koren kurkume), oljuštite koru kurkume, a zatim izrendajte ili iseckajte na sitno svežu kurkumu. Umešajte kurkumu (svežu ili u prahu) u teglicu sa medom, i dodajte prstohvat crnog bibera.
Čuvajte u frižideru 1-3 nedelje. Med sa svežom kurkumom neće trajati toliko dugo kao med sa kurkumom u prahu. Jednu do dve kašike možete uzimati umesto običnog meda, svakog jutra na prazan stomak.
3) Kako se koristi kurkuma u prahu za pravljenje “zlatnog mleka”?
U poslednjih nekoliko godina, “zlatno mleko” postao je izuzetno popularan napitak, zbog svojih lekovitih i antizapaljenskih svojstava. Osim toga, ne samo da je ovo mleko lekovito, već je i veoma ukusno, a pravi se izuzetno lako.
Sastojci:
Mleko (možete koristiti mleko po izboru – životinjskog ili biljnog porekla, bademovo, ovseno, kokosovo mleko i slično);
Kurkuma u prahu;
Začini kao što su cimet i crni biber, a opciono možete koristiti i mleveni đumbir u prahu radi jače arome;
Med ili neki drugi prirodni zaslađivač (malteks, javorov sirup…);
Kokosovo ulje ili ghee (opciono, radi bolje arome i apsorpcije kurkumina).
Priprema:
“Zlatno mleko” se sprema veoma brzo i jednostavno. Sipajte mleko u šerpu ili lonac, stavite na ringlu i zagrevajte polako, ali ne do tačke ključanja, već da bude dovoljno i prijatno vruće da se može piti. Dodajte ostale sastojke (kurkuma u prahu, začini, zaslađivač, kokosovo ulje ili ghee) i mešajte da se ne bi pravile grudvice od cimeta ili kurkume.
Kada se sve to lepo sjedini, uklonite šerpu sa vatre, sipajte u šolju i vaše “zlatno mleko “je spremno. Preporučljivo je da se ovo mleko konzumira pre spavanja.
4) Kako se koristi kurkuma u prahu da bi se napravio čaj od kurkume?
Ako se pitate kako se koristi kurkuma u prahu, takođe od nje možete napraviti i okrepljujući čaj od kurkume, koji se preporučuje u slučaju prehlade ili gripoznog stanja.
Sastojci:
Voda;
1/4 kašičice mlevene kurkume;
1/4 kašičice mlevenog đumbira;
Med ili javorov sirup, po izboru;
Prstohvat crnog bibera.
Priprema:
Stavite vodu u malu šerpu da provri. Dodajte kurkumu, crni biber i đumbir, smanjite vatru i dinstajte 10-ak minuta. Zatim procedite čaj u šolju. Dodajte zaslađivač po ukusu (med ili javorov sirup).
Pogledajte i kako se koristi kurkuma u prahu, kako biste napravili sjajan napitak, odnosno čaj za zglobove, tetive i hrskavice:
Ko treba da izbegava kurkumu?
Videli smo da se kurkuma kao lek dugo koristi u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini zbog svojih zdravstvenih prednosti. Savremena zapadna mecicina tek poslednjih godina posvećuje pažnju ovoj biljci. Kurkumin, koji je glavna bioaktivna komponenta kurkume, snažan je antioksidans sa antiinflamatornim svojstvima. Ali, da li to znači da svako treba uzima kurkumu i da je ona uvek bezbedna za konzumaciju? Ko treba da izbegava kurkumu?
Naime, dok su kurkuma i kurkumin generalno bezbedni za konzumiranje, previše dobrih stvari može biti opasno. Postoji izreka koja kaže “sve je otrov i sve je lek”, a granicu određuje doza. Takav je slučaj i sa kurkumom
Dakle, uzimanje kurkume u prekomernim dozama može naškoditi zdravlju.
Ko treba da izbegava kurkumu i potencijalni zdravstveni rizici od konzumacije kurkume (u prekomernim količinama)
Blagi neželjeni efekti uključuju uznemireni stomak, refluks kiseline (gorušica), dijareju, vrtoglavicu i glavobolje.
Konzumiranje velikih doza kurkume može značajno povećati nivoe oksalata u urinu, povećavajući rizik od stvaranja kamena u bubregu.
S obzirom na to da kurkuma ima efekat prirodnog razređivača krvi, treba je izbegavati ako osoba ima poremećaj krvarenja.
Kurkuma može negativno da reaguje sa lekovima, uključujući razređivače krvi, antidepresive, antibiotike, antihistaminike, lekove za srce i hemoterapiju. Takođe može ući u negativnu interakciju sa lekovima za dijabetes i dovesti do opasno niskog nivoa šećera u krvi.
Kurkuma može pogoršati probleme sa želucem, kao što su refluks kiseline i kamen u žuči.
Pošto kurkuma ima svojstvo da smanjuje, odnosno ograničava apsorpciju gvožđa, ne bi trebalo da je uzimaju malokrvne osobe, odnosno osobe koje uzimaju suplemente gvožđa.
Trudnice ili dojilje mogu jesti hranu koja sadrži kurkumu kao začin, ali treba da izbegavaju uzimanje suplemenata kurkume. Ovi suplementi mogu stimulisati kontrakcije materice i izazvati komplikacije.
U zavisnosti od sveukupnog zdravstvenog stanja i da li osoba ima zdravstvene probleme kao što su gastrointestinalni poremećaji ili kamen u bubregu, trebalo bi se konsultovati sa lekarom pre svake konzumacije suplemenata kurkume.
Kurkuma kao lek – Koliko je kurkuma bezbedna za konzumiranje?
U studijama koje pokazuju zdravstvene prednosti kurkume koriste se ekstrakti kurkume koji uglavnom sadrže kurkumin u dozama većim od jednog grama dnevno. Pošto je teško konzumirati toliko prirodno kurkumu u redovnoj ishrani, kurkuma se često uzima kao suplement, gde je sadržaj kurkumina mnogo veći.
Uopšteno govoreći, prihvatljiva količina suplementa kurkumina za uzimanje na dnevnoj bazi je oko 1,4 miligrama na 500 grama telesne težine, do 12 grama. Sve više od toga može izazvati neželjene reakcije i kontraefekte.
Ko treba da izbegava kurkumu?
Kurkuma sadrži nekoliko aktivnih alkaloida. Visoke doze kurkume, videli smo, mogu imati efekat razređivanja krvi (antikoagulantno svojstvo). Zbog toga bi ljudi sa sledećim zdravstvenim stanjima trebalo da izbegavaju kurkumu ili da je koriste oprezno, uz konsultacije sa lekarom.
Poremećaj krvarenja. Osobe koje uzimaju injekcione razređivače krvi (antikoagulantne terapije) treba da izbegavaju uzimanje kurkume.
Dijabetes. Kurkumin u kurkumi ima tendenciju smanjivanja šećera u krvi kod pacijenata sa dijabetesom. Stoga, osobe sa dijabetesom treba da se konsultuju sa svojim lekarom pre uzimanja kurkume ili suplemenata kurkumina.
Problemi sa žučnom kesom. Osobe koje imaju kamen u žuči ili opstrukciju žučnih kanala treba da izbegavaju upotrebu suplemenata kurkume.
Gastroezofagealna refluksna bolest ili poremećaj gastroezofagealnog refluksa (GERB). Kurkuma može pogoršati stomačne probleme kao što je GERB. Ljudi sa GERB-om treba da prate pogoršanje simptoma dok uzimaju kurkumu.
Neplodnost. Kurkuma može izazvati neplodnost kod muškaraca, ali za ovaj stav postoje oprečne tvrdnje.
Nedostatak gvožđa. Velika količina kurkume može smanjiti sposobnost apsorpcije gvožđa u telu.
Bolest jetre, Kurkuma može oštetiti jetru kod ljudi sa oboljenjem jetre.
Hormonski osetljiva stanja kao što su rak dojke, rak materice, rak jajnika, endometrioza ili fibroidi materice. Kurkumin u kurkumi može delovati kao hormon estrogen u nekim studijama.
Srčana aritmija. Postoji izveštaj o čoveku koji je konzumirao 1.500 grama kurkume dnevno i imao abnormalni srčani ritam.
Trudnoća. Kurkuma je stimulans materice i može izazvati menstrualni ciklus kod trudnica. Zato trudnice i dojilje treba da izbegavaju suplemente kurkume.
Operativni zahvati. Kurkuma može usporiti zgrušavanje krvi. To može izazvati dodatno krvarenje tokom i nakon operacije. Treba prestati koristiti najmanje 2 nedelje pre zakazane operacije.
Da li je bezbedno uzimati kurkumu svakog dana?
Uzimanje kurkume u malim količinama (nivoi dodati u hranu) generalno ne predstavlja rizik po zdravlje.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), bezbedno je konzumirati 1,4 mg kurkume po kilogramu telesne težine svaki dan. Međutim, veće doze kurkume, kada se konzumiraju duže vreme, mogu izazvati problema sa zdravljem. Ovo podrazumeva upotrebu kurkume u obliku gela i pastila kao suplementa.
Kao što smo već istakli, prema jednom medicinskom izveštaju, osoba koja je konzumirala velike količine kurkume (više od 1.500 mg dva puta dnevno) imala je opasan problem sa srčanim ritmom. Iako nema konkretnih dokaza da je abnormalni srčani ritam, odnosno srčana aritmija izazvana kurkumom, sigurnije je izbegavati uzimanje kurkume u visokim dozama, posebno tokom dužeg perioda. Ako osoba ima neke osnovne zdravstvene probleme ili uzima bilo kakve lekove (uključujući razređivače krvi, lekove za srčana oboljenja, krvni pritisak, dijabetes, bolesti jetre ili bubrežne bolesti), onda se ona mora konsultovati sa svojim lekarom pre uzimanja kurkume.
[5]Potencijalni terapeutski efekti kurkumina, antiinflamatornog agensa, protiv neurodegenerativnih, kardiovaskularnih, plućnih, metaboličkih, autoimunih i neoplastičnih bolesti https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637808/
[6]Efekti kurkumina na koncentraciju citokina u serumu kod subjekata sa metaboličkim sindromom: Post-hoc analiza randomizovanog kontrolisanog ispitivanja https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27470399/
[16]Efekti kurkumina na koncentraciju citokina u serumu kod subjekata sa metaboličkim sindromom: Post-hoc analiza randomizovanog kontrolisanog ispitivanja https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27470399/
[18]Uticaj kurkume i njenog glavnog jedinjenja kurkumina na zdravlje: Bioaktivni efekti i bezbednosni profili za prehrambenu, farmaceutsku, biotehnološku i medicinsku primenu https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33041781/
[19]Kratkoročna suplementacija kurkumina povećava neurotrofni faktor iz seruma mozga kod odraslih muškaraca i žena: Sistematski pregled i meta-analiza randomizovanih kontrolisanih ispitivanja https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31279955/
[32]Efikasnost ekstrakta kurkume i kurkumina za ublažavanje simptoma zglobnog artritisa: Sistematski pregled i meta-analiza randomizovanih kliničkih ispitivanja https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5003001/
[33]Sistemska primena kurkumina utiče na ponašanja vezana za anksioznost u modelu posttraumatskog stresnog poremećaja kod pacova putem aktivacije serotoninergičkih sistema https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6029466/
[35]Kurkuminoidi imaju efekat na snižavanje glukoze kod dijabetesa tipa 2 smanjenjem slobodnih masnih kiselina u serumu: Dvostruko slepo, placebo kontrolisano ispitivanje https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22930403/
[43]Ekstrakt kurkume i njeno aktivno jedinjenje, kurkumin, štite od hroničnog oštećenja jetre izazvanog CCl4, povećavajući antioksidacijuhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27561811/
[44]Efikasnost i bezbednost ajurvedskih biljaka kod sindroma iritabilnog creva sa preovlađujućim dijarejom: Randomizovano kontrolisano unakrsno ispitivanje https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27261998/
[45]Efekat suplementacije kurkumina na gubitak težine i antropometrijske indekse: Krovni pregled i ažurirane meta-analize randomizovanih kontrolisanih studija https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36898635/
Redakcija VasDoktor
Dobro došli na Vasdoktor.com. Mi smo tim posvećen deljenju korisnih informacija i saveta o zdravlju. Naši članci su inspirisani najnovijim medicinskim istraživanjima i namenjeni su da vam pomognu da bolje razumete zdravstvene teme. Želimo da vam pružimo znanje koje će vam pomoći da vodite zdraviji život.
Postanite deo naše zajednice! Prijavom na naš newsletter osiguravate da ne propustite ni jednu važnu informaciju ili savet koji vam može pomoći da poboljšate zdravlje.
Dobrodošli na portal VasDoktor koji je nastao iz jedinstvene i duboko psihički ukorenjene potrebe ljudi da dođu do saznanja o određenim bolestima i medicinskim stanjima.
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića.
Funkcionalni
Увијек активан
Tehničko čuvanje je neophodno za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju je izričito zatražio pretplatnik ili korisnik, ili isključivo u svrhu izvršenja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Tehničko čuvanje ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Tehničko čuvanje ili pristup je neophodan za kreiranje profila korisnika radi slanja reklama, ili za praćenje korisnika na veb-sajtu ili preko više veb-sajtova za slične marketinške svrhe.