Naslovna • Detoks • Detoksikacija jetre – Da li je ona uopšte moguća?
Detoksikacija jetre – Da li je ona uopšte moguća?
10/25/2024
Redakcija VasDoktor
Detoks jetre, detoksikacija jetre ili čišćenje jetre neki su od pojmova koje zagovornici detoks dijeta često naizmenično koriste kako bi opisali određene detoks dijete, režime, programe ili suplemente zahvaljujući kojima se jetra i telo čiste od akumuliranih toksina, dok se istovremeno gubi višak kilograma i poboljšava opšte zdravstveno stanje.
Na taj način, tvrde oni, jetri se omogućava da nesmetano obavlja svoje funkcije, a samim tim naš organizam postaje funkcionalniji, a zdravlje poboljšano.
Lepo zvuči, ali da je li je to zaista tako? Da li je detoksikacija jetre, putem određenih detoks dijeta, suplemenata, preparate, napitaka i slično, zaista moguća?
Činjenica je da je jetra, kao jedan fascinantan i izuzetno bitan organ u našem telu, u stanju da očisti sâmu sebe, filtrirajući i eliminišući toksine iz krvotoka. Iako smo mi smo non-stop okruženi najrazličitijim toksinima, istina je da jetra i naše telo imaju snažne i vrlo prefinjene mehanizme i kapacitete da se “brane” od ovih toksina prirodnim putem.
Detoksikacija jetre – Razdvajanje mitova od stvarnosti
Jetra, kao najveći čvrsti unutrašnji organ u telu, zadužena je za više od pet stotina različitih funkcija u organizmu. Jedna od najznačajnijih i najvažnijih njenih funckija je, nesumnjivo, detoksikacija organizma. Ali, ako jetra ima zadatak da čisti ceo organizam od toksina, postavlja se pitanje – da li je moguća detoksikacija jetre, kao takve?
Drugim rečima, kako se vrši detoks ili čišćenje jetre?Postoji li uopšte šansa ili mogućnost da se u jetri u toj meri nakupe toksini da je neophodna detoksikacija jetre? Da li detoks dijete mogu da učine upravo to – detoks jetre?
Ako znamo je jetra “prirodna laboratorija” organizma i da je njena ključna funkcija u čišćenju organizma od svih toksina, vrlo je lepa i primamljiva pomisao da detoksikacija jetre ili čišćenje jetre putem detoks dijeta mogu pomoći telu da se brže oporavi od upalnih procesa, da se pojača i ubrza metabolizam kako bi se kalorije brže sagorevale, a samim tim i brže smršalo, kao i da se, najkraće rečeno, ceo organizam revitalizuje i zdravlje značajno poboljša.
Upravo je to ono što brojni programi za čišćenje jetre, detoks dijete i suplementi za detoksikaciju jetre, koji se mogu naći na tržištu, tvrde da čine.
Ali, istini za volju, kupovinom ovakvih programa ili suplemenata verovatno samo “bacate” novac, a svom zdravlju i organizmu možete učiniti više štete nego koristi.
Interesantno je takođe da većina ovakvih suplemenata uopšte nije ni prošla bilo kakva klinička ispitivanja i testiranja, kako bi se utvrdila njihova delotvornost i bezbednost.
U prevodu, to znači da uopšte i ne postoje dokazi da suplementi za čišćenje jetre, odnosno programi za detoksikaciju jetre uopšte i funkcionišu!
No, pre nego što razlučimo, odnosno razdvojimo fikcije od stvarnosti, mitove od realnosti kada je u pitaju detoksikacije jetre, moramo prvo da napravimo nekoliko koraka unazad i da se malo upoznamo sa jetrom.
Detoksikacija jetre i zašto bez jetre ne bismo mogli da opstanemo?
Jetra je, kao što smo rekli, jedan od najvećih organa u telu i obavlja više stotina funkcija u organizmu neophodnih da bismo uopšte mogli da budemo živi i opstanemo.
Ali, jetra nije samo običan organ, već je istovremeno i žlezda, zato što prozivodi hormone i proteine koji su potrebni drugim delovima tela.
Zapravo, jetra ima izuzetno važne metaboličke funkcije. Ona pretvara hranljive materije iz hrane u supstance koje telo može da koristi, skladišti te supstance i snabdeva ćelije njima kada je to potrebno.
Takođe, detoksikacija organizma je osnovna i glavna funkcija jetre, tako što ona “preuzima” toksine, odnosno štetne materije, pretvara ih u manje štetne illi bezopasne supstance, i obezbeđuje njihovu eliminaciju iz organizma.
Anatomija jetre – Kratak pregled
Jetra ima sunđerast, klinasti, trouglasti oblik, crvenkasto-braon je boje, a njena veličina varira u zavisnosti od težine i visine osobe.
U proseku, težina jetre kod odrasle osobe je oko 1,4 kilograma i nalazi se pretežno u desnom gornjem delu abdomena, tj. stomaka, ispod dijafragme. Tačnije, jetra zauzima većinu prostora ispod rebara, a jedan njen deo nalazi se i u levom gornjem abdominalnom predelu.
Jetra ima dva glavna dela ili režnja – veći desni režanj i manji leva režanj.
Svaki režanj je dalje podeljen na osam segmenata. Svaki segment ima oko 1.000 lobula ili malih režnjeva – funkcionalnih jedinica jetre koje se najvećim delom, oko 60 odsto, sastoje od miliona jetrenih ćelija (hepatociti). Glavna funkcija hepatocita je apsorpcija hranljvih materija, detoksikacija i uklanjanje toksina, odnosno štetnih supstanci iz krvi.
Svaki od ovih lobula ima male kanale, koji se povezuju sa većim kanalima, formirajući zajednički hepatični, odnosno jetreni kanal. Lobuli se povezuju i sa mnogim žučnim kanalima koji transportuju žuč iz jetre u tanko crevo.
Ovi režnjevi sadrže mnogo krvnih sudova. U poređenju sa ostatkom tela, jetra ima značajnu količinu krvi koja teče kroz nju. Procenjuje se da se 13 procenata ukupne telesne krvi, što je oko pola litra krvi, nalazi u jetri u svakom trenutku.
Razlog je to što jetra ima dva glavna izvora krvi:
Portalna vena, čiji je zadatak da krv, koja sadrži hranljive materije, ali i toksične supstance, iz digestivnog sistema dovodi u jetru. Kada na ovaj način stignu do jetre, ove supstance se obrađuju, skladište, menjaju, detoksikuju i vraćaju u krv ili se osolobađaju u crevima i bubrezima radi dalje eliminacije iz tela. Drugim rečima, jetra na ovaj način vrši filtriranje krvi;
Jetrena arterija, koja donosi krv bogatu kiseonikom iz srca.
Svakog minuta jetra čisti, odnosno filtrira oko u proseku oko litar i po krvi!
Iz jetre, krv se uklanja putem tri jetrene vene, dok se toksini i štetne supstance, koje jetra filtrira, oslobađaju iz tela kroz urin i izmet.
Svrha i glavne funkcije jetre
Dakle, jetra igra centralnu ulogu u svim metaboličkim procesima u telu.
Između ostalog, to znači:
Detoksikacija organizma, filtriranje krvi i eliminacija toksina iz organizma;
Ćelije jetre razlažu ili konvertuju supstance iz hrane, kao što su masti, ugljeni hidrati i proteini, kako bi telo moglo da ih iskoristi;
Jetra proizvodi energiju, vrši ekstrakciju vitamina i minerala;
Jetra se oslobađa oštećenih ili starih crvenih krvnih zrnaca;
Jetra proizvodi supstance koje pomažu u zgrušavanju krvi;
Jetra reguliše količinu krvi u organizmu;
Jetra proizvodi značajne količine holesterola u telu (oko 80 odsto);
Jetra skladišti glikogen – glavni izvor ugljenih hidrata koji se skladišti u telu – kao i vitamine i minerale koje telo kasnije koristi.
Detoksikacija organizma kao glavna funkcija jetre
Toksične supstance jetra čini manje štetnim i opasnim po telo, i uklanja iz krvi (čišćenje organizma). Tačnije, jetra filtrira i uklanja toksična jedinjenja koja su nastala u našem telu (endotoksini) i štetne materije koje su unete u telo (egzotoksini), uključujući alkohol i lekove koji se neutrališu i pretvaraju u druge oblike zahvaljujući posebnim enzimima jetre.
Kao što smo istakli, jetra to čini tako što prima krv sa hranljivim materijama iz organa za varenje preko vene poznate kao portalna vena. Mnoge ćelije jetre (hepatociti), prihvataju i filtriraju ovu krv – i to je prirodna detoksikacija organizma.
Proizvodnja žuči i metabolizam masti
Ćelije jetre takođe proizvode oko 800 do 1.000 mililitara žuči dnevno. Ova žuta, braonkasta ili maslinasto-zelena tečnost, koja se sastoji od žučnih soli, holesterola, bilirubina, elektrolita i vode, sakuplja se u malim kanalima, a zatim se prenosi u glavni žučni kanal, koji odvodi žuč do dela tankog creva koji se zove duodenum.
Žuč koju proizvodi jetra veoma je važna za razgradnju i apsorpciju masti, čineći ih lakšim za varenje.
Metabolizam ugljenih hidrata
U metabolizmu ugljenih hidrata, jetra pomaže da nivo šećera/glukoze u krvi ostane konstantan i stabilan.
Kada nivo šećera u krvi poraste (na primer, nakon obroka), jetra uklanja šećer iz krvi putem pomenute portalne vene i skladišti ga u obliku glikogena. Ako je nivo šećera u krvi izuzetno nizak ili kada je potrebno brzo oslobađanje energije, jetra razgrađuje glikogen i otpušta šećer u krv.
Osim toga, u jetri se odvija i proces koji se zove glukoneogeneza – formiranje glukoze/šećera iz neugljenohidratnih supstrata (npr. aminokiselina, glicerola i laktata).
Skladištenje vitamina i minerala
Pored šećera, jetra takođe skladišti vitamine i minerale (gvožđe, u obliku feritina, kao i bakar) i po potrebi ih oslobađa u krv.
Osim toga, jetra skladišti i liposolubilne vitamine, tj. vitamine rastvorljive u mastima (A, D, E i K), kao i vitamin B12 – i to u značajnim količinama. Ponekad se ovi vitamini u jetri skladište godinama kao rezerva.
Metabolizam proteina
Jetra takođe igra važnu ulogu u metabolizmu proteina. Ćelije jetre menjaju i razgrađuju aminokiseline iz hrane tako da se one mogu koristiti za proizvodnju energije, odnosno za stvaranje ugljenih hidrata ili masti.
Toksična supstanca, koja se zove amonijak, nusproizvod je ovog procesa. Ćelije jetre pretvaraju amonijak u mnogo manje toksično jedinjenje zvanu urea, koja se oslobađa u krv. Urea se zatim transportuje do bubrega i izlazi iz tela urinom.
Uloga jetre u zgrušavanju krvi
Uz pomoć vitamina K, jetra proizvodi proteine, od kojih neki imaju važnu ulogu u zgrušavanju krvi.
Žuč koju jetra stvara je, zapravo, neophodna za apsorpciju vitamina K. Ukoliko jetra ne proizvodi dovoljno žuči, ovi proteini, kao faktori koagulacije (zgrušavanja) krvi ne mogu da se proizvedu.
Jetra je takođe organ koji razgrađuje stara ili oštećena crvena krvna zrnca.
Imunološka funkcija jetre
Na kraju krajeva, jetra ima i važnu funkciju u očuvanju imuniteta.
Naime, jedna od funkcija jetre je borba protiv upalnih procesa, tačnije infekcija, naročito onih koje nastaju u digestivnom traktu. Jetra to čini mobilišući deo imunog sistema našeg organizma koji se naziva sistem makrofaga (stručnije rečeno – sistem mononuklearnih fagocita ili retikuloendotelni sistem).
U jetri se nalazi više od polovine svih rezervi makrofaga – vrsta belih krvnih zrnaca – u organizmu (Kupferove ćelije) koje procesom fagocitoze uništavaju sve uzročnike infekcija, tj. strana tela koja sa njima dođu u kontakt, a koja u jetru mogu dospeti iz creva, kroz portalnu venu.
Dakle, makrofagi, kao vrsta belih krvnih zrnaca, odmah gutaju i uništavaju (fagocitoza) strana tela ili “napadače”, kao što su virusi i bakterije. U pitanju je, dakle, jedinstvena imunološka odbrana jetre, odnosno jetrin imunosistem koji nas štiti od patogena. Interesantno je da je ovaj jedinstveni jetrin imunosistem mnogim lekarima i dalje nepoznanica.
Krv koja ulazi kroz portalnu jetrinu venu sadrži hranljive sastojke – ali i toksine. Na ovaj način, veliki deo nefiltrirane krvi dospeva u jetru iz digestivnog sistema. Toksini, patogeni organizmi, pesticidi iz hrane, virusi, bakterije i sve ostalo što unosimo u organizam kroz stomak, naš crevni trakt može da “poturi” kroz ovu venu. Međutim, makrofagi, kao specijalizovana bela krvna zrnca budno motre nad svim tim supstancama.
Ova bela krvna zrnca identifikuju i traže ove prolaznike koji ulaze u jetru, a koji mogu izazvati brojne probleme ili infekcije jetre, dvanaestopalačnog creva, žučnih kanala i slično. Slikovito rečeno, makrofagi ih “ulove” i unište pre nego što uopšte patogeni organizmu pričine bilo kakvu štetu.
Pored ovih, jetra ima i brojne druge funkcije, kao što su proizvodnja holesterola, apsoprcija i metabolizam bilirubina (žučni pigment koji nastaje razgradnjom hemoglobina), proizvodnja albumina (najzastupljeniji protein u krvi) i drugo.
Da li je uopšte moguća detoksikacija jetre?
Videli smo koje su glavne funkcije jetre i malo smo opširnije o tome pisali kako biste razumeli koliko je ovaj organ zaista važan. Impresivnija je činjenica da je jetra jedini organ koji ima sposobnost regeneracije, što znači da u slučaju odstranjivanja dela jetre, tkivo ovog organa može ponovo izrasti u određenoj meri. Čak i da je 90 odsto jetre odstranjeno, ona će moći da se regeneriše. No, kakve sve to veze ima kada je u pitanju detoksikacija jetre?
Zaključili smo da je detoksikacija organizma glavna, osnovna i ključna uloga jetre. Kada jetra ne bi vršila tu funkciju, niko od nas ne bi mogao da preživi (makar ne bez ozbiljne medicinske intervencije), budući da smo u svakom trenutku okruženi toksinima(egzotoksini), a i naše telo proizvodi toksine (endotoksini), kao rezultat određenih metaboličkih reakcija.
Ali, da li je moguća detoksikacija organa koji vrši detoksikaciju? Kako se sprovodi i da li moguće čišćenje jetre, tj. detoks jetre?
Često ćete naići na brojne programe kojima je navodno glavna okosnica detoksikacija jetre, odnosno detoks dijete, suplemente, napitke, tonike, eliksire ili preparate kojima se tvrdi da se pomoću njih jetra i organizam čiste od akumuliranih toksina i masnoća.
Šta se misli kada se kaže “detoks jetre”?
Dakle, detoksikacija jetre ili detoks jetre pojam je pod kojim se obično podrazumevaju određene detoks dijete, čajevi, suplementacija, sokovi, vitamini ili kombinacija preparata za koje se tvrdi da izbacuju toksine iz jetre i organizma, pomažući da se ona oporavi, a na taj način očisti i ceo organizam i izgubi višak kilograma.
Drugim rečima, detoksikacija jetre ima najrazličitije pojavne oblike i uglavnom uključuje ispijanje raznih sokova, restriktivne brze dijete, detoks programe, uzimanje raznih suplemenata neutvrđenog porekla.
Ovakve dijetetske intervencije i strategije mogu izazvati najrazličitije telesne poremećaje, kao što su dehidratacija, iscrpljivanje elektrolita ili poremećaj pH (kiselinsko-bazne) ravnoteže u telu.
Štaviše, može doći i do brojnih alergijskih reakcija na određene sastojke ili komponente u suplementima ili dodacima ishrani za čišćenje jetre.
Detoks jetre, u svom smislu, zasniva se na ideji da se toksini u telu neprestano akumuliraju, odnosno da je telu neprekidno potreban “spoljašnji” detoks kako bi jetra mogla konstantno da eliminiše ove toksine.
Ali, to je veoma pogrešno shvatanje.
Naravno, toksini se u određenoj meri mogu akumulirati u organizmu, a ovo su znaci koji ukazuju na toksičnost u organizmu. Poenta je da se toksini u našem organizmu ne nagomilavaju konstantno, već se oni filtriraju i izbacuju iz tela zahvaljujući jetri.
(Zdrava) jetra ne dozvoljava da se akumuliraju potencijalno štetne supstance i toksini!
Kada toksin uđe u vaše telo, jetra ga brzo pretvara u manje štetenu, odnosno manje toksičnu supstancu i na kraju ga izbacuje iz sistema. Ovaj proces je prirodan, autonoman i automatski, što znači da ne zavisi od naše volje i kontrole.
Jetra je 24/7 u službi našeg zdravlja!
Jetra čisti sâmu sebe i nas sâme kada to ne znamo, i kada spavamo, jetra radi za nas 24/7, bez prestanka i bez slobodnih vikenda.
Da jetra ne radi ovaj posao, telo ne bi moglo da funkcioniše, a gotovo niko od nas ne bi ni mogao da preživi. Naš organizam ima savršeni mehanizam za autodetoksikaciju, odnosno za čišćenje samog sebe.
Zato i ne treba da iznenađuje što gotovo da ne postoje naučni dokazi, a naročito ne meta-analize (kao oblik objedinjenih nezavisnih studija koje generišu zajedničke rezultate istih), da detoksikacija jetre, odnosno čišćenje jetre zaista deluje.
Nije dokazano da su “brza rešenja”, kao što je čišćenje jetre, odnosno detoksikacija jetre putem nekih detoks dijeta od koristi. Naprotiv, ovakva “rešenja” mogu dovesti do štetnih posledica po zdravlje.
Pojedini suplementi ili proizvodi uopšte nisu regulisani na način na koji se to čini sa medikamentima, što znači da dugoročni neželjeni efekti ovih tzv. detoks suplemenata često ostaju nezapaženi i nepoznati. Njihova česta ili nekontrolisana primena može značajno i narušiti zdravlje jetre.
Postoje aposlutno prirodni načini kako možemo pomoći jetri da bolje obavlja svoju funkciju detoksikacije.
Drugim rečima, usvajanje zdravih principa života i promena životnih navika, saglasno zakonima prirode, daleko je bolja strategija i način da se izvrši detoksikacija jetre, odnosno da se jetri omogući da svoj posao filtriranja toksina i čišćenja organizma obavlja na optimalnom nivou.
Svakako, postoji hrana koju jetra voli. Postoje vitamini, minerali, biljke koje jetra voli. Iako postoje stvari koje možemo da uradimo da bismo poboljšali opšte zdravlje i, na taj način, prirodno podržali zdravo funkcionisanje jetre, dijete koje promovišu detoks jetre nisu jedna od tih stvari.
Hajmo sada da razbijemo mitove kada je u pitanju detoksikacija jetre
MIT 1: Detoksikacija jetre je neophodna
Veliki broj suplemenata ili proizvoda za navodno čišćenje jetre (ako ne i svi), nisu testirani u kliničkim ispitivanjima, niti regulisani odgovarajućim normativama.
To znači, u prevodu, da nema aposlutno nikakvog dokaza da detoksikacija jetre (u smislu uzimanja određenih suplemenata, napitaka, preprata ili primene određene detoks dijete kako bi se jetra pročistila) uopšte funkcioniše.
U najgorem slučaju, ovakvi suplementi, spomenuli smo već, mogu narušiti zdravlje, tako da ih koristite na sopstvenu odgovornost.
S druge strane, činjenica je da određene hranljive materije, tj, komponente iz hrane ili lekovite biljke mogu biti od koristi za zdravlje jetre, kao i celokupno blagostanje osobe.
Recimo, mlečni čičak (sikavica ili silimarin) poznat je1 zbog svojih blagotvornih efekata kada je u pitanju detoksikacija jetre. Mlečni čičak smanjuje upalne procese u jetri, zahvaljujući svojim antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima.
Takođe, kurkuma kao lek smanjuje ključne proinflamatorne molekule koji doprinose stvaranju, razvoju ili pogoršanju bolesti jetre, pokazuju studije2. Drugim rečima, kurkuma može pomoći u značajnom smanjenju rizika od bolesti jetre.
MIT 2: Čišćenje jetre pomaže u gubitku kilograma
Nema dokaza da čišćenje jetre može pomoći u gubitku kilograma. Zapravo, studije su pokazale3 da brze detoks dijete mogu značajno usporiti metabolizam, što, zapravo, usporava i otežava gubitak kilograma.
Čak i ako se na ovakvim detoks dijetama izgubi na kilaži (što je neminovnost, zbog značajnog kalorijskog deficita, odnosno kalorijske restrikcije), najveći procenat izgubljenih kilograma čini voda, a najmanji procenat su masne naslage.
Jednom kada ljudi nastave sa svojim uobičajenim navikama u ishrani, nakon prestanka detoks dijete, vrlo brzo dolazi do povratka izgubljenih kilograma – pa čak i više od toga (“jo-jo” efekat).
Postoji mnogo faktora koji utiču na to zašto neko gubi kilograme, a neko mršavi, uključujući unos kalorija, kvalitet kalorija, kvalitet ishrane, genetiku, hormone i slično.
Ukoliko zaista želite da izgubite nepotrebne kilograme, za vas smo kreirali detaljan i kompletan plan ishrane za mršavljenje koji će vam u potpunosti promeniti način gledanja na dijete za mršavljenje.
Kalorijski defcit kao najznačajniji faktor mršavljenja
Jedan od najznačajnijih faktora koji igra ulogu u gubitku težine je tzv. kalorijski deficit.
Kalorijski deficit nastaje kada unesemo manje kalorija nego što je našem organizmu potrebno za dnevnu potrošnju energije. Kalorija je jedinica za merenje energije.
Kalorijski deficit podrazumeva određeni energetski disbalans – unos manje kalorija nego što telo sagoreva, a rezultat toga je gubitak kilograma. Kalorijski deficit podrazumeva i potrošnju više kalorija na dnevnom nivou nego što unesemo u organizam.
Kada je kalorijski unos manji od kalorijskih potreba organizma, onda nastaje kalorijski deficit.
Iako su kalorije nesumnjivo važne za gubitak telesne težine, nisu sve kalorije podjednakog kvaliteta. Recimo, 100 kalorija iz karfiola u nutritivnom i kvalitativnom smislu nije isto što i 100 kalorija iz keksa, jer imaju drugačiji efekat na naše zdravlje. Ako neko jede niskokaloričnu hranu, a sve kalorije potiču iz prerađene i nezdrave hrane, može vrlo lako da se desi da ne može da smrša uopšte.
Više o tome kako sve kalorije nisu iste pisali smo ranije i sve o tome možete pročitati OVDE.
Neko bi rekao da je industrijski obrađena hrana lošeg kvaliteta, a mi bismo rekli da to uopšte i nije hrana, te da, kao takva, uopšte i ne poseduje ikakve nutritivne kvalitete.
Da biste pomogli svojoj jetri da funkcioniše na najbolji mogući način i da biste izgubili na težini, neophodno je da umesto rafinisanih namirnica birate celovitu, dijetalnu hranu visokog kvaliteta.
Prebacivanje na visokokvalitetnu, industrijski neobrađenu hranu, zajedno sa kalorijski deficitom, jedan je od najboljih načina da se izgube kilogrami. Na taj način se kalorijski unos prirodno smanjuje, dok se istovremeno povećava unos proteina, minerala, vitamina i drugih korisnih jedinjenja.
MIT 3: Detoks jetre je zaštita i preventiva od bolesti jetre
Mnogi ljudi misle da će detoksikacija jetre, u smislu određene detoks dijete ili suplemenata za čišćenje jetre, moći da posluži kao preventiva od bolesti jetre. Zapravo, ne postoje naučni dokazi koji podržavaju teoriju da detoks jetre štiti od bolesti jetre.
Postoji više od 100 različitih oblika oboljenja jetre, a neki od najuobičajenijih su:
Hepatitis A, B i C
Alkoholna bolest jetre
Nealkoholna masna bolest jetre
Prekomerna upotreba alkohola, prekomerni unos ugljenih hidrata, odnosno rafinisanih namirnica i šećera, gojaznost, određeni medikamenti, hronični hepatitis C i porodična istorija bolesti jetre su među najvećim faktorima rizika za oboljenje jetre.
Činjenica je da postoje “mere” i koraci koje možete preduzeti kao preventivu, odnosno kao način da sprečite ili smanjite rizik od bolesti jetre.
Iako na genetske faktore ne možete mnogo uticati, možete se fokusirati na promene životnih navika,
Između ostalog, to podrazumeva:
Ograničenje ili potpuno isključivanje alkohola iz upotrebe. Alkohol je toksin, a jedino je jetra u stanju da se “nosi” sa njim, odnosno da ga metaboliše, preradi, pretvori u manje toksično jedinjenje. Poznato je da prekomerna konzumacija alkohola može izazvati značajna oštećenja jetre.
Pažljiva upotreba lekova. Poput alkohola, jetra takođe mora da razgrađuje lekove, bez obzira na to da li se radi o lekovima na uput ili ne. Zato uvek treba da se konsultujete sa svojim lekarom o načinu primene, dozi, kao i o alternativnim i manje toksičnim (ili netoksičnim) alternativama.
Oprezno sa hemikalijama. Različite hemikalije i toksini mogu na najrazličitije načine ući u organizam, čak i preko kože. Više o tome kako toksini dospevaju u telo i na koji način se trujemo, možete pročitati OVDE. Da biste se zaštitili, ukoliko rukujete sa opasnim hemikalijama, insekticidima, fungicidima, herbicidima i drugim egzotoksinima, obavezno nosite zaštitnu masku, rukavice i pantalone ili košulje dugih rukava.
Održavajte zdravu telesnu težinu. Nealkoholna masna bolest jetre usko je povezana sa metaboličkim problemima, kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2. Gojaznost je sama po sebi bolest, a kao takva značajno povećava rizik od oštećenja jetre i razvoja masne jetre (steatoze).
Kako šećeri uništavaju jetru
Mnogi ljudi žive u pogrešnom uverenju da ishrana bogata mastima izaziva steatozu, odnosno masnu bolest jetre. Međutim, istina je da ishrana bogata ugljenim hidratim uzrokuje nealkoholnu masnu bolest jetre, što pokazuju i brojne studije4.
Fruktoza se može metabolisati samo u jetri, koja je razgrađuje. Preporučuje se konzumiranje fruktoze u bezbednoj količini koja ne šteti jetri, a to je od 25 do 40 grama fruktoze dnevno. Više od toga jetra ne može metabolisati i neminovno vodi ka oštećenju jetre.
Kada konzumirate velike količine šećera i rafinisanih ugljenih hidrata, oni se pretvaraju u masti, tj. trigliceride koji se čuvaju u masnim ćelijama, a jednim delom se deponuju i akumuliraju u jetri.
Hronična konzumacija šećera i UH može dovesti do insulinske rezistencije (stanje koje se karakteriše povišenim nivoom insulina u krvi i otpornosti ćelija na njegov signal) koja rezultira povećanim nivoom triglicerida, što dovodi do povećanog unosa masnih kiselina u jetri (akumulacija masti u jetri) i rizika od nealkohole masne bolesti jetre.
Prema jednoj studiji6, kod ljudi koji su konzumirali 1.000 dodatnih kalorija iz šećera u periodu od nekoliko nedelja došlo je do povećanja nivoa masti u jetri za čak 27 odsto!
Nastavkom prekomerne konzumacije rafinisanih i ultra-procesuiranih šećera i ugljenih hidrata, nealkoholna bolest masne jetre može dalje napredovati u teži oblik, koji se zove nealkoholni steatohepatitis. Ovo stanje postepeno prekida dotok krvi u jetru, a izaziva brojne zapaljenske procese u jetri i ožiljke.
Dugotrajna konzumacija rafinisanih šećera takođe može dovesti do ciroze jetre – trajno oštećenje jetre, odnosno hronični, progresivni i nepovratni gubitak njenih funkcija.
MIT 4: Detoksikacija jetre doprinosi oporavku od svakog vida postojećeg oštećenja jetre
Ne postoje naučni dokazi koji mogu potvrditi da detoksikacija jetre, tj. čišćenje jetre detoks dijetama, napicima suplementima može lečiti postojeća oštećenja ili bolesti jetre.
To znači da detoksikacija jetre, čišćenje jetre ili detoks jetre – kao navodno, posebno dizajniran program za koji se tvrdi da uklanja toksine iz tela (naročito jetre), pomaže pri gubitku suvišnih kilograma i poboljšava sveukupno zdravlje – neće pomoći pri oporavku od postojećeg narušenog zdravlja jetre.
Međutim, to ne znači da uopšte nije moguće bilo kakav oblik “popravke” ili lečenja jetre od postojećih bolesti. Spomenuli smo da je jetra jedini organ koji ima sposobnost regeneracije. Jetra popravlja oštećeno tkivo regeneracijom novih ćelija.
Ali, za regeneraciju je potrebno vreme. Ako nastavite da oštećujete jetru konzumacijom alkohoa, psihoaktivnih supstanci, prekomernom upotrebom lekova, lošom ishranom, odnosno neumerenom konzumacijom šećera i drugim štetnim životnim navikama, to može dovesti do sprečavanja regeneracije, što na kraju može dovesti od nepovratnih ožiljaka na jetri – ciroza jetre.
Za lečenje bolesti jetre neophodan je kvalitetan medicinski tretman.
Detoks jetre – Prevara veka, marketinški trik ili nešto treće?
Detoks jetre predstavlja se na tržištu kao poseban program, režim, dijeta ili suplement čiji proizvođač/kreator tvrdi da može očistiti jetru i organizam od nagomilanih toksina.
Različiti samoproklamovani “gurui” prirodnog zdravlja ili kompanije koje proizvode suplemente tvrde da jetra, zapravo, akumulira toksine tokom procesa filtriranja ovih štetnih sastojaka.
Dalje, oni tvrde da tokom vremena ovi toksini, koji se akumuliraju tokom filtriranja istih, mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja i problema sa jetrom, pa i povećati rizik od raka. Međutim, naučni dokazi koji ovakve tvrdnje potkrepljuju gotovo da ne postoje.
U najvećoj meri, oni predstavljaju najobičnije marketinške trikove (da ne kažemo prevare) i obmanjivanje naivnog čoveka
Činjenica je svakako da izlaganje određenim toksinima tokom određenog vremenskog perioda zaista može narušiti zdravlje jetre. Neumerena konzumacija alkohola je tipičan primer i dobro oproban način kako se vremenom može skroz uništiti svaka funkcija jetre. Isto važi i za prekomernu konzumaciju rafinisanih ugljenih hidrata i fabričkih šećera.
Oboljenja jetre su zaista ozbiljan problem.
Međutim, ne postoje dokazi da se opasni toksini akumuliraju u, inače, zdravoj jetri tokom procesa filtriranja toksina, tj. bez specifičnog izlaganja velikim količinama ovih štetnih materija.
Zdrava jetra je u stanju da očisti sebe sâmu!
Zdrava jetra ima taj jedinstveni kapacitet i sposobnost da sâmu sebe očisti.
Drugim rečima, ako je jetra zdrava i funkcionalna, onda se toksini ne mogu akumulirati u njoj tokom normalnog procesa filtriranja istih. Problem je specifično, hronično i dugotrajno izlaganje jetre (kao i uostalom celog organizma) toksinima koji narušavaju njeno funkcionisanje.
Kada jetra ne funkcioniše dobro, onda ona i nema dovoljno kapaciteta da vrši svoju osnovnu funkciju – detoksikacija organizma, usled čega zaista može doći do nagomilavanja toksina u njoj.
S druge strane, jetra koja nije zdrava neće se poboljšati određenim detoks programom, dijetom ili suplementima za čišćenje jetre. Osobama sa oboljenjem jetre neophodan je odgovarajući medicinski tretman, ali što je još važnije – promene u životnim i prehrambenim navikama.
Postoje neki naučni dokaz7i koji sugerišu da određeni suplementi ili bilje, kao što je mlečni čičak, mogu poboljšati zdravlje jetre.
Međutim, ne postoje dokazi da će se usled toga dogoditi detoksikacija jetre, odnosno da će uzimanjem tih suplemenata doći do čišćenja jetre ili kompletnog izlečenja bilo kojeg oboljenja ovog organa.
S druge strane, iako zagovornici detoks dijeta tvrde da detoksikacija jetre, u smislu posebnog programa za čišćenje jetre, uklanja toksine, retko kad se pojašnjava (čitaj: gotovo nikada) koji su to tačno toksini eliminišu putem ovih detoks programa za čišćenje jetre.
Nijedna studija nije pokazala da se zdravim ljudima nagomilavaju toksini u organzimu ili u jetri, niti postoje studije koje potvrđuju da detoks dijete mogu unaprediti ili bolje funkcionisati od prirodnog i urođenog sistema za detoksikaciju unutar našeg organizma.
Kod zdravih ljudi, jetra, kao glavni organ za detoksikaciju organizma, radi na promeni toksičnih supstanci, čineći ih bezopasnim i obezbeđujući njihovo uklanjanje.
Međutim, ljudi koji imaju određena oboljenja takođe imaju smanjenu sposobnost detoksikacije i filtriranja toksičnih supstanci.
Detoksikacija jetre može imati pozitivnih rezultata, ali ne zbog onoga što mislite
S obzirom na to da se većina procesa detoksikacije u telu odvija u ćelijama jetre, kod ljudi sa oboljenjem jetre biće značajno smanjena mogućnost prirodne detoksikacije, što može dovesti do akumulacije štetnih supstanci kao što je amonijak.
Takođe, naše telo ne može tako lako da ukloni određene toksine, jer se oni mogu nakupljati u masnom tkivu ili krvi. To uključuje bisfenol A (BPA), trajne, tj. perzistentne organske zagađivače, teške metale i ftalate.
Ovi toksini imaju tendenciju da budu koncentrisani u ultra-procesuiranoj hrani, kao što je brza hrana. Napici, eliksiri, dijete ili suplementi za čišćenje jetre i organizma neće uraditi gotovo bilo šta na polju uklanjanja ovih štetnih hemikalija iz tela.
Umesto toga, potrebno je smanjiti izloženost ovim toksinima, tako što ćete smanjiti ili u potpunosti izbaciti unos industrijski obrađene brze hrane, kao što su pljeskavice, pice, hamburgeri, kao i unos rafinisane hrane u plastičnoj ambalaži, kao što su čips, grickalice, slatkiši i slično.
Možda će se neki ljudi osećati bolje nakon određene detoks dijete, programa ili režima, ali u najvećem broju slučajeva, to je posledica toga što su istvoremeno prestali da konzumiraju prerađenu hranu, rafinisane UH, nezdrave masti i šećere.
Prema tome, promene u ishrani, a ne detoksikacija jetre (detoks dijete za čišćenje jetre), odgovorne su za sve zdravstvene koristi koje ljudi imaju od ovih detoks dijeta.
Iako suplementi ili dijete za čišćenje i detoksikaciju jetre možda neće funkcionisati baš onako kako se reklamiraju i na način na koji ih promovišu njihovi zagovornici, postoje i određene pozitivne stvari u vezi sa istim.
Suplementi, napici ili dijete za detoks jetre mogu sadržati zdrave sastojke
Mnogi suplementi, tonici ili napici za čišćenje i detoksikaciju jetre sadrže sastojke koji mogu biti od koristi za vaše zdravlje.
Prvo, spomenuli smo mlečni čičak koji je neizostavan deo proizvoda za detoks jetre. Studije8 su pokazale da mlečni čičak (sikavica) može poboljšati zdravlje jetre kod ljudi sa oboljenjima ili oštećenjima jetre.
Drugi uobičajeni sastojci koji se nalaze u detoks suplementima za čišćenje jetre su kurkuma, đumbir i cimet, a svi oni mogu da se bore protiv oksidativnog stresa, smanjujući upalne procese i rizik od nastanka hroničnih bolesti jetre.
Štaviše, kada je detoksikacija jetre u pitanju, neki suplementi sadrže sastojke poput korena maslačka, lincure i čička. Zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima, ovo lekovito bilje i suplementi na njihovoj bazi mogu otkloniti ili smanjiti upalne procese u jetri.
Međutim, većina napitaka ili suplemenata za detoksikaciju jetre sadrži najrazličitije mešavine biljaka, vitamina i još mnogo toga, po ličnom izboru proizvođača, pri čemu se gotovo ne navode količine ovih sastojaka, niti da li je njihovo međusobno dejstvo u simbiozi ili koliziji.
Detoks jetre i čišćenje jetre – Koliko su ovi protokoli bezbedni za zdravlje?
Pre nego što probate probate suplement, dijetu ili program za koji se tvrdi da vrši čišćenje jetre, odnosno za koji proizvođači tvrde da je detoksikacija jetre neminovnost ako dosledno sprovodite tu dijetu, program ili ako pijete suplemente za čišćenje jetre, neophodno je upoznati sa sa njihovim potencijalnim zdravstvenim rizicima.
Dakle, postavlja se pitanje – da li je detoks jetre uopšte bezbedan?
Važno je napomenuti da brojni proizvodi ili suplementi za čišćenje i detoksikaciju jetre nisu strogo pravno regulisani, što znači da su ovde moguće mahinacije i prevare.
Tačnije, ovakvi proizvodi mogu sadržati lažne, naučno nepotkrepljene tvrdnje, štetne sastojke, sastojke koji nisu klinički ispitani i slično.
Drugim rečima, ovakvi proizvodi kojima se, navodno, podstiče detoksikacija jetre, mogu sadržati sastojke koji ili nisu navedeni na pakovanju ili su prisutni u mnogo većim količinama od navedenih.
Zauzvrat, ovo može dovesti do previsokih nivoa određenih hranljivih materija u organizmu, što može izazvati najrazličitije negativne i potencijalno opasne zdravstvene efekte.
Dalje, mnogi sastojci koji se nalaze u napicima ili suplementima za detoks jetre mogu biti u interakciji sa lekovima koje uzimate. Tačnije, oni imaju tendenciju da ili smanje ili pojačaju efekte lekova koje jetra, zapravo, filtrira i eliminiše iz organizma.
Ovo može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući oštećenje jetre, pokazuju studije9.
Kao što smo rekli, suplementi za detoksikaciju jetre mogu sadržati bilje i druge supstance koje nisu navedene na etiketi, a koji takođe mogu biti u interakciji sa lekovima.
Ako uzimate bilo koji lek na uput, ne bi trebalo da pijete bilo kakve suplemente, napitke ili da praktikujete detoks dijete za navodno čišćenje jetre bez konsultacija sa svojim izabranim lekarom.
Nemojte na prvu loptu da pretpostavljate da su suplementi dobri za vašu jetru!
Poput medikamenata i alkohola, vaša jetra obrađuje suplemente kao što su vitamini, minerali, lekovito bilje, lekovi na prirodnoj, biljnoj bazi.
Samo zato što je neki proizvod prirodan, to znači da dugoročno neće imati određene posledice po zdravlje vaše jetre.
Naprotiv, mnogi naizgled bezazleni i bezopasni proizvodi i suplementi mogu čak ozbiljno narušiti zdravlje jetre i drugih organa.
Studije10 su pokazale da pojedini suplementi za poboljšanje fizičkih performansi, kao i dodaci ishrani za mršavljenje, mogu biti potencijalno štetni za zdravlje jetre! Ekstrakt zelenog čaja je jedan uobičajeni biljni dodatak koji može uticati na jetru.
Čak i vitamini, posebno vitamin A i niacin (vitamin B3), mogu izazvati oštećenje jetre ako ih uzimate u prekomernoj količini.
Da biste izbegli bilo kakve komplikacije sa jetrom, razgovarajte sa svojim lekarom pre uzimanja suplemenata.
Ostali neželjeni efekti
Ako ne konzumirate samo suplemente, već ujedno praktikujete i određenu detoks dijetu za čišćenje jetre, trebalo bi da znate sledeće.
Detoks dijeta kojom se tvrdi da se vrši detoksikacija jetre, a istovremeno nudi brz gubitak kilograma, svodi se kalorijski rigoroznu i striktnu dijetu za mršavljenje. Detoksikacija jetre, odnosno dijeta za čišćenje jetre možda ne nudi uravnoteženu ishranu, što znači da ne sadrži sve hranljive sastojke koji su osobi potrebni.
Kratkoročno posmatrano, veliki kalorijski deficit i restrikcija mogu izazvati i ozbiljne neželjene efekte, kao što su umor, razdražljivost i loš zadah. Dugoročno posmatrano, ovakve detoks dijete mogu dovesti do neuhranjenosti, odnosno nutritivne deficijencije, disbalansa elektrolita, nedostataka vitamina i minerala, pa čak i smrti.
Ovo se naročito odnosi na osobe sa zdravstvenim stanjima (dijabetes tipa 2, bolesti srca, bolesti bubrega) trudnice, dojilje i decu. U ovim slučajevima, vrlo je važno razgovarati sa izabranim lekarom.
Štaviše, svaka ekstremna brza (detoks) dijeta, uključujući niskokalrične dijete za čišćenje jetre, može dovesti do nezdravog i poremećenog odnosa prema hrani i ishrani.
Sve u svemu, detoksikacija jetre, u slučaju oboljenja ovog organa, ne može da služi kao zamena za profesionalan pristup i medicinski tretman.
Kada neko koristi detoks program za lečenje jetre, umesto medicinskog tretmana, onda može doći i do pogoršanja stanja jetre, odnosno mogu nastupiti ozbiljni zdravstveni problemi.
Detoksikacija jetre – Kako jetra vrši detoksikaciju organizma?
Jetra je, kao što smo i više puta napomenuli, odgovorna za filtriranje i detoksikaciju svih štetnih jedinjenja i toksina kojima je naš organizam izložen na svakodnevnom nivou.
Od suštinske je važnosti da se ovi toksini u telu redovno eliminišu – kako iz jetre, tako i iz ostatka tela – kako bi se njihov negativan uticaj na zdravlje sveo na minimum.
Ako toksini počnu da se gomilaju u ćelijama i tkivima jetre, to potencijalno može dovesti do oštećenja jetre, kao i niza drugih zdravstvenih problema.
Zdrava jetra ne samo da je čistač celog organizma, već ona detoksikuje i sebe sâmu. Međutim, kada je jetra u velikoj meri izložena toksinima ili u dužem vremenskom periodu (prekomerna upotreba lekova, psihoaktivnih supstanci, alkohola, rafinisane hrane, šećera, trans-masti…), to može smanjiti njene kapacitete da detoksikuje i sebe i organizam.
Posledica toga je akumulacija toksina u organizmu i jetri.
Primera radi, treba napomenuti da je nagomilavanje toksina povezano sa gojaznošću, demencijom, pa čak i rakom. Smatra se da su upravo toksini u telu jedan od glavnih faktora rizika za nastanak hroničnih zdravstvenih oboljenja, kao što je, recimo, fibromialgija (hronični generalizovani bol u kostima i mišićima).
Postoje dva glavna načina na koje jetra vrši detoksikaciju organizma i eliminiše toksine.
Prvo, toksini rastvorljivi u mastima se metabolišu u jetri da bi postali rastvorljivi u vodi. Zatim se toksini rastvorljivi u vodi šalju direktno u bubrege gde se eliminišu urinom.
Drugo, još jedna zaštita organizma od štetnih jedinjenja je da krv koja se sakupi u crevima prvo ide u jetru. Krv iz creva ne sadrži samo hranljive materije, već može biti posebno bogata toksinima ako osoba ima sindrom propusnih creva.
Detoksikacijom štetnih supstanci koji na ovaj način dospeju u jetru i njihovim filtriranjem, jetra može značajno smanjiti broj toksina koji dospevaju u druge organe, kao što su mozak i srce.
Faze detoksikacije jetre
Detoksikacija organizma u jetri obavlja se u dve faze. Ove dve faze poznate su i kao putevi detoksikacije jetre – faza 1 i faza 2
Faza 1 – Put detoksikacije jetre
Put detoksikacije jetre u fazi 1 je prva linija odbrane organizma i jetre od štetnih komponenti i toksina. Sastoji se od grupe enzima poznatih kao porodica citokroma P450. Ovi enzimi pomažu u neutralizaciji toksičnih supstanci, kao što su kofein, lekovi i alkohol.
Oni pružaju zaštitu tako što pretvaraju ove toksine u manje štetne komponente. Međutim, ako se dozvoli da se nusprodukti puta detoksikacije jetre faze 1 nagomilaju u jetri, oni mogu oštetiti DNK i proteine. Međutim, tu na snagu stupa put detoksikacije jetre u fazi 2, koji obezbeđuje da se ti toksini ne gomilaju u jetri.
Faza 2 – Put detoksikacije jetre
U fazi 2 puta detoksikacije jetre dolazi do neutralizacije nusprodukata puta detoksikacije jetre iz faze 1, kao i preostalih toksina.
Ovo se postiže metabolisanjem toksina rastvorljivih u mastima u jetri kako bi oni postali rastvorljivi u vodi, da bi mogli da se eliminišu iz organizma.
Ovaj proces je poznat kao konjugacija. Glutation, sulfat i glicin su primarni molekuli odgovorni za ovaj proces. U normalnim uslovima, enzimi puta detoksikacije jetre faze 2 proizvode niže nivoe glutationa. U slučaju visokog toksičnog stresa, telo povećava proizvodnju glutationa.
Glutation kao maestro antioksidant
Kada je detoksikacija jetre u pitanju, tj. detoksikacija celog organizma, glutation je toliko važan za ljude da je poznat kao „maestro antioksidant“. On je najzastupljeniji antioksidant u telu i može da se regeneriše u jetri.
Glutation je, zapravo, prirodni antioksidant koji se nalazi u svim ćelijama u telu. Ima ključnu ulogu u zaštiti ćelija od oksidativnog oštećenja i održavanju funkcionalnosti organa, uključujući jetru.
Neka istraživanja11 sugerišu da suplementacija glutationom može imati potencijalne koristi za zdravlje jetre.
Jedan potencijalni mehanizam kroz koji glutation može poboljšati zdravlje jetre je smanjenje upalnih procesa u jetri izazvanih oksidativnim stresom. Oksidativni stres, kao neravnoteža između slobodnih radikala i antioksidanata, može oštetiti ćelije jetre.
Glutation12 pomaže u neutralizaciji ovih slobodnih radikala, potencijalno smanjujući upalu i štiteći jetru od daljeg oštećenja.
Glutation takođe učestvuje u podržavanju procesa detoksikacije jetre.
Iako se ne vezuje direktno za toksine, glutation deluje kao kofaktor za enzime uključene u razgradnju i eliminaciju štetnih supstanci, uključujući teške metale, alkohol i određene lekove. Pored toga, glutation može doprineti metabolizmu masti i holesterola, što je neophodno za održavanje zdrave jetre.
Pojedine studije13 sugerišu da suplementacija glutationom može poboljšati funkciju jetre kod osoba sa određenim oboljenjima jetre, kao što je nealkoholna masna bolest jetre.
Glutation smanjuje oštećenje ćelija kod bolesti masne jetre!
Propadanje i smrt ćelija u jetri može se pogoršati nedostatkom antioksidanata, uključujući glutation. Ovo može dovesti do bolesti masne jetre (steatoza) – kod onih koji zloupotrebljavaju alkohol, ali i kod onih koji to ne čine.
Pokazalo se da glutation poboljšava nivoe proteina, enzima i bilirubina u krvi kod osoba sa alkoholnom masnom bolešću jetre i steatotskom bolešću jetre povezanom sa metaboličkom disfunkcijom (MASLD).
Studija iz 2017. godine14 utvrdila je da oralno primenjen glutation ima pozitivne efekte na ljude sa MASLD-om nakon proaktivnih promena životnih navika. U ovoj studiji, glutation je davan u obliku suplementa u dozi od 300 miligrama dnevno tokom četiri meseca.
Prema drugom naučnom pregledu15, podizanje nivoa glutationa je važno u slučaju predoziranja acetaminofenom (tj. paracetamolom).
Ova vrsta predoziranja može dovesti do otkazivanja jetre ako se ne leči. N-acetil cistein je vrsta leka koji se daje da se podigne nivo glutationa (prekursor glutationa), kako bi pomogao jetri da metaboliše acetaminofen i spreči dalje oštećenje jetre.
Glutation se nalazi u u određenim namirnicama, takođe, kao što su špargle, avokado, spanać, brokoli. Nažalost, glutation iz hrane ima slabu apsorpcionu stopu, odnosno ne apsorbuje se toliko dobro u našem organizmu. Digestivni enzimi ga mogu razgraditi pre nego što se apsorbuje.
Međutim, iako se glutation slabo apsorbuje, ishrana igra ulogu u nivoima glutationa u telu.
Telu su potrebni ključni gradivni blokovi za proizvodnju glutationa. Ove gradivne blokove obezbeđuju određene namirnice i hranljive materije. Konzumacija namirnica koje sadrže te gradivne blokove može povećati proizvodnju glutationa u telu.
To uključuje selen, vitamin E, kruciferno povrće (kupusnjače, krstašice), alfa-lipoinsku kiselinu, mlečni čičak i cistein.
Vitamin C
Vitamin C ne samo da igra najvažnu ulogu u imunom sistemu čoveka, već je takođe važan u putevima detoksikacije jetre. Ovaj vitamin pomaže u zaštiti enzima za detoksikaciju jetre, stvorenih u fazi I i fazi II puteva detoksikacije jetre, od oksidativnog oštećenja.
Takođe, vitamin C pomaže u zaštiti tkiva jetre od oksidativnih oštećenja. Neka istraživanja16 takođe sugerišu da vitamin C može igrati ulogu u uklanjanju toksina.
Nivo vitamina C je strogo kontrolisan u telu i on je određenen njegovim unosom i kroz regulaciju bubrega. Istraživanja pokazuju da neke fitokemikalije mogu povećati vitamin C u plazmi, čak iu odsustvu konzumiranja vitamina C.
Uticaj kratkoročnog prekomernog unosa ugljenih hidrata i dugoročnog gubitka težine na masnoću jetre kod ljudi sa prekomernom težinomhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22952180/↩︎
Dobro došli na Vasdoktor.com. Mi smo tim posvećen deljenju korisnih informacija i saveta o zdravlju. Naši članci su inspirisani najnovijim medicinskim istraživanjima i namenjeni su da vam pomognu da bolje razumete zdravstvene teme. Želimo da vam pružimo znanje koje će vam pomoći da vodite zdraviji život.
Postanite deo naše zajednice! Prijavom na naš newsletter osiguravate da ne propustite ni jednu važnu informaciju ili savet koji vam može pomoći da poboljšate zdravlje.
Dobrodošli na portal VasDoktor koji je nastao iz jedinstvene i duboko psihički ukorenjene potrebe ljudi da dođu do saznanja i istina o zdravlju.
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića.
Funkcionalni
Увијек активан
Tehničko čuvanje je neophodno za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju je izričito zatražio pretplatnik ili korisnik, ili isključivo u svrhu izvršenja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Tehničko čuvanje ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Tehničko čuvanje ili pristup je neophodan za kreiranje profila korisnika radi slanja reklama, ili za praćenje korisnika na veb-sajtu ili preko više veb-sajtova za slične marketinške svrhe.