Žara. Žegavica. Pasja ili pitoma kupina. “Devojka za sve.” Ovo su samo drugi nazivi za jednu od najlekovitijih biljaka u istoriji, ali i dan danas. U pitanju je kopriva (Urtica Dioica), biljka koja se smatra pravom riznicom ili kraljicom zdravlja, a podjednako je efikasan i lekovit sok od koprive.
Prema mišljenju mnogih stručnjaka, travara, fitoterapeuta, sok od koprive je bez ikakve sumnje jedan od najlekovitijih napitaka koji svako može napraviti kod kuće.
Šta sve leči sok od koprive? Kako se uopšte pravi najzdraviji sok od koprive? Ko sve treba da ga pije? Kako napraviti sok od maslačka i koprive ili sok od zove i koprive?
Sve što vas je ikada zanimalo o soku od koprive, tema je našeg teksta.
Ako imate problem sa zdravljem, sok od koprive je rešenje!
– Sok od koprive se vekovima koristi u narodnoj medicini za lečenje brojnih oboljenja; – Svaki deo koprive je lekovit – i listovi, i stabljike, i seme, i koren i cvetovi; – Sok od koprive sadrži obilje vitamina C i K, kao i minerala gvožđa, magnezijuma, bora, kalcijuma i mangana; – Kopriva, kao i njen sok, koriste se, između ostalog, za lečenje anemije, bolova u zglobovima, reume, gihta, uvećanja prostate, alergija, hipertenzije; – Sok od koprive čisti krv, podstiče detoks organizma, podstiče zdravlje srca, jetre, kože i kostiju; – Kopriva efikasno snižava šećer u krvi, zbog čega se konzumacija soka od koprive posebno preporučuje dijabetičarima; – Sok od koprive se vrlo jednostavno pravi – čak i bez sokovnika i/ili blendera;
Sok od koprive – Cenjeni napitak od još cenjenije biljke
Pre nego što vidimo kako napraviti sok od koprive (u mnogim verzijama), trebalo bi se malo pozabaviti biljkom koja ovom soku upravo daje neverovatne, gotovo magične, lekovite i zdravstvene moći.
Kao samonikla biljka “slobodnog i neustrašivog duha”, koju mnogi smatraju korovom, kloneći se od nje zbog jedinstvene osobenosti da “peče”, kopriva je biljka koja više vekova “žari” širom planete, nastanivši se na svim kontinentima i uspevši da preživi i u najtežim uslovima.
Kopriva se često nalazi među divljom travom, zbog čega je neretko i neprimetna, sa veoma skromnim izgledom.
Ali, sve ovo ne treba da vas vara, jer je ona pravi dragulj i rudnik lekovitosti – mineralnog i vitaminskog bogatstva.
Možda mnoge kopriva asocira na nešto opasno, zbog ne baš tako prijatnih dodira sa ovom biljkom u detinjstvu.
Međutim, kopriva, kao i sok od koprive znatno nadilaze ove ne baš lagodne senzacije.
Zapravo, za koprivu se može reći što i za knjige – a to je da ne treba suditi o knjizi po koricama.
Drugim rečima, nemojte koprivi da sudite po izgledu, već se fokusirajte na njen sadržaj, esenciju i suštinu.
Dok kopriva niče maltene svuda u svetu, najčešća je u Evropi, Severnoj Americi, Severnoj Africi i delovima Azije. Može se naći u divljini u brdima i planinama Nepala.
Tamo gde povrća ima retko, kopriva se obilato koristi, kuva i od nje se pravi sok od koprive, kao i čaj i čorba.
U odnosu na mnoge druge biljke, kopriva je posebna po tome što je svaki njen deo lekovit, jestiv i može se koristiti bez ostatka – i koren, i stabljika, i seme, i list i cvetovi.
Lekovitost koprive datira vekovima unazad
Iako je sok od koprive postao popularan tek u poslednjih nekoliko godina, sâma kopriva je od davnina1 cenjena zbog svojih lekovitih sposobnosti.
Još drevni Egipćani su koristili koprivu kako bi lečili artritis i bolove u lumbalnom delu kičme. Isto tako, stari Rimljani su imali običaj da se trljaju koprivom, kako bi se zagrejali.
Čak su i antički Grci vrlo dobro bili upoznati sa fascinantnim i lekovitim svojstvima koprive.
Farmaceut, botaničar i vojni lekar, Pedanije Dioskorid, preporučivao je ljudima da piju sok od koprive kako bi lečili želudačna i oboljenja digestivnog trakta, kao i za tretiranje alergija i gnojnih bolesti.
Smatra se da je kopriva bila omiljena biljka slovenskog boga groma i neba Peruna.
Štaviše, verovalo se da su bog Perun i kopriva u srodstvu, a budući da “vatra i grom” dolaze sa neba, otuda je i potekla čuvena narodna izreka: “Neće grom u koprive”, jer “neće svoj na svoga”.
Lekari u srednjem veku upotrebljavali su koprivu za lečenje trovanja olovom, ali i radi podsticanja izbacivanja kamenja iz bubrega.
Kopriva se koristila i za vreme Drugog svetskog rata, kako bi vojnicima bivšeg Sovjetskog saveza (SSSR) bilo zaustavljano krvarenje, dok se sok od koprive koristio za lečenje rana pacijenata.
Kopriva, kao i sok od koprive, odvajkada su se koristili, još pre nove ere, kao sredstvo za jačanje organizma, u lečenju prehlada opšteg zmora, umora i slabosti.
Upotrebljavana je bila ova biljka za izbacivanje viška vode iz organizma – kao diuretik i kao laksativ. Koristila se za lečenje upale pluća, za oboljenja slezine, kao i za tretiranje otoka.
Kopriva – Zapostavljena u savremenoj, ali jedna od najvažnijih biljaka u narodnoj medicini
Znali su naši preci kakvo neprocenjivo lekovito blago se krije u ovoj biljci, te se kopriva upotrebljavala ne samo protiv rana koje su bile posledice gangrene, već i kao antitoksin od ujeda životinja.
Kopriva, kao i sok od koprive, iako danas zapostavljeni u savremenoj medicini, tradicionalno su bili među prvim izborima u lečenju bolova u zglobovima, kamenja u bubregu, kao i u tretiranju infekcija na koži, ali i protiv opadanja kose.
Ruska tradicionalna medicina koristila je koprivu za žarenje celog tela, kako bi se podstakla bolja cirkulacija, dok se u zemljama Zapadne Evrope, Nemačkoj i Engleskoj, kopriva izuzetno cenila kao lekovito sredstvo za lečenje oboljenja i upala mokraćnih puteva.
Njen latinski i naučni naziv – Urtica Dioica – opravdava koprivinu senzaciju.
“Uro” na latinskom znači “žariti” ili “peći”, s obzirom na to da prvenstveno listovi, ali stabljike ove biljke i te kako mogu da ožare.
To je zato što listovi koprive na svojoj površini ima male, sitne dlačice koje, kada dođu u kontakt sa ljudskom kožom, izazivaju peckanje, svrab i plikove.
Činjenica je da to nije baš prijatan osećaj, ali daleko od toga da je to i opasna stvar.
Naprotiv, upravo je ovakav dodir koprive lekovit i ima mnogo korisnih efekata.
Opšti pregled – Zbog čega se kopriva i sok od koprive smatraju “kraljicom zdravlja”?
Kao što smo rekli na početku ovog teksta, ne zovu ljudi koprivu bez razloga “devojkom za sve”. To je zato što je kopriva u svakom svom obliku – dakle i sok od koprive – pravi prijatelj ljudskog zdravlja i organizma, bez obzira na to da li su u pitanju bolovi u zglobovima, reuma, giht, artritis, anemija, problemi sa želucem, kožom, disanjem, kao i urinarne ili respiratorne tegobe.
Sok od koprive, ali najpre i kopriva, kao prirodni lek koriste se, videli smo vekovima u tradicionalnoj i narodnoj medicini.
Savremena medicina pomalo negira i zapostavlja lekoviti značaj koprive, ali dobra vest je da se sve više prepoznaje lekoviti potencijal ove biljke, zbog identifikacije njene hemijske strukture, kao i bio-farmakoloških kvaliteta glavnih aktivnih hemijskih jedinjenja koprive.
Sok od koprive se, recimo, uglavnom pravi od listova koprive koji se mogu jesti kuvani, ali i sirovi, u salatama, ali se mogu koristiti i u fitoterapeutske svrhe (biljna terapija).
Neka od lekovitih jedinjenja koja se nalaze u ovoj biljci uključuju lignane, sekolignane, norlignane, alkaloide, seskviterpenoide, flavonoide, triterpenoide, sfingolipide i sterole.
Smatra se da su mravlja kiselina, acetilholin, serotonin i histanim prisutni u trihomima koprive (dlačicama na listovima i stabljikama koprive koje “žare” – tzv. žeravke ili žarnice).
Zašto se, između ostalog, smatra da je sok od ove biljke, zapravo, najzdraviji sok od koprive?
Zato što kopriva, kao i sok od koprive, imaju: antiproliferativne, antiinflamatorne, antioksidativne, analgetske, antiinfektivne, antiulcerozne i imunološki stimulativne efekte.
Osim toga, sok od koprive može poslužiti i za prevenciju brojnih kardiovaskularnih oboljenja. I sve to nedvosmislenopokazuju studije2.
Kopriva, kao i, naravno, sok od koprive, sadrži biološki aktivna antioksidativna jedinjenja, kao što su fenoli i flavonoidi, koji mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala koji izazivaju oštećenja ćelija i ubrzano starenje.
Sok od koprive može se koristiti za lečenje poteškoća povezanih za benignom hiperplazijom (uvećanjem) prostate, artritisa, reume i alergijskog rinitisa (upala sluznice nosnih šupljina).
Sok od koprive, kao i čaj od koprive, imaju brojne zdravstvene prednosti, uključujući smanjenje iritacije kože i ublažavanje simptoma alergije.
Hemijska jedinjenja u koprivi imaju niz zdravstvenih prednosti za žene.
Zbog svojih karakteristika, sok od koprive može da ublaži neprijatne predmenstrualne simptome uključujući grčeve i nadimanje, kao i da smanji krvarenje tokom menstruacije.
Delujući kao koagulant, kopriva može pomoći u zgrušavanju krvi, odnosno u sprečavanju prekomernog i obilnog krvarenja, zbog prisustva vitamina K.
Takođe, sok od koprive dojiljama može pomoći u povećanju proizvodnje mleka i učiniti dojenje ugodnijim.
Sok od koprive zdravlje – Multivitaminska “oaza” lekovitosti
Sok od koprive se uglavnom pravi od listova koprive koji obiluju vlaknima, mineralima, vitaminima, kao i antioksidativnim jedinjenjima poput, polifenola i karotenoida. Sok od koprive zdravlje je, zapravo, prava riznica lekovitosti!
Kao samonikla jestiva biljka, jedna šolja listova od koprive sadrži 37 kalorija, 2,4 grama proteina, 7 grama ugljenih hidrata, 7 grama vlakana, 0,1 gram masti.
Ovaj sok, kao i naravno kopriva, obiluje belančevinama biljnog porekla.
Zapravo, kopriva ima neverovatno izbalansiran odnos proteina, s jedne strane, i minerala i vitamina, s druge strane, zbog čega sok od koprive sve više i više dobija na značaju.
Kopriva ima više kalcijuma nego u spanaću, više C vitamina nego u limunu
Sok od koprive je “bomba” vitamina C, odnosno ovaj sok, kao i biljka kopriva, bogat je vitaminom C, ali i drugim vitaminima (A, E, K, pojedini vitamini iz grupe B vitamina – B1, B2, B3, B5, B6 i B9).
Štaviše, sok od koprive sadrži beta-karoten, folnu kiselinu, kao i esencijalne masne kiseline.
Proteini čine oko 30 odsto suve mase koprive i sadrže brojne aminokiseline koje su nam neophodne.
Minerali, pak, čine oko 20 odsto suve mase koprive, od kojih su najistaknutiji gvožđe, cink, kobalt, kalijum, kalcijum, magnezijum, bor, mangan, silicijum, selen, bakar, fosfor, nikl i molibden.
Smatra se da kopriva ima više kalcijuma nego spanać, više vitamina C nego limun, više karotena nego šargarepa,
Koren koprive, od kojeg se najčešće pravi čaj, sadrži brojne flavonoide, odnosno fitonutrijente koji su poznati po svojim antioksidativnim i antiinflamatornim dejstvima, čime pospešuju detoksikaciju organizma i štite od nastanka brojnih oboljenja.
Između ostalih, u ove flavonoide ulaze kaempferol-3-O-rutinozid, miricetin, kvercetin, kaempferol-3-orutinozid (rutin) i izorhamnetin.
Listovi koprive sadrže širok spektar hemijskih komponenti, tj flavonoide, hlorofil, fenolna jedinjenja, organske kiseline, vitamine i minerale, kao i tanine, isparljiva jedinjenja i masne kiseline, polisaharide, izolektine, sterole, terpene i proteine.
Sok od koprive kao “gvozdeni” napitak
S obzirom na to da sok od koprive sadrži neverovatno veliku količinu gvožđa, ovaj sok (kao i drugi preparati i tinkture od koprive) često se koristi za lečenje anemije, odnosno malokrvnosti i malaksalosti.
Ne samo da sok od koprive povećava nivo gvožđa u organizmu, već istovremeno dovodi do smanjenja umora i malaksolsti, podiže nivoe energije, reguliše nivo šećera i u krvi, kao i krvni pritisak, a često se koristi i kao sredstvo za jačanje kose.
Pored gvožđa, sok od koprive sadrži i silicijum, koji je esencijalni gradivni sastojak za izgranju kože i kose.
Prema tome, sok od koprive ne samo da sprečava opadanje kose, već se koristi i za tretiranje brojnih kožnih infekcija i oboljenja kao što su herpes, ekcemi i gljivice.
Sok od koprive se može smatrati i delom antiinflamatorne ishrane, s obzirom na to da ovaj napitak smanjuje zapaljenske procese u organizmu.
Takođe, kopriva se smatra i delom ishrane za holesterol, zato što ona reguliše nivo holesterola u krvi, čime smanjuje rizik od nastanka začepljenja arterija i aterosklerotskih bolesti.
Na kraju krajeva, sok od koprive kontroliše i nivo šećera u krvi, zahvaljujući njenom blagotvornom uticaju na pankreas, što znači da ova zaista jedinstvena biljka ulazi u sastavishrane kod dijabetesa.
Kako sok od koprive pomaže u detoksikaciji organizma?
Sok od koprive ima antibakterijska, antivirusna, antiseptička, kao i diuretička svojstva (izbacuje višak tečnosti iz organizma, zbog čega se smatra da je sok od koprive prirodan “čistač krvi”).
Zbog svojih prirodnih diuretičkih svojstava, sok od koprive je fantastičan napitak zapodsticanje detoksikacije organizma, za stimulaciju rada jetre i pankreasa, dok istovremeno može poslužiti u lečenju oralnih infekcija, ekcema, akni, kao i opadanja kose.
Budući da se sok od koprive koristi za “čišćenje” krvi i podsticanje izbacivanja viška tečnosti iz organizma, ovaj napitak je našao svoju primenu u lečenju svih bolesti izazvanih nagomilavanjem toksina u telu (artritis, giht, reuma, ekcemi, glavobolje…).
S obzirom na to da sok od koprive pospešuje čišćenje (detoks) organizma, on se neretko koristi kod brojnih zdravstvenih komplikacija uzrokovanih prekomernim opterećenjem jetre, slezine, bubrega i crevnog trakta toksičnim supstancama.
Jetra, kao detoksikaciona “laboratorija” tela, ima glavnu ulogu u preradi, razgradnji i eliminaciji štetnih supstanci iz organizma, dok su bubrezi i creva odgovorni za finalno izbacivanje toksina iz tela.
Kada ovi organi, odnosno sistemi organa ne funkcionišu optimalno, usled opeterećenosti toksinima, onda može doći do razvoja brojnih akutnih, ali i hroničnih oboljenja.
Upravo ovde “na snagu stupa” sok od koprive, koji stimuliše rad jetre i organa za varenje (želuca, pankreasa, žuči), kao i rad slezine, istovremeno smanjujući bolove u želucu i sprečavajući nastanak peska i kamena u bubregu.
Čak se i preporučuje da se spanać zameni koprivom, budući da spanać ima nezanemarljiv sadržaj oksalne kiseline koja nije pogodna za ljude sklone stvaranju kamena u bubrezima.
Sve u svemu, sok od koprive poboljšava funkcionisanje digestivnog sistema, dok istovremeno normalizuje metabolizam.
Sok od koprive zdravlje – Za šta je dobar ovaj napitak?
Do sada ste mogli da zaključite koliko je sok od koprive koristan, kao i koliko ima blagotvornih efekata na celokupno zdravlje organizma.
Ali, još konkretnije, sok od koprive zdravlje ima i sledeće pozitivne efekte:
Stimuliše rad slezine i limfnog sistema;
Jača i poboljšava imunitet, štiteći od mnogih virusnih infekcija i prehlada;
Sok od koprive reguliše mesečni cikls i podstiče laktaciju kod žena;
Ovaj napitak smanjuje simptome mučnine, glavobolje i vrtoglavice;
Sok od koprive ima tendenciju da ublažava menstrualne grčeve;
Ovaj napitak pomaže kod dijareje;
Sok od koprive pomaže kod opšteg zamora i malaksalosti, podiže nivoe energije;
Sok od koprive ublažava probleme kod oboljenja respiratornog sistema.
Sok od koprive jedan je od najboljih biljnih izvora gvožđa.
Pored gvožđa, sok od koprive sadrži vitamin C, bakar i mangan koji pomažu u aktivaciji gvožđa iz depoa (feritin).
Sveukupno, to znači da konzumacija soka od kopriva odlična za prevenciju i tretiranje anemije.
Anemija ili malokrvvnost je stanje koje se odlikuje značajnim smanjenjem crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), odnosno njihovih konstitutivnih elemenata – hemoglobina, a koje je (stanje) najčešće uzrokovano nedostatkom gvožđa.
Sok od koprive predstavlja riznicu minerala kalcijuma, zbog čega je važno konzumirati ovaj napitak za zdrave kosti i zube. On se preporučuje naročito trudnicama, dojiljama, kao i deci u doba rasta.
Obilje magnezijuma u soku od koprive doprinosi pravilnoj funkciji mozga, kostiju, srca, mišića, i nervnog sistema, dok istovremeno poboljšava kvalitet sna.
Sok od koprive sadrži nezanemarljivu količinu mangana, što je naročito korisno za starije ljude, jer ovaj mineral ima važnu ulogu u smanjenju simptoma senilnosti i zaboravnosti.
Najzdraviji sok od koprive – Nauka je potvrdila
Kao što smo mogli da vidimo, sok od koprive, sudeći prema tradicionalnoj i narodnoj medicini, ali i po iskustvima mnogih ljudi, ima široku lepezu lekovite upotrebe. Zato se i ne treba čuditi kada se kaže da je u pitanju najzdraviji sok od koprive – mnogo zdraviji i svestraniji u odnosu na sokove od pojedinih drugih biljaka.
Međutim, iako savremena medicina u dobroj meri zapostavlja značaj koprive, nauka je ipak potvrdila mnogobrojna korisna i lekovita svojstva ove biljke.
Dokazano je da antioksidativna svojstva koprive mogu pomoći u lečenju akni, kao i u sprečavanju bakterijskih infekcija.
Takođe, antioksidativna moć koprive i soka od koprive može ubrzati zarastanje i smanjiti pojavu ožiljaka i fleka.
U navedenom smislu, sok od koprive ima i anti-ageing efekat, smanjujući bore i staračke pege.
2. Sok od koprive smanjuje zapaljenske procese u telu (Antiinflamatorni efekat)
Akutna upala je način našeg tela da se izleči i bori protiv infekcija. Međutim, hronična upala nema takav efekat. Naprotiv, hronični zapaljenski procesi imaju suprotno dejstvo, nanoseći značajna oštećenja organizmu.
Kopriva, a posledično i sok od koprive, sadrži razna jedinjenja koja mogu smanjiti zapaljenske procese.
U studijama na životinjama5, kopriva je smanjila nivoe višestrukih inflamatornih markera ometajući njihovu proizvodnju.
U studijama na ljudima, primena kreme od koprive ili konzumiranje proizvoda od koprive (kao što je sok od koprive) ublažila je simptome upalnih stanja, kao što je artritis.
Na primer, u jednoj studiji od 27 osoba6, nanošenje kreme od koprive na područja zahvaćena artritisom značajno je smanjilo bol, u poređenju sa placebo grupom.
U drugoj studiji7, uzimanje suplementa (dodatka ishrani) koji je sadržao ekstrakt koprive značajno je smanjio bol od artritisa.
Pored toga, učesnici su smatrali da mogu da smanje svoju dozu antiinflamatornih lekova protiv bolova upravo zbog ovog suplementa sa koprivom!
Kopriva je, zapravo, korisna za niz inflamatornih stanja kao što su artritis i hronična mijalgija.
Pokazalo se da ova biljka efikasno leči giht, ublažava bolove u mišićima i smanjuje simptome artritisa.
Sposobnost koprive da smanji inflamatorne odgovore organizma je istaknuta u više naučnih studija.
Na primer, ekstrakti koprive potiskuju proizvodnju prostaglandina i tromboksana (supstance koje podstiču određene upale u telu), tako što inhibiraju biosintezu enzima kaskade arahidonske kiseline, posebno ciklooksigenaze COKS-1 i COKS-2
Pored toga, nekoliko studija8 je pokazalo da ekstrakt koprive inhibira oslobađanje interleukina IL-2 i IL-1, interferona (IFN) i faktora tumorske nekroze TNF- i TNF-A.
Zbog svog antiinflamatornog dejstva, kopriva je efikasna ne samo kod akutnih inflamatornih bolesti, već i kod hroničnih bolesti kao što je reumatoidni artritis.
3. Sok od koprive u borbi protiv uvećane prostate (Antiproliferativni efekat)
Uvećana prostata se stručno naziva benigna hiperplazija prostate (BHP) koja može dovesti do značajne nelagodnosti i neprijatnosti prilikom mokrenja.
Zanimljivo je da nekoliko studija sugeriše da kopriva, a samim tim i sok od koprive, može pomoći u lečenju BHP.
Verovali ili ne, sposobnost koprive da ograniči ili odloži disperziju (raspršivanje) ćelija, posebno malignih ćelija, u okolna tkiva je jedno od njenih svojstava.
Više studija je pokazalo da koren koprive zaustavlja ili inhibira procese uključene u nastanak benigne hiperplazije prostate.
Pokazalo se da ekstrakti koprive imaju antiproliferativne efekte na ćelije raka prostate.
Takođe je otkriveno da ekstrakti koprive inhibiraju/smanjuju enzimsku aktivnost membrane ćelije prostate, zaustavljajući njen rast, dok istovremeno ublažavaju simptome benignog uvećanja prostate.
Istraživanja9otkrivaju da ova moćna biljka može sprečiti pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron, što je još moćniji oblik testosterona i koji utiče na povećanje prostate.
Zaustavljanje ove konverzije može pomoći u smanjenju veličine prostate.
Studije10 takođe pokazuju da ekstrakti koprive pomažu u lečenju kratkoročnih i dugotrajnih problema sa mokrenjem – bez neželjenih efekata.
Neka istraživanja11su otkrila da kopriva, kao i sok od koprive, može ublažiti simptome benigne hiperplazije prostate.
Na primer, naučnici su davali ljudima ili koprivu ili placebo u periodu od 8 nedelja i otkrili su da je došlo do značajnog smanjenja simptoma BHP kod ljudi koji su uzimali koprivu, ali ne i kod onih koji su uzimali placebo.
Peludna ili polenska groznica je alergija na polen koja uključuje upalu sluzokože nosa. U nauci se peludna groznica naziva i alergijski rinitis.
Kopriva se smatra obećavajućim prirodnim lekom za peludnu groznicu.
Jedno istraživanje12je pokazalo da ekstrakti koprive mogu inhibirati, odnosno smanjiti upalu koja može izazvati sezonske alergije.
Ovo uključuje blokiranje histaminskih receptora i zaustavljanje imunih ćelija da oslobađaju hemikalije koje izazivaju simptome alergije.
U ispitivanjima se pokazalo da određene kombinacije ekstrakta koprive značajno smanjuju alergijske reakcije.
Redovna upotreba čaja od koprive povezana je sa izlečenjem astme
Antialergena svojstva koprive su uglavnom posledica dva procesa, pokazuju studije13.
Osim što blokira histaminske H1 receptore, kopriva inhibira triptazu, koja smanjuje degranulaciju mastocita i oslobađanje proinflamatornih citokina.
5. Sok od koprive može sniziti visok krvni pritisak (Antihipertenzivni efekat)
Visok krvni pritisak ili hipertenzija je ozbiljan zdravstveni problem, jer čoveka dovodi u opasnost od srčanih bolesti, srlanog i moždanog udara, koji su među vodećim uzrocima smrti širom sveta.
Kopriva se tradicionalno koristila za lečenje hipertenzije, i studije14 su dokazale mehanizme koprive u smanjenju visokog krvnog pritiska.
Redovno konzumiranje soka od koprive ili čaja od koprive može pomoći u snižavanju sistolnog krvnog pritiska, kao i ublažavanju napetosti i stresa u kardiovaskularnom sistemu.
Istraživanja, zapravo, pokazuju da kopriva, kao i sok od koprive, mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska na nekoliko načina.
Pre svega, kopriva može stimulisati proizvodnju azotnog oksida (ili azot oksida), koji deluje kao vazodilatator. Vazodilatatori opuštaju mišiće krvnih sudova, pomažući im da se prošire.
Pored toga, kopriva ima jedinjenja koja mogu delovati kao blokatori kalcijumovih kanala, koji opuštaju srce smanjujući snagu kontrakcija.
Studije15su pokazale da kopriva snižava nivo krvnog pritiska i istovremeno podiže antioksidativnu odbrambene mehanizme srca.
6. Sok od koprive može pomoći u kontroli i snižavanju šećera u krvi (Antidijabetički efekat)
Brojne studije povezuju koprivu sa snižavanjem nivoa šećera u krvi.
U stvari, ova biljka sadrži određena jedinjenja koja mogu oponašati efekte insulina.
Brojna istraživanja su otkrila da kopriva stimuliše lučenje insulina, što rezultira smanjenjem šećera u krvi.
U tromesečnoj studiji16 na 46 ljudi, uzimanje 500 mg ekstrakta koprive tri puta dnevno značajno je snizilo nivo šećera u krvi u poređenju sa placebo grupom.
Takođe, jedna druga studija17 je pronašla dokaze da suplementacija koprivom može pomoći ljudima sa dijabetesom tipa 2 da kontrolišu nivo šećera u krvi.
I druge studije18 su potvrdile anti-dijabetičke efekte koprive.
7. Kopriva u borbi protiv artritisa, reume, gihta i bolova u zglobovima
Jedna od najraširenijih upotreba koprive je lečenje bolova u zglobovima i simptoma artritisa. Ljudi su, zapravo, vekovima koristili koprivu u ove svrhe.
Brojni ljudi tvrde da kopriva može smanjiti upalu i pomoći u poboljšanju bolova od osteoartritisa, ali i olakšati simptome gihta.
Zbog ovakvih iskustava, istraživana su sledeća svojstva koprive: antimikrobna (protiv mikroba, bakterija, virusa, gljivica i drugih patogena), antioksidativna, analgetska (protiv bolova) i anti-ulcerozna (protiv čireva).
Dlačice koprive (žeravke, žarnice ili trihomi) sadrže nekoliko hemikalija koje ublažavaju bol i imaju antiinflamatorna svojstva.
To znači da kopriva može pomoći u smanjenju bolova i upale kod stanja kao što je artritis.
U randomizovanom kontrolisanom ispitivanju19, istraživači su dali osamdeset jednoj osobi sa artritisom ili suplement koji je sadržao riblje ulje, vitamin E i koprivu, ili placebo.
Tokom perioda od 3 meseca, ljudi koji su uzimali suplement prijavili su ublažavanje simptoma artritisa, zbog čega su ređe upotrebjavali svoje antiinflamatorne lekove u poređenju sa onjima u placebo grupi.
Rezultati druge studije20 sugerišu da biljni gel koji sadrži kopriva ima efekte ublažavanja bolova i protiv edema bez iritacije kože.
Sok od koprive je poznat po tome da podstiče izbacivanje mokraćne kiseline iz organizma, što značajno smanjuje rizik i sprečava nastanak reume i gihta.
Zbog svojih nesumnjivih antiinflamatornih efekata, koji su omogućili primenu koprive kod stanja kao što su artritis i alergije, naučnici se nadaju da bi kopriva, kao i sok od koprive, mogli imati pozitivnih efekata i kod drugih upalnih stanja, kao što je sindrom iritabilnog creva.
8. Kopriva i sok od koprive kod srčane slabosti i hronične venske bolesti
Rezultati jedne studije21 podržali su potencijalnu upotrebu soka od koprive za srčanu insuficijenciju i hroničnu vensku insuficijenciju.
Srčana insuficijencija ili srčana slabost javlja se zbog poremećaja srčane funkcije, usled čega srčani mišić više ne može adekvatno da pumpa krv kroz telo.
S druge strane, hronična venska bolest ili hronična venska insuficijencija predstavlja nemogućnost venskih zalistaka da se u potpunosti zatvore, te krv ne može adekvatno da protiče, usled čega dolazi do povećanja pritiska u venama.
U navedenoj studiji, sok od koprive je delovao kao diuretik (izbacivao je višak tečnosti iz organizma).
To znači da su neki učesnici studije su imali veći dnevni volumen (količinu) urina, odnosno više su mokrili.
Uz manje zadržavanje/retenciju vode, ovi učesnici su imali i nešto nižu telesnu težinu i krvni pritisak.
9. Kopriva za zdravlje srca
Prethodno pomenuta studija takođe je proučavala efekte ekstrakta koprive kod učesnika sa dijabetesom tipa 2 tokom osam nedelja.
U poređenju sa placebo grupom, ekstrakt koprive je snizio nivo šećera u krvi i triglicerida natašte (pre obroka), dok je podigao nivo HDL holesterola (tzv. „dobrog holesterola“).
Štaviše, ekstrakt koprive je povećao nivoe azotnog oksida za koji smo rekli da u telu deluje kao vazodilatator.
To znači da on može da opusti krvne sudove i poveća protok krvi.
Spomenimo da dugotrajno, tj. hronično nizak nivo azot oksida može dovesti do komplikacija povezanih sa dijabetesom, kao što su bolesti srca.
10. Sok od koprive u službi detoksikacije organizma (Detoksikacioni efekat)
Akumulacija toksina u telu, naročito u dužem vremenskom periodu, izaziva hronična upalna stanja, kao što su dermalni ili artritisni poremećaji.
Kopriva svojom alkalnošću i diuretičkim sposobnostima može neutalisati toksine i pomoći u njihovom izlučivanju kroz urin.
Kao diuretik i čistač krvi, sok od koprive može pomoći da se neutralisani toksini u telu brzo eliminišu.
Osim toga, sok od koprive poboljšava efikasnost apsorpcije hranljivih materija u stomaku, podstiče nesmetani rad procesa varenja i digestivnog sistema, sprečavajući nakupljanje toksina.
Takođe, kopriva stimuliše rad limfnog sistema koji pomaže bubrezima u uklanjanju štetnih materija (toksina) iz organizma.
11. Sok od koprive pomaže u zdravlju kože i kostiju
Antihistaminska, antiinflamatorna i antibakterijska svojstva koprive pomažu u lečenju akni i kožnih problema.
Kopriva je bogata aminokiselinama, proteinima, flavonoidima i mineralima za izgradnju kostiju kao što su gvožđe, kalcijum, magnezijum, kalijum i cink.
Kopriva sadrži vitamine i minerale koji mogu pomoći da kosti budu jake.
Zapravo, sok od koprive jedan je od najvećih izvora vitamina K koji pomaže u održavanju zdravlja kostiju podstičući osteoblastnu (proizvodnja i jačanje kostiju) aktivnost.
Mineral bor je u izobilju u koprivi i koristi se za održavanje nivoa kalcijuma u organizmu na zdravom nivou.
Zahvaljujući prisustvu minerala bora, kao i drugih minerala (kalcijum, kalijum, gvožđe, mangan, magnezijum…), sok od koprive može pomoći u sprečavanju nastanka osteoporoze.
Drugim rečima, svoje kosti možete učiniti jakim, postojanim i čvrstim jedući koprivu i pijući sok od koprive.
12. Kopriva u lečenju infekcija urinarnog trakta
U biljnoj terapiji (fitoterapija), kopriva se koristi za lečenje infekcija urinarnog trakta.
Naime, kopriva se neretko koristi za lečenje pacijenata sa infekcijama donjeg urinarnog trakta (zajedno sa imunološkom i antibakterijskom terapijom), kao i za prevenciju stvaranja urinarnog kamena.
Recimo, kopriva se u Grčkoj koristi kao sredstvo za lečenje kamena u bubregu.
13. Ostale zdravstvene prednosti koprive i soka od koprive
Kopriva, kao i sok od koprive, mogu ponuditi i druge zdravstvene prednosti, uključujući:
Zaustavljanje krvarenja i smanjeno krvarenje. Dodaci ishrani i lekovi koji sadrže ekstrakt koprive dokazano smanjuju prekomerno krvarenje, naročito nakon operativnog zahvata.
Antivirusna aktivnost. Kopriva jača imuni sistem, zahvaljujući velikoj količini vitamina C, usled čega deluje antivirusno i antiinfektivno.
Zdravlje jetre. Antioksidativna svojstva koprive mogu zaštititi jetru od oštećenja izazvanih toksinima, teškim metalima ili upalnim stanjima, što pokazuju studije22.
Prirodni diuretik.Sok od koprive može pomoći telu da izbaci višak vode i soli, što zauzvrat, kao što smo videli, može sniziti viok krvni pritisak, pokazuju istraživanja23.
Zarastanje rana i opekotina. Studije24 pokazuju da nanošenje kreme od koprive može podstaći zarastanje rana, uključujući i rane od opekotina.
Revitalizacija i oporavak kose. Kopriva se tradicionalno koristi kao jedno od najstarijih sredstava za oporavak kose i sprečavanja opadanja vlasi. Razlog leži u tome što kopriva sadrži nezanemarljivu količinu sumpora i silicijum dioksida koji jačaju vlasište kose i poboljšavaju zdravlje kose.
Lečenje hiperlipidemije (povišeni nivoi lipida/masnoća u krvi).Studije25 su pokazale da je kopriva veoma vredna biljka u tretiranju hiperlipidemije, jer stabilizuje peroksidaciju lipida i povećava oksidaciju masnih kiselina u jetri.
Kako se pravi sok od koprive?
Sada kada smo videli koliko veliki i lekoviti značaj imaju kopriva i sok od koprive, preostaje nam da vidimo kako se pravi sok od koprive.
Zapravo, sok od koprive recept jedan je od najjednostavnijih recepata.
Drugim rečima, sok od koprive možete vrlo lako da napravite, a sve što vam je potrebno jesu listovi koprive i voda.
Ovaj sok možete praviti na nekoliko načina koristeći, dakle, samo običnu vodu i ubrane listove koprive.
Naravno, kako biste poboljšali aromu, možete koristiti limun ili med, kao dodatke.
Zato ćemo vam sada predstaviti kako se pravi sok od koprive na nekoliko načina.
Ali, pre toga, želimo da vam damo nekoliko važnih napomena:
Kada berete koprivu, potrudite se da to bude u koprivištu, odnosno na nekoj livadi ili polju, u bašti ili kraj potoka ili reke, daleko od asfalta, izduvnih gasova, đubrišta i gradske sredine;
Koprivu uberite celu (listove, koren, seme…) i obavezno koristite rukavice, jer ćete ubrati veću količinu;
Za sok od koprive koristite samo listove koprive:
Sok od koprive se može praviti i od mlade koprive, kada niče u proleće, ali i od starijih verzija;
Kada izdvojite listove koprive za sok, nemojte bacati stabljike/drške ili koren, već ih operite, isecite i osušite kako biste kasnije mogli da pravite i čaj od koprive;
Seme koprive sačuvajte kao dodatak za salate i druga jela;
Pre nego što koristite listove koprive za sok, operite ih dobro mlakom vodom (ne vrućom);
Jedan od najvećih mitova je da kopriva ne treba da se pere pre korišćenja, jer se time, tobože, ubijaju njena korisna svojstva. Kao što treba oprati i druge namirnice pre upotrebe i konzumacije, to isto treba učiniti i sa koprivom.
Za pravljenje soka od koprive možete, ali i ne morate koristiti blender i/ili sokovnik.
1) Običan sok od koprive recept (Verzija sa blenderom)
Dve do tri šake listova koprive staviti u blender
Sipati litar vode u blender;
Opciono možete dodati med, đumbir, jabuku ili limunov sok (zasebno ili zajedno sve ili pojedine sastojke), radi bolje arome;
Sve to dobro izblendati;
Kada blender sve to samelje, smesu iz blendera procediti kroz gazu i sito u posebnu posudu;
Dobijeni sok od koprive prespite u zasebnu staklenu flašu;
Na ovaj način napravili ste najjednostavniju verziju soka od koprive. Staklenu flašu (ne plastičnu) sa sokom odložite u frižider, gde može stajati i do nedelju dana.
Pravljenje taloga je normalna pojava, zbog čega je neophodno da svaki put dobro promućkate sok od koprive pre konzumacije.
Ukoliko želite duže da skladištite ovakav sok od koprive, možete ga pretočiti u kalup za led i staviti u zamrzivač.
Kada želite da ga pijete, odlediti nekoliko kockica i sipati mlaku (ne vruću ili vrelu) vodu, sve dok se led u potpunosti ne rastopi.
2) Sok od koprive recept (Verzija sa sokovnikom)
Ne baš veliki broj domaćinstava poseduju sokovnik. Ali, ako imate sokovnik kod kuće, onda je ovaj (još lakši) sok od koprive recept za vas.
Koprivu, zajedno sa listovima i stabljikama, stavite u sokovnik dok je uključen;
Sokovnik će izvući maksikum tečnosti iz ovakve koprive (dakle, nema potrebe da dodajete vodu), dok će istovremeno izbaciti suvu, čvrstu masu;
Na ovaj način dobili ste najzdraviji sok od koprive, odnosno hladno ceđeni sok od koprive.
Za ovu verziju soka od koprive biće vam potrebo da naberete malo više koprive u poređenju sa verzijom sa blenderom, budući da se ovde ne koristi voda, već sokovnik izvlači prirodnu vodu iz koprive, praveći je u sok.
S obzriom na to da je ovo koncentrisanija varijanta soka od koprive, ne treba preterivati sa njim.
Dovoljno je uzeti jednu rakijsku čašicu soka dnevno, odnosno jednu mericu – najbolje ujutru, pre obroka, na prazan stomak.
Ovakav sok od koprive možete čuvati u frižideru (kada sok od koprive treba popiti u roku od 7 do 10 dana) ili u zamrzivaču (u ovom slučaju sok od koprive možete čuvati mesecima, a jednom kada ga odledite, popijte ga u što kraćem roku).
3) Sok od koprive i limuna (Verzija bez sokovnika i blendera)
Na kraju krajeva, ako nemate blender ili sokovnik, ne brinite. Možete bez problema napraviti vrlo ukusan i osvežavajući sok od koprive i limuna, i to na veoma jednostavan način.
Evo i kako.
Dve do tri šake prethodno opranih listova koprive dobro usitnite (isecite nožem);
Iseckane listove koprive stavite u staklenu flašu;
Iscedite jedan do dva limuna, kako biste dobili limunov sok;
Sipajte limunov sok u staklenu flašu sa listovima koprive;
Po potrebi, možete staviti u flašu jednu do dve kašike meda, ukoliko želite zaslađenu verziju ovog napitka;
Zatim, sipajte skoro do vrha flaše običnu vodu, a flašu zatvorite;
Dobro promućkajte flašu i ostavite je na sobnoj temperaturiti 45 do 60 minuta, kako bi kopriva pustila svoje enzime i ostale hranljive sastojke;
Nakon toga, procedite ovaj napitak kroz gazu i/ili sito u posebnu posudu;
Dobijeni bistri napitak sipajte u posebnu staklenu flašu, i upravo ste napravili prirodan i lekovit sok od koprive i limuna bez blendera i bez sokovnika.
Šta je to sok od koprive 40 vrhova i kako se pravi?
Često se u našem narodu za jednu vrstu napitka od koprive kaže da je “sok od koprive 40 vrhova”.
To je zato što se za ovaj sok od koprive recept koristi do 40 vrhova mlade koprive.
Evo i kako da ga napravite.
Sastojci
30 do 40 vrhova mlade koprive;
3 do 4 litra hladne vode;
Kilogram limuna (a možete i drugo citrusno voće po želji – pomorandža, limeta, ili kombinacija limuna i pomorandže);
Količinu šećera po ukusu (iako sok od koprive 40 vrhova možete napraviti i bez šećera, umesto njega možete koristiti i med).
Limuntus (kesica)
Priprema
Vrhove koprive dobro operite u mlakoj ili hladnoj vodi, i isperite više puta. Zatim ručno ili u secku isecite/sameljite ove vrhove što je sitnije moguće, a potom ih ostavite da odstoje neko vreme u posebnoj činiji ili posudi.
Limun (i/ili drugo citrusno voće) operite zajedno sa korom, a potom ga isecite na nekoliko delova (četvrtine). Možete isečene komade citrusnog voća samleti u secku.
Pomešajte isitnjenu koprivu i limun, prelijte vodom do vrha, dodajte limuntus i sve to dobro izmešajte da se sjedini.
Ovu mešavinu treba prekriti krpom ili gazom, a zatim ostaviti da odstoji jedan dan, odnosno 24 sata.
Nakon toga, dobijenu tečnost procedite i možete dodati šećer ili med po ukusu. Promešajte dobro, dok se šećer/med ne rastope i ostavite da odstoji.
Kada završite ceo ovaj proces, dobili ste sok od koprive 40 vrhova.
Čuvajte ga u staklenoj flaši u frižideru (7 do 10 dana), a možete ga zalediti u zamrzivaču u kalupu za led.
Ovako dobijen sok od koprive i limuna ima ređu konzistenciju u poređenju sa klasičnim sirupima od koprive, te možete da ga razmutite hladnom vodom u srazmeri: trećina soka, dve trećine vode.
Kako napraviti sok od maslačka i koprive?
Sok od maslačka i koprive možete napraviti na jedan od sledeća dva načina.
1) Sok od maslačka i koprive – Prva verzija
Sastojci
30-40 vrhova mlade koprive
200 grama cvetova maslačka zajedno sa stabljikom
2 do 3 limuna (sami ili u kombinaciji sa drugim citrusnim voćem)
2 litra vode
1 kg šećera
Priprema
Neophodno je stabljike i cvetove maslačka, i vrhove koprive dobro da usitnite. To možete učiniti u secku ili ručno, nožem.
Stavite ih u posebnu posudu i prelijte vodom. U ovom slučaju, voda slobodno može da biti vruća.
Zatim, dodajte limun koji ste prethodno isekli na komade ili kriške. Umesto toga, možete koristiti i svež sok od limuna.
Kada to pomešate, kuvajte na tihoj vatri oko 30-ak minuta.
Nakon toga, dobijenu tečnost procedite, dodajte šećer i kuvajte još nekih 15-ak minuta na tihoj vatri, dok se šećer ne rastopi.
Na ovaj način ćete, zapravo, dobiti gušći sirup od maslačka i koprive, koji ćete sipati u prethodno sterilisane staklene flaše ili tegle.
Ovako dobijen sirup treba da čuvati u frižideru, odnosno na hladnom i tamnom mestu.
Da biste ovaj sirup “pretvorili” u sok od maslačka i koprive, neophodno je da ga svaki put pre upotrebe razblažite vodom. Srazmera je jedna četvrtina sirupa, tri četvrtine vode.
2) Sok od maslačka i koprive – Druga verzija
Sastojci
50 do 60 cvetova maslačaka (možete, ali i ne morate koristiti i stabljike)
Dve do tri šake listove od koprive
Jedan limun
Med (kašika do dve)
Voda
Priprema
Prvo prokuvajte cvetove maslačka u vodi. Prekrijte ih vodom i kuvajte ih 5 do 10 minuta na srednjoj vatri.
Listove koprive isitnite u secku ili ručno, i ubacite ih u blender, zajedno sa prokuvanim listovima maslačka. Iscedite jedan limun, a onda i limunov sok stavite u blender.
Dodajte med, sipajte vodu u blender i sve to dobro sameljite, odnosno izblendajte.
Nakon toga, smesu procedite kroz gazu i/ili sito u posebnu posudu. pa dobijeni sok od maslačka i koprive sipajte u staklenu flašu.
Ovakav sok od maslačka i koprive čuvajte u frižideru, odnosno na hladnom i tamnom mestu do 7 dana.
Kako se pravi sok od zove i koprive?
Sok od zove i koprive predstavlja jedan starinski napitak koji su naše bake znale često da prave.
Osvežavajuć i ukusan, sok od zove i koprive je idealan napitak ili tonik tokom vrućih letnjih dana. Naravno, može se piti i u sezoni kada cveta zova i raste kopriva.
Hajmo da vidimo kako se pravi sok od zove i koprive.
Sastojci
15 do 20 cvetova zove
15 do 20 stabljika koprive, zajedno sa listovima
3 litra vode
2 -3 kilograma šećera
40-50 grama limunske kiseline
2 limuna
1 grejpfrut (opciono)
Priprema
Izdvojte jednu veliku posudu ili činiju, i u nju sipajte vodu. Potom u nju redom stavljajte limunsku kiselinu, komade limuna (zajedno sa korom), kao i prethodno isceđeni sok od grejpfruta.
Koprivu isitinte, a potom u ovu posudu dodajte cvetove zove i usitnjenu koprivu. Dobro promešajte i ostavite da odstoji na tamnom mestu 24 sata.
Narednog dana procedite dobijeni sok od zove i koprive, nakon čega ćete dodati šećer. Ponovo ostavite da ovaj napitak odstoji 1 dan, tj. 24 sata uz povremeno mešanje.
Kada se navrši 48 sati od početka ovog postupka, spremili ste, zapravo, svojevrsni sirup od zove i koprive, koji ćete sipati i unapred pripremljene, sterilisane i čiste staklene flaše ili tegle.
Ako se pravilno čuva – u frižideru, na tamnom i hladnom mestu – ovakav sirup može trajati čak godinu dana.
Da biste ovaj sirup “transformisali” u sok od zove i koprive, neophodno je da ga svaki put pre upotrebe razblažite vodom.
Navedene mere su za sok od zove i koprive u količini od oko 4 litra. Vi, svakako, mere možete menjati po želji.
Da biste to uspešno učinili, imajte u vidu sledeću srazmeru – 1 litar vode prema: 10 cvetova zove, 10 stabljika koprive sa listovima, 1 kg šećera i 1 limun.
Napisali smo u sastojcima da možete staviti i grejpfrut. To je u slučaju ako želite da vam sok od zove i koprive ima malo gorči ukus, kada ovaj sok, baš zbog ukusa, postaje magičan tonik.
Kakva su sok od koprive iskustva?
Kada su u pitanju sok od koprive iskustva, ljudi uglavnom konzumiraju ovaj sok iz zdravstvenih razloga, imajući u vidu neverovatnu lekovitost ovog napitka.
Sok od koprive iskustva – Malokrvnost i glavobolje
Glavni razlog konzumacije ovog soka je u lečenju i tretiranju malokrvnosti, s obzirom na to da sok od koprive sadrži neverovatnu količinu gvožđa.
U tom smislu, sok od koprive iskustva su veoma pozitivna, budući da su ljudi prijavili značajna poboljšanja krvne slike kada su ovaj sok pili u kontinuitetu mesec dana.
Ovo je naročito bio slučaj kada se konzumirao sok od koprive i limuna, s obzirom na to da C vitamin iz limuna pospešuje apsorpciju gvožđa.
Delotvorna u ovom pogledu je i mešavina semena koprive, meda i limuna.
S obzirom na to da malokrvnost (anemija) izaziva opštu slabost, letargiju i umor, sok od koprive iskustva pokazuju da ovaj napitak vraća vitalnost i energiju.
Između ostalog, to je posledica detoksikacionih i diuretičkih efekata koprive (kopriva kao “čistač krvi”).
Ljudi su čak prijavili da im je lice bilo manje naduveno zbog soka od koprive, kao i da su im migrene i glavobolje nestale.
Sok od koprive iskustva i varenje
Ljudi koji su redovno pili sok od koprive primetili su da nisu više imali nadutost i nadimanje u stomaku, da im je varenje bilo značajno poboljšano, kao i da im je stolica bila redovna i normalna (bez dijareje i konstipacije).
Sok od koprive iskustva i kvalitet kose
Sok od koprive iskustva pokazuju da su osobe koje su svakog dana pile ovaj sok primetili poboljšanja u pogledu revitalizacije i kvaliteta kose.
Kosa je postala gušća, dok je istovremeno i brže rasla.
Sok od koprive iskustva i “ženski problemi”
Žene koje su redovno pile sok od koprive, a koje su imale bolne menstruacije sa obilnim krvarenjem, prijavile su manje menstrualnih bolova i grčeva, kao smanjenje krvarenja.
Sok od koprive iskustva i šećer u krvi
Videli smo da sok od koprive iskustva u naučnim studijama pokazuju da je ovaj napitak uspešno delovao kod dijabetičara u pogledu kontrolisanja i regulisanja nivoa šećera u krvi.
Sok od koprive iskustva i jačanje imuniteta
Sok od koprive ima antivirusne efekte, odnosno on pojačava imunitet, te ga vrlo često ljudi piju kada su prehlađeni ili kada imaju grip, gde se ovaj napitak ispostavio delotvornim, bez ikakvih štetnih efekata u poređenju sa brojnim medikamentima za ova stanja.
Efekti dodatka Urtica Dioica na lipide u krvi, hepatične enzime i nivoe azotnog oksida kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2: Dvostruko slepo, randomizovano kliničko ispitivanjehttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28078249/↩︎
Hepatoprotektivni efekti Nigella sativa L i Urtica dioica L na peroksidaciju lipida, antioksidativne enzimske sisteme i enzime jetre kod pacova tretiranih ugljen-tetrahloridomhttps://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4355766/↩︎
Phytalgic, dodatak ishrani, u odnosu na placebo kod pacijenata sa osteoartritisom kolena ili kuka: Randomizovano dvostruko slepo kliničko ispitivanje kontrolisano placebomhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20015358/↩︎
Poboljšana kontrola glikemije kod pacijenata sa uznapredovalim dijabetesom mellitusom tipa 2 koji uzimaju ekstrakt lista Urtica dioica: Randomizovano dvostruko slepo, placebo kontrolisano kliničko ispitivanjehttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273930/↩︎
Phytalgic®, dodatak ishrani, u odnosu na placebo kod pacijenata sa osteoartritisom kolena ili kuka: Randomizovano dvostruko slepo kliničko ispitivanje kontrolisano placebomhttps://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3003499/↩︎
Dobro došli na Vasdoktor.com. Mi smo tim posvećen deljenju korisnih informacija i saveta o zdravlju. Naši članci su inspirisani najnovijim medicinskim istraživanjima i namenjeni su da vam pomognu da bolje razumete zdravstvene teme. Želimo da vam pružimo znanje koje će vam pomoći da vodite zdraviji život.
Postanite deo naše zajednice! Prijavom na naš newsletter osiguravate da ne propustite ni jednu važnu informaciju ili savet koji vam može pomoći da poboljšate zdravlje.
Dobrodošli na portal VasDoktor koji je nastao iz jedinstvene i duboko psihički ukorenjene potrebe ljudi da dođu do saznanja i istina o zdravlju.
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića.
Funkcionalni
Увијек активан
Tehničko čuvanje je neophodno za legitimnu svrhu omogućavanja korišćenja određene usluge koju je izričito zatražio pretplatnik ili korisnik, ili isključivo u svrhu izvršenja prenosa komunikacije preko elektronske komunikacione mreže.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Tehničko čuvanje ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Tehničko čuvanje ili pristup je neophodan za kreiranje profila korisnika radi slanja reklama, ili za praćenje korisnika na veb-sajtu ili preko više veb-sajtova za slične marketinške svrhe.